Shkrimtarët irlandezë për të festuar Shën Patrikun. Fraza të zgjedhura

Irlandë festoni sot Shën Patriku, partia e saj më e famshme dhe ndërkombëtare, e cila përfshin të gjithë botën, një botë e shkëputur nga një armik i padukshëm. Kështu që unë i bashkohem kremtimit - dhe kërkesave që me siguri po i bëhen shenjtorit në mënyrë që ai të japë një dorë - me një përmbledhje të frazat e disa prej shkrimtarëve më të rëndësishëm irlandez. Nga klasikët si James Joyce, Oskar Wilde ose George Bernard Shaw, duke kaluar nga Bram fokist, Samuel Beckett ose Irisi Murdoch. Dhe duke i dhënë fund më shumë bashkëkohësve si Gjoni banville dhe zëra të rinj si Tana francez ose Marian Çelësat.

James joyce

Dëshira na shtyn të zotërojmë, të shkojmë drejt diçkaje.

Gabimet janë pragu i zbulimit.

Oscar Wilde

Tragjedia e pleqërisë nuk është se je i moshuar, por që je i ri.

Më e zakonshmja në këtë botë është të jetosh. Shumica e njerëzve ekzistojnë, kjo është e gjitha.

George Bernard Shaw

Njerëzit janë kafshët e vetme nga të cilat jam plotësisht i frikësuar.

Zemra e një irlandezi nuk është asgjë më shumë se imagjinata e tij.

Edna o'brien

Letërsia është gjëja më e mirë pas Zotit.

Shkrimtarët në të vërtetë jetojnë në mendje dhe në hotelet e shpirtit.

Iris Murdock

Nëse kuptohet përjetësia, jo kohëzgjatja kohore e pafund, por mungesa e kohës, ai që jeton në të tashmen jeton përjetësisht.

Të shkruash është si të martohesh. Askush nuk duhet të angazhohet kurrë derisa të mahnitet me fatin e tij.

Elizabeth bowen

Xhelozia nuk është asgjë tjetër veçse të ndihesh i vetmuar kundër armiqve që buzëqeshin.

Irlanda është një vend i shkëlqyeshëm për të vdekur ose martuar.

John banville

E kaluara rreh brenda meje si një zemër e dytë.

Letërsia është një nga shpikjet më të mëdha të njerëzimit dhe një nga format më të mira të artit.

Marian kayes

Korrektësia politike është një fushë e minuar.

Çfarë është jeta, përveç momenteve kalimtare të lumturisë të lidhura në një gjerdan të dëshpërimit?

Bram Stoker

Unë kam kapërcyer oqeanet e kohës për të të gjetur.

Inshtë në këtë mënyrë që kujtesa luan shakatë e saj, për të mirë ose për të keq, për të shkaktuar kënaqësi ose dhimbje, mirëqenie ose shqetësim. Kjo është ajo që e bën jetën të ëmbël dhe të hidhur në të njëjtën kohë dhe ajo që na është dhënë bëhet e përjetshme.

Samuel Beket

I vetmi mëkat është mëkati i të lindurit.

Ju jeni në Tokë. Nuk ka shërim për këtë.

William Butler Yeats

Vera hyn në gojë dhe dashuria hyn në sy; kjo është gjithçka që dimë me të vërtetë para se të plakemi dhe të vdesim. Kështu që unë e sjell gotën në gojën time, dhe unë të shikoj ty, dhe psherëtimë.

Hap butë sepse po shkel ëndrrat e mia.

Tana Franceze

Babai im një herë më tha se gjëja më e rëndësishme që një njeri duhet të dijë është pse do të vdiste.

Njerëzit që i njihnit si adoleshentë, ata që panë prerjen tuaj më të trashë dhe gjërat më të turpshme që keni bërë ndonjëherë, dhe ende u interesuan për ju pas gjithë kësaj - ata janë të pazëvendësueshëm, e dini?

Kler Kegan

Një nga gjërat që unë mendoj se duhet të jetë një shkollë shkrimi është dekurajimi i njerëzve nga sa shkruajnë, dhe unë vërtet e besoj dhe e them.

Besoj se në çdo brez dhe në çdo vend ka vetëm një numër të vogël të shkrimtarëve të mirë. Ndoshta një ose dy në brezin tim, dhe unë nuk mendoj se kurset krijuese të shkrimit do të promovojnë shfaqjen e atyre zërave, ose do t'i parandalojnë ato të shfaqen.

Seamus Heaney

Shpina juaj është një bregdet i fortë lindor dhe krahët dhe këmbët shtrihen përtej kodrave tuaja graduale.

Toka në të cilën kemi vendosur veshët për kaq shumë kohë është e dobët ose shumë e pamenduar, dhe zorrët e saj tundohen nga një shenjë e pafajshme. Ishulli ynë është plot me zhurma të pakëndshme.

Sheridan LeFanu

Një dashuri mizore, një dashuri kapriçioze kishte pushtuar jetën time. Dashuria kërkon sakrifica. Dhe në sakrifica rrjedh gjaku.

Do të më gjykoni mizor dhe egoist, shumë egoist, por mos harroni se dashuria është gjithmonë e tillë. Sa më i madh të jetë pasioni, aq më egoist bëhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Les Quintero dijo

    Fraza, "Unë kam kapërcyer oqeanet e kohës për të të gjetur", nuk është nga Bram Stoker, nuk shfaqet në roman. Byshtë nga Francis Ford Coppola për filmin.