Ramón Gomez de la Serna

Peizazhi Palencia

Peizazhi Palencia

Ramón Gómez de la Serna ishte një shkrimtar pjellor dhe novator spanjoll, i konsideruar si një nga eksponentët më të rëndësishëm letrarë të botës spanjishtfolëse. Ai u karakterizua nga stili i tij unik dhe i pavlerë; atij i detyrohet krijimi i zhanrit të "las greguerías". Me këtë lloj teksti spontan, autori prodhoi një numër të mirë librash, të cilët konsiderohen si parathënie e surrealizmit; ndër këto dallohen: Gregueries (1917) y Total e greguerías (1955).

Edhe pse gregueria e tij i dha njohje, ata gjithashtu Ai u dallua për botimin e 18 romaneve - të karakterizuar nga përmbajtja e detajeve fiktive të jetës së tij -Me E para ishte La vejushë bardh e zi (1917), një histori në të cilën flitet se ka detaje të marrëdhënies së tij me Carmen de Burgos. Tashmë i internuar në Buenos Aires, ai botoi një nga veprat e tij autobiografike më të rëndësishme: vetë-vdes (1948).

Përmbledhje biografike e Gómez de la Serna

Të martën 3 korrik 1888 - në qytetin Rejas, Madrid - lindi Ramón Javier José y Eulogio. Prindërit e tij ishin avokati Javier Gómez de la Serna dhe Josefa Puig Coronado. Si rezultat i Luftës Spanjollo-Amerikane (1898), familja e tij vendosi të transferohej në PalenciaMe Në atë krahinë ai filloi studimet në shkollën Piariste të San Isidoro.

Tre vjet më vonë, babai i tij u zgjodh si deputet liberal. Më pas, Ata kthehen në Madrid, ku Ramón vazhdoi stërvitjen e tij në Instituto Cardenal CisnerosMe Në 1902, në moshën 14 vjeç, ai filloi botimin e El Postal, Gazeta e Mbrojtjes së të Drejtave të Studentëve, një revistë me ilustrime dhe tekste të ndryshme të shkruara me dorë.

Vepra të hershme letrare

Me mbarimin e shkollës së mesme, ai u regjistrua në Fakultetin Juridik - pavarësisht se nuk kishte prirje për karrierën. Në vitin 1905, dhe falë financimit të babait të tij, ai botoi librin e tij të parë: Duke shkuar në zjarr. Gjatë vitit 1908, ai vazhdoi studimet e tij për drejtësi në Universitetin e Oviedo. Po kështu, i apasionuar pas shkrimit, ai botoi po atë vit veprën e tij të dytë: Sëmundjet.

Revistë Prometeo

Në ditët e tij të para si shkrimtar, Gómez de la Serna u fut në gazetari; atje ai demonstroi origjinalitetin e tij, karakterizohet nga të qenit kritik ndaj shoqërisëMe Krijoi rishikimin Prometeu, në të cilën ai shkroi me pseudonimin "Tristán". Publikimet që bëri në atë medium favorizonin politikat e babait të tij. Ai u qortua shumë për artikujt e tij, ai u konsiderua: "... ikonoklast, anarkist i letrave, blasfemues".

Krijimi i "las greguerías"

Këto janë vepra letrare unike, rezultat i origjinalitetit, inteligjencës dhe vendosmërisë së tyre. Ai i boton zyrtarisht në 1910 dhe i përshkruan ato si një "metaforë plus humor". Ato janë, në vetvete, shprehje të shkurtra aforistike që ekspozojnë rrethanat e zakonshme duke përdorur sarkazëm dhe humor. Për ta bërë këtë, ai përdori fakte të pazakonta, tekste të mprehta ose lojëra konceptuale.

Vdekja e Gómez de la Serna

Cituar nga Ramón Gómez de la Serna

Cituar nga Ramón Gómez de la Serna

Gjatë gjithë jetës së tij, autori ndërtoi një portofol të fortë letrar që përmban romane, ese, biografi dhe shfaqje. Tekstet e tij kanë shërbyer si shembull për brezat pasardhës. Kritikët e konsiderojnë atë një nga shkrimtarët më të shquar spanjollë. Pas konflikteve të armatosura të vitit 1936, Gomez i Serna u transferua në Argjentinë, ku jetoi deri në vdekjen e saj më 12 janar 1963.

Disa libra nga Ramón Gómez de la Serna

E veja bardh e zi (1917)

Është një tregim psikologjik vendosur në Madrid. Ajo ka dy personazhe kryesore: hedonistin Rodrigo dhe vejushën CristinaMe Një ditë, burri mori pjesë në meshë dhe ishte i shqetësuar për një grua enigmatike që do të rrëfehej. Pasi e donte zonjen, ai u ndëshkua, dhe një kohë të shkurtër më vonë filluan të jenë të dashuruarMe Nga atje, Rodrigo e mori përsipër të vizitonte Cristina në apartamentin e saj çdo pasdite.

Gruaja -produkt i plagëve të tij i mëparshëm martesë- eshte bere një qenie e errëtMe Rodrigo e perceptoi atë, dhe për shkak të tij, duke u takuar pas takimit, ai filloi të mbushej me frikë. I tillë ishte gjendja e tij, që njeriu u pushtua nga spekulimet mbi shkaqet e vejërisë së të dashurit të saj. E gjithë kjo krijoi një atmosferë dyshimi se e destabilizoi atë mendërisht, duke e mbushur me pasiguri dhe dyshime.

Të Pajtueshmet (1922)

Në këtë rrëfim janë paraqitur disa anekdota nga jeta e Gustavos, një individ i prekur nga e ashtuquajtura e keqe e shekullit: "mospërputhje”. Ky është një i ri i lindur para kohe dhe zhvillimi fizik i të cilit është shënuar nga prania e tipareve fantastike. Gjëja e zakonshme në ekzistencën e tyre është ndryshimi i vazhdueshëm, në fakt, çdo ditë ata përjetojnë një lloj historie të ndryshme. Të jep përshtypjen se e gjitha është një ëndërr, një realitet absurd në të cilin dashuria po kërkohet vazhdimisht.

Julio Cortázar, autor i Hopscotch

Julio Cortazar

Kjo vepër është unike dhe konsiderohet si një pararendëse e zhanrit surrealist, pasi u botua para manifesteve të para dhe veprave të Kafkës. Shtë një tekst i bërë me inteligjencë; Cilësitë e tij përfshijnë modernitetin, poezinë, humorin, përparimin dhe paradoks. Rrëfimi ka një tekst hapës nga Julio Cortázar kushtuar autorit, ku ai thotë: "Një klithmë e parë evazioni në letërsinë e zakonshme të trillimit".

Gruaja Amber (1927)

Shtë një roman i shkurtër i vendosur në Napoli, bazuar në përvojat e autorit në atë qytet italian. Teksti rrëfehet në vetën e tretë dhe tregon historinë e Lorenzo, një burrë nga Palencia i cili udhëton në qytetin napolitan dhe takon LuciaMe Të dashuruar menjëherë, të dy jetojnë emocione të pafundme në mes të romancës. Sidoqoftë, familja e Lucia refuzon marrëdhënien, sepse një nga paraardhësit e saj vdiq për shkak të një spanjolle.

Kalorësi i kërpudhës gri (1928)

Shtë një rrëfim në formatin e një seriali me protagonist Leonardo, një artist mashtrues profesionistMe Ky njeri, si rezultat i punës së tij kriminale, jeton në arrati, duke bredhur nëpër qytete të ndryshme në EvropëMe Në njërin nga këto udhëtime, ai arrin në Paris, hyn në një pazari dhe has në një kapele gri me top të lartë; i magjepsur prej tij, ai e blen atë. Kur dilni nga dyqani, vëreni se njerëzit ju shohin ndryshe, njësoj sikur të ishit një person i pasur.

Që atëherë, Leonardo vendos të përfitojë nga kapela e topit dhe merr pjesë në takimet e shoqërisë së lartë për të kryer mashtrimet e tijMe Për të, ky objekt i thjeshtë është bërë një bukuri me fat që i lejon atij të bëjë keqbërjet e tij në një nivel më të lartë.

vetë-vdes (1948)

Shtë një vepër autobiografike që autori e bëri dhe e bëri publike në Argjentinë në moshën 70 vjeç. Kritikët e kohës e konsiderojnë veprën e tij më të rëndësishme. Teksti përshkruan një periudhë prej 60 vjetësh të jetës së tij (midis 1888 dhe 1948). Pothuajse 800 faqet e tij përmbajnë fotografi dhe modele të bëra nga spanjollët. Shtë një përrallë e rinisë së tij, jeta e tij si shkrimtar dhe se si ai u plak pa e vënë re.

Në parathënien e tij, autori tha: "Unë kam propozuar vetëm kur të përfundoj autobiografinë time për të dhënë britmën e shpirtit, zbulo se jetoj dhe se vdes, zgjo jehonën për të ditur nëse kam zë. Ndërgjegjja ime është më e lehtësuar dhe e qetë pas shkrimit të këtij libri, në të cilin unë marr të gjitha përgjegjësitë e jetës sime ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)