Quevedo fyen mbretëreshën ... dhe ajo e falënderon atë

Karikaturë e Francisco de Quevedo

Një nga anekdotat më të pabesueshme që thuhet rreth shkrimtarëve është ajo që vijon që jep një llogari të mirë të zgjuarsisë së pabesueshme të Francis Quevedo.

Thuhet se në kohën e Mariana nga Austria, i cili mbretëronte në Spanjë dhe që kishte një çalim të dukshëm, disa miq të poetit e sfiduan atë për të parë nëse ai kishte guximin ta quante madhështinë e tij një çalë me të cilin teorikisht kishte besim. As i shkurtër as dembel, Kuvedo Ai i tha shokut të tij të tronditur se jo vetëm që do ta quante të çalë por edhe se ajo do ta falënderonte shkrimtarin që e bëri atë.

Gjëja qesharake është se ai fitoi bast....

Gjëja ishte si kjo:

Quevedo iu afrua mbretëreshës me një karafil të bardhë dhe një trëndafil të kuq që ai i tregoi mbretëreshës. Duke e lënë në mes të dy luleve ai tundi me kokë "Midis karafilit të bardhë dhe trëndafilit të kuq, madhështia juaj është e çalë".

Mbretëresha zgjodhi njërën nga dy lulet dhe u këndua me "komplimentin" që ajo perceptoi, ku në të vërtetë nuk kishte asgjë më shumë se një dashakeqe, por e shkëlqyer kalambur gjë që e bëri shkrimtarin të fitojë bastin me mikun e tij dhe të shkruajë një nga faqet më të zgjuara në historinë e letërsisë.

Më shumë informacion - Quevedo në ueb

Foto - EDU


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Beatrice Quiros dijo

  Ka një gabim me mbretëreshën, nuk është Mariana e Austrisë, por Isabel de Borbón, gruaja e parë e Felipe IV. Merrni parasysh se Mariana e Austrisë do të martohej me Felipe IV në 1649, dhe se Quevedo do të kishte vdekur 4 vjet më parë në 1645
  Ajo anekdotë dihet dhe unë e tregoj në turne

 2.   Jose Luis Castro Lombilla dijo

  Ajo karikaturë është e imja LOMBILLA dhe është botuar në Botën e Andaluzisë. Beenshtë vendosur këtu pa lejen time. Ju lutem hiqni atë.

bool (e vërtetë)