Vjeshte. Përzgjedhja e poezive të dedikuara. Autorë të ndryshëm

Fotografi: Kopshti i Princit. Aranjuez. (c) Mariola Díaz-Cano

Ne jemi në vjeshtëMe Ata thonë se është sezoni më romantik të vitit, edhe pse pranvera merr famë, vera qëndron me diellin dhe pasionin dhe dimri është gjithmonë i margjinalizuar. Ajo që di është se është e preferuara ime. Ka shumë autorë që i kanë kushtuar vargje, kështu që sot unë sjell një përzgjedhje shumë personale nga disa poezi me vjeshtën si protagoniste. Ata janë nga emrat kombëtarë si Antonio Sëpatë, Michael Hernández ose Federico García Lorka dhe ndërkombëtarë si Paul Verlaine, Emily bronte dhe Robert Louis Stevenson, për të përfunduar me Oda për vjeshtën Gjoni Keats.

Agimi i vjeshtës - Antonio Machado

Një rrugë e gjatë
midis shkrepave gri,
dhe ndonjë livadh të përulur
ku kullosin dema të zinj. Brambles, barërat e këqija, jarales.

Toka është e lagur
pranë pikave të vesës,
dhe rrugës së artë,
drejt kthesës së lumit.
Pas maleve të vjollcës
theu agimin e parë:
armë gjahu në kurrizin tim,
mes zagarve të tij të mprehtë, duke ecur një gjahtar.

Një tjetër vjeshtë e trishtuar - Miguel Hernandez

Tashmë vjeshta mbledh tylën e saj
të mbeturinave në tokë,
dhe në fluturim të papritur,
nata kalon mbi dritë.

Gjithçka është muzg
duke sunduar ne zemren time.
Sot nuk është në parajsë
jo një strehë e kaltër.

Sa turp në një ditë pa diell.
Çfarë melankolie e hënës
kaq i zbehte dhe i vetem,
oh sa ftohtë dhe sa dhimbje.

Ku ishte nxehtësia
të kohës së kaluar,
forca dhe rinia
se ndihem akoma duke e rrahur?

Ndoshta ai u largua me ditët e ngrohta
nga momentet qe kam jetuar prane teje.
Dhe kështu duke pritur për kthimin tuaj,
një tjetër vjeshtë e trishtuar ka ardhur pa ty.

Kënga e vjeshtës - Paul Verlaine

Ankesa pa fund
të violinës së dobët
vjeshtor
dhemb zemrën
të një të lënguari janë
vdekjeprurës.

Gjithmonë duke ëndërruar
dhe me ethe kur
ora bie,
shpirti im reflekton
jeta e vjeter
dhe qan.

Dhe terhiq një të përgjakur
era e ligë
për shpirtin tim të pasigurt
aty-këtu
njësoj si
gjethe e vdekur.

Kështu që kështu - Federico García Lorca

Kështu që kështu

Es Quién es?

Vjeshtë përsëri.

Çfarë dëshiron Vjeshta?

Freskia e tempullit tuaj

Unë nuk dua t'ju jap.

Unë dua ta heq atë nga ju.

Kështu që kështu

Es Quién es?

Vjeshtë përsëri.

Zjarret e rënies - Robert Louis Stevenson

Në kopshtet e shumta
që është në të gjithë luginën,
Nga zjarret e vjeshtës
shikoni tymin që del!
Vera ka ikur
me lulet dhe lëngjet e tij,
zjarri i kampit kërcet,
ka kulla gri tymi.
Këndojini stinëve!
Diçka e ndritshme dhe e thellë!
Lule në verë
zjarret e vjeshtës!

Rënia, gjethet, rënia - Emily Brontë

Bie, lë, bie; thahen, lulet, zbehen;
zgjat natën dhe shkurton ditën;
çdo fletë më thotë për lumturinë
në rënien e tij të këndshme nga pema e vjeshtës.
Unë do të buzëqesh kur ju kurora bore
lulëzoni aty ku duhet të rritet trëndafili;
Unë do të këndoj kur muzgu i natës
hap rrugën për një ditë më të zymtë.

Oda për vjeshtën - John Keats

Stina e mjegullave dhe stinëve frytdhënëse,
bashkëpunëtor intim i një dielli që tashmë është duke u pjekur,
duke komplotuar me të se si të mbushet me fruta
dhe bekoj vreshtat që kalojnë nëpër gardhe,
përkulni pemët e pemishtes me mollë
dhe mbushni të gjitha frutat me pjekuri të thellë;
lajthitë e fryra dhe të shëndosha të kungullit
me një brendshme të ëmbël; ju mbin vonë
dhe lule të shumta deri në bletët
ditët e nxehta besojnë pafund
sepse vera vërshon nga qelizat e saj të rrëshqitshme.

Kush nuk ju ka parë në mes të mallrave tuaja?
Kush të kërkon duhet të të gjejë
ulur pa kujdes në një hambar
me flokë të butë,
ose në një brazdë të pa korrur të zhytur në gjumë të thellë
duke thithur lulekuqe, ndërsa drapëri juaj respekton
tufa tjetër e luleve të ndërthurura;
apo qëndroni të vendosur si pastrues
kokë e ngarkuar kur kalon një përrua,
ose pranë një shtypi me shikim të durueshëm
ju shihni rrjedhjen e mushtit të fundit orë pas ore.

Ku është pranvera me këngët e saj?
Mos mendoni më për ta, por për muzikën tuaj.
Kur dita mes reve të fikët lulëzon
dhe ngjyros kallamin me një ngjyrë rozë,
Çfarë kori të mjerueshëm ankohen mushkonjat
Në shelgjet e lumit, të ngritur, zbritës
ndërsa era e lehtë rindizet ose vdes;
dhe qengjat vërtiten mbi kodra,
kërcitjet në mbrojtje këndojnë dhe robini
me një zë të ëmbël me majë ai fishkëllen në ndonjë pemishte
dhe tufa dallëndyshe cicërijnë nëpër qiell.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.