Vdes Milan Kundera, autor i librit "Lehtësia e padurueshme e qenies".

Milan Kundera ka ndërruar jetë në Paris

Milan kundera ka vdekur në Paris në moshën 94-vjeçare për shkak të një sëmundjeje të gjatë. Shkrimtari çek i konsideruar si një nga më të fundit të shekullit të njëzetë, jetoi në Francë që nga viti 1975, i internuar për kritikat e tij ndaj pushtimi sovjetik i Çekosllovakisë pas Pranverës së Pragës të vitit 1968. Kryevepra e karrierës së tij si romancier (dhe gjithashtu e transcendentalizmit bashkëkohor) vendoset pikërisht në atë moment, Lehtësia e padurueshme e Qenies, edhe pse kultivoi edhe poezinë, eseistikën dhe teatrin.

Ndërmjet tij luan janë koleksioni i tregimeve Libri qesharak i dashurisë dhe romanet lamtumirën, Libri i të qeshurit dhe harresëspavdekësi, Ngadalësia o Injoranca. Titulli i tij i fundit i botuar është partia e parëndësishme. Kjo është një përzgjedhje fragmentesh dhe poezish zgjedhur për të kujtuar.

Milan Kundera - Përzgjedhje fragmentesh dhe poezish

Lehtësia e padurueshme e Qenies

Ndjeu erën e butë të etheve në gojë dhe e thithi atë sikur donte të mbushej me intimitetin e trupit. Dhe në atë moment ai imagjinoi se kishte shumë vite në shtëpinë e tij dhe se po vdiste. Papritur ai pati një ndjenjë të veçantë se nuk mund t'i mbijetonte vdekjes së saj. Ai do të shtrihej pranë saj dhe do të donte të vdiste me të. I prekur nga ai imazh, ai e nguli fytyrën në jastëkun pranë kokës së saj në atë moment dhe mbeti i tillë për një kohë të gjatë... Dhe i vinte keq që në një situatë të tillë, në të cilën një mashkull i vërtetë do të mund të Merr menjëherë një vendim, hezitoi, duke ia hequr kuptimin momentit më të bukur që kishte jetuar ndonjëherë (i gjunjëzuar pranë shtratit të saj dhe mendonte se nuk mund t'i mbijetonte vdekjes së saj).

Ai u zemërua me veten, por më pas i shkoi mendja se në fakt ishte krejt e natyrshme që ai nuk dinte se çfarë donte: Njeriu nuk mund ta dijë kurrë se çfarë duhet të dëshirojë, sepse ai jeton vetëm një jetë dhe nuk ka si të krahasohet. atë me jetët e tij të mëparshme ose duke e korrigjuar atë.jetët e tyre të mëvonshme. Nuk ka mundësi të kontrollohet se cili nga vendimet është më i miri, sepse nuk ka krahasim. Njeriu jeton çdo gjë në fillim dhe pa përgatitje. Sikur një aktor të përfaqësonte punën e tij pa asnjë lloj prove.

jeta është diku tjetër 

Në rimë dhe në ritëm ka një fuqi magjike: bota pa formë, kur kapet në një poezi që u përgjigjet rregullave fikse, befas bëhet diafanoze, e rregullt, e qartë dhe e bukur. Nëse vdekja ndodh pikërisht kur në fund të vargut të mëparshëm ajo ka prekur pjesën e saj, edhe vetë vdekja bëhet pjesë harmonike e rendit të vendosur. Edhe sikur poezia të protestonte kundër vdekjes, vdekja do të justifikohej, të paktën si një arsye për një protestë të bukur. Eshtrat, trëndafilat, arkivolet, plagët, gjithçka bëhet poemë në një balet dhe poeti dhe lexuesi i tij janë kërcimtarët e atij baleti. Sigurisht, ata që kërcejnë duhet të pajtohen me kërcimin. Nëpërmjet poezisë, njeriu arrin përputhshmërinë e tij me qenien, dhe rima dhe ritmi janë mjetet më drastike për të arritur këtë përputhje. Dhe a nuk ka nevojë revolucioni triumfues për vërtetimin brutal të rendit të ri dhe, rrjedhimisht, një lirike plot rima?

Njeriu që është dëbuar nga streha e sigurt e fëmijërisë dëshiron të hyjë në botë, por, në të njëjtën kohë, ka frikë prej saj dhe për këtë krijon një varg artificial, plotësues me vargjet e tij. Lërini poezitë e tij të rrotullohen rreth tij, si bimët rreth diellit; ai bëhet qendra e një universi të vogël, në të cilin asgjë nuk është e çuditshme për të, në të cilin ai ndihet si në shtëpinë e tij, si fëmija brenda nënës, pasi gjithçka është bërë nga i njëjti material si shpirti i tij.

Milan Kundera-poezi

të jesh poet do të thotë
arrijnë në fund
në fund të lëvizjes
në fund të shpresës
në fund të pasionit
në fund të dëshpërimit
atëherë vetëm ka rëndësi
jo një herë jo një herë
ose mund të ndodhë kështu
rezulton shuma e jetëve
në mënyrë qesharake të ulët
Sa fëmijë do të lëkundet
përgjithmonë në një tabelë shumëzimi!
të jesh poet do të thotë
arrini në fund çdo herë

***

Më merr me vete kudo që të shkosh!
Nëse shkoni larg ose në shtëpinë e vendit.
Unë nuk do të ndërhyj me ju. Jo, nuk do ta dëshiroja këtë.
Bëhem më i ri! Dëshironi! Nuk do të kem trup.
Do të jem vetëm një vajzë e vogël, vetëm një qen, do të jem e vogël.
Do të të vë një shall rreth qafës...
Nëse shkoni larg atje ku dhimbja nuk dhemb,
nëse shkoni në punën tuaj të vështirë çdo ditë.
Me merr me vete! Unë do të bëhem çdo gjë!
Unë do të jem një thërrime në xhepin tuaj, për shembull.

Burimi: eldlp — Kërkimi në Google


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.