Lista e të preferuarave për Çmimin Nobel të Letërsisë 2023

Favoritet për Çmimin Nobel në Letërsi 2023

Si çdo vit, debatohet se kush mund të jetë fituesi i radhës i çmimit më prestigjioz letrar.. Lista e kandidatëve është e gjatë dhe organizata zakonisht bën pak përparim në lidhje me kandidatët. Media i bën jehonë misterit dhe pritshmëritë janë më të mëdha çdo vit, duke qenë se ka shumë autorë në pritje për t'u zgjedhur, me merita më se të mjaftueshme dhe që vit pas viti nuk marrin mirënjohjen e shumëpritur nga akademia suedeze.

Nga ana e tyre, publiku dhe adhuruesit bëjnë edhe supozimet e tyre se çfarë mund të ndodhë në tremujorin e fundit të vitit, kur edhe fituesi të dihet. Ka shumë dëshira që shkrimtarë të caktuar të fitojnë çmimin, por listës së gjatë i bashkohen edhe autorë të rinj. Megjithatë, Shumica e shkrimtarëve të shquar nuk do ta dinë kurrë arritjen e fitimit të çmimit Nobel në Letërsi, meqenëse pavarësisht nga përsosmëria e stilolapsit të tyre, jo të gjithë kanë jetë të mjaftueshme për ta marrë atë. Në çdo rast, në këtë periudhë të vitit rikthehet sfida për të parashikuar se kush do të jetë fatlumi i radhës: Ditën e enjte, më 5 tetor, më në fund do të bëhet e ditur. Më poshtë është një listë e të preferuarave për Çmimin Nobel për Letërsinë 2023.

Haruki murakami

 • Sobre el autor: kandidati i përjetshëm ose një nga ata me më shumë pritshmëri. Ky autor japonez ka lindur në vitin 1949 dhe është gjithashtu një përkthyes. Në vitin 2023 ai u nderua me çmimin Princesha e Asturias për Letërsinë. Ai është një romancier i ngulitur brenda surrealizmit dhe vepra e tij është shkruar në gjuhën e tij amtare. Ai ishte edhe vrapues, aktivitet që ka ndikuar edhe në punën e tij si shkrimtar.
 • Punimet më të rëndësishme: Gjuetia e viçit të egër (1992), Blues në Tokio (2005), Kronikë e zogut që fryn botën (2001), Kafka në breg (2006), 1Q84 (2011), Vdekja e komandantit (2018-2019).

Elena Poniatowski

 • Rreth Autorit: Emri i saj ka bërë jehonë edhe si një fituese që përfaqëson romanin spanjolo-amerikan. Kjo shkrimtare dhe gazetare ka lindur në Francë në vitin 1932 dhe ka dy shtetësi, franceze dhe meksikane, megjithëse shkruan në spanjisht; Ai gjithashtu ka prejardhje polake. Në vitin 2013 ai mori çmimin Cervantes. Veprat e saj janë të vendosura brenda feminizmit dhe kanë një karakter të fortë social dhe politik.
 • Punimet më të rëndësishme: Derisa të shoh ty, Jezusi im (1969), Nata e Tlatelolco (1971), Lëkura e parajsës (2001), dashnorja polake (2019).

Cesar Aira

 • Sobre el autor: Shkrimtar i shkurtër argjentinas. I lindur në vitin 1949, ai bën edhe punë përkthimi, shkruan ese, drama dhe ndonjëherë ka futur vizuale përmes komikeve në veprat e tij. Romanet e tij të shkurtra janë mjaft të gjithanshme për sa i përket zhanrit. Kohët e fundit ai është vlerësuar me Çmimin Narrativ Manuel Rojas Ibero-Amerikan (2016) dhe Çmimin Formentor de las Letras (2021).
 • Punimet më të rëndësishme: Kënga Castrato (1984), një roman kinez (1987), Testi (1992), Si u bëra murgeshë (1993).

alfred Nobel

Can Xue

 • Rreth Autorit: është një shkrimtare kineze e lindur në vitin 1953. Bien në sy romanet e saj eksperimentale dhe letërsia kritike, duke kaluar barrierat e vendosura nga bashkatdhetarët dhe paraardhësit e saj. Shumë nga veprat e tij fiktive janë trillime të shkurtra. Si kritike ajo ka qenë e interesuar për punën e Dantes, Jorge Luis Borges dhe Franz Kafka.
 • Punimet më të rëndësishme (në Anglisht): Re e vjetër lundruese (1991), Drita blu në qiell dhe histori të tjera (2006), Unë jetoj në lagjet e varfëra (2020), Doreza e purpurt (2021).

Mircea Cartarescu

 • Sobre el autor: autor postmodernist i lindur në vitin 1956 në Rumani. Ai është padyshim shkrimtari më i rëndësishëm në vendin e tij sot. Ai shkruan poezi, kronika dhe prozë. Ai është gjithashtu një kritik letrar dhe profesor i letërsisë rumune në Universitetin e Bukureshtit. Ai është nderuar me Çmimin Austriak për Letërsinë Evropiane në vitin 2015.
 • Punimet më të rëndësishme: nostalgji (1989), Shemale (2007), Selenoid (2015), Melankolia (2019).

Salman Rushdie

 • Sobre el autor: Shkrimtar dhe eseist i lindur në Bombei në vitin 1947. Në vitin 2022 ai pësoi një sulm gjatë një konference në shtetin e Nju Jorkut, duke marrë një plagë me thikë në qafë që e la në gjendje kritike. Kjo ishte për shkak të anidmarversionit që krijoi vepra e tij Vargje satanike në disa grupe radikale islamike. Romanet e tij janë të përshtatur brenda realizmit magjik.
 • Punimet më të rëndësishme: Fëmijët e mesnatës (1981), Vargje satanike (1988), Psherëtimë e fundit (1995), Tërbim (2001), Shalimar Kllouni (2005), Magjepsja e Firences (2008).

Libri i hapur, gjethet

Jon fosse

 • Sobre el autor: I lindur në Norvegji, Fosse është një shkrimtar i poezisë, letërsisë për fëmijë dhe përkthyes. Për më tepër, ai vlerësohet si një nga dramaturgët më të rëndësishëm të momentit dhe është njohur nga monarku i vendit të tij. Ndër çmimet që ka marrë për kontributin e tij në art dhe letërsi, spikat Urdhri Kombëtar i Meritës i Francës.
 • Punimet më të rëndësishme: Ëndrra e vjeshtës (1999), dhe përkthyer në spanjisht Nata këndon këngët e saj dhe pjesë të tjera.

Raul Zurita

 • Sobre el autor: poet i lindur në Santiago de Kili në vitin 1950. Poezia e tij është neoavangardë, ndonëse ka kultivuar edhe eseistikën. Ai i përket Partisë Komuniste të Kilit dhe ka qenë anëtar që nga viti 2023 i Akademisë Kiliane të Gjuhës. Ndër shumë vlerësimet që ai ka marrë janë çmimi Pablo Neruda (1988), Çmimi Kombëtar i Letërsisë në Kili (2000), Çmimi Ibero-Amerikan i Poezisë Pablo Neruda (2016) dhe Çmimi Ndërkombëtar i Poezisë Federico García Lorca (2022).
 • Punimet më të rëndësishme: purgator (1979), I këndoj dashurisë së tij të humbur (1985), INRI (2003), Jeta juaj po shkatërrohet (2005).

Gerald Murnane

 • Sobre el autor: Shkrimtari australian vlerësohet shumë për kontributin e tij në letrat angleze, pavarësisht se vepra e tij nuk është përkthyer apo propaganduar gjerësisht. Ai ka lindur në vitin 1939 dhe ka marrë çmimin Patrick White (1999) dhe Çmimin e Melburnit për Letërsinë (2009). Ai është mbi të gjitha prozator dhe shkruan mes romaneve artistike dhe autobiografike. Proza e tij është shkruar me shumë kujdes dhe vëmendje ndaj detajeve gjuhësore.
 • Punimet më të rëndësishme: fushat (1982) është romani i tij më i përhapur, përveç që mund të gjendet i përkthyer në gjuhën spanjolle.

Tavolinë tavoline në një rreth

Anne Carson

 • Rreth Autorit: E lindur në Toronto në vitin 1950, ajo është një poete e njohur, megjithëse është gjithashtu përkthyese, gjuhëtare dhe shkruan kritika letrare dhe ese. Në vitin 2020 ajo u nderua me çmimin Princesha e Asturias për Letërsinë. Ai i përket Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave dhe Urdhrit të Kanadasë. Ai ka marrë çmimin PEN për Poezinë në Përkthim, Çmimin Griffin për Poezinë dy herë (2001 dhe 2014) dhe Çmimin TS Eliot (2001), ndër të tjera.
 • Punimet më të rëndësishme: Autobiografia e Rojos botuar në spanjisht në 2009.

Lyudmila Ulitskaya

 • Rreth Autorit: Ky shkrimtar rus, i lindur në vitin 1943, është gjithashtu skenarist filmi, si dhe biokimist. Në letërsi ka spikatur në gjininë e romanit. Në letërsi ka shkruar romane të gjata dhe të shkurtra, si dhe tregime të shkurtra.
 • Punimet më të rëndësishme: në spanjisht gjenden Varrimi i gëzuar i Alikut (2003) y Daniel Stein, interpretues (2006).

Thomas pynchon

 • Sobre el autor: Romancier amerikan i lindur më 1937. Për veprën e tij fitoi Çmimin Kombëtar të Librit. Fiksi i tij është shumë i veçantë dhe ka marrë konsiderata të ndryshme nga kritika: i paturpshëm, obsesiv dhe pak i shqetësuar. Domethënë është një prozë e ngatërruar dhe e errët, e cila nuk e mohon konsiderimin e autorit si një shkrimtar i shquar.
 • Punimet më të rëndësishme: Ankandi i lotit 49 (1966), Ylberi i gravitetit (1973), Vineland (1990), Veset e veta (2009), Deri në kufij (2013).

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.