Intervistë me Inés Plana, eksponent i romanit të ri spanjoll të krimit.

InesPlana. EditorialEspasa.

Inés Plana: Autorja e zbulimit të shtëpisë botuese Espasa në zhanrin noir boton romanin e saj të dytë: Los Que No Aman Die Before.

Ne jemi të kënaqur që kemi sot në blogun tonë Inés Plana (Barbastro, 1959), shkrimtar i zbulimit 2018, sukses i jashtëzakonshëm në shitje me romanin e saj të parë, Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë, dhe sapo publikoi të dytën Para se të vdesin ata që nuk e duan, të dy nga dora e shtëpisë botuese Espasa.

«Ishte një goditje e sëpatës që dukej se kishte rënë nga qielli me pabesi, për të gërmuar thellë në tokë dhe për të shkaktuar një humnerë midis njerëzve dhe shpresave të tyre. Në njërën anë ishin njerëzit dhe hipotekat që ata nuk mund të paguanin më, punët që pushuan së ekzistuari, kompanitë e falimentuara, trishtimi, hutimi. Në anën tjetër të humnerës së pakapërcyeshme: shtëpitë e bukura, makinat e reja, pushimet në tropikët, siguria e listës së pagave, udhëtimet e fundjavës dhe shumë ëndrra të tjera bëhen realitet. Asnjë urë nuk duhej të ndërtohej për t'u kthyer në ato botë të humbura. Përkundrazi, qëllimi ishte të dinamizoheshin të gjithë ata që mbetën ende të padëmtuar.

Letërsia e Letërsisë: Gazetari i karrierës dhe shkrimtari i kultit në zhanrin e zi me romanin tuaj të parë. Si ishte procesi? Çfarë ju desh një ditë të thoni "Unë do të shkruaj një roman, dhe do të jetë një roman krimi"?

Ines Plana: Kam provuar shkrime për vite me radhë dhe në shtëpi mbaj akoma faqe me tregime, tregime të shkurtra dhe romane të hershme që përfundova duke i hedhur poshtë sepse nuk kishin cilësinë që kërkoja, por mësova shumë gjatë këtij procesi. Erdhi një kohë kur unë u ndjeva gati për të trajtuar kompleksitetin e jashtëzakonshëm të një romani. Unë kisha një komplot në kokën time, i cili më vonë do të bëhej “Vdekja nuk është ajo që dhemb më shumë, dhe me frikë dhe respekt fillova të shkruaj kapitullin e parë dhe nuk u ndala. Pse një roman krimi? Gjithmonë më ka tërhequr zhanri, si në film, ashtu edhe në letërsi dhe tashmë kisha vendosur që historia të fillonte me imazhin e një njeriu të varur, me një krim dukshëm të përsosur që duhet të më çonte drejt një eksplorimi të së keqes dhe çfarë mizor dhe i rrezikshëm që mund të bëhet fat.

AL: Murtaja shoqërore e trafikimit të qenieve njerëzore, e të miturve në këtë rast, për t'u skllavëruar dhe përdhunuar për qëllime ekonomike është reflektuar me mjeshtëri në romanin tuaj të dytë, Para se të vdesin ata që nuk e duan. Një temë e tmerrshme, për të cilën të gjithë e dimë se ekziston, por që zakonisht nuk bën faqet e para të gazetave. Po në lidhje me trafikimin e qenieve njerëzore, mafiet, pimpët që përdorin gra dhe vajza si mall? Ku në realitet është kjo skllavëri e shekullit XNUMX që, ndonjëherë, duket se ekziston vetëm në romanet e krimit?

IP: Vlerësohet se biznesi i prostitucionit gjeneron rreth pesë milion euro në ditë në Spanjë. Kodi penal nuk e konsideron si krim marrjen me qira të trupit të njeriut për të praktikuar seks, është pimp, por gratë që janë skllavëruar kërcënohen dhe nuk guxojnë të denoncojnë se janë viktima të shfrytëzimit seksual. Ata janë të detyruar të pretendojnë se po kryejnë seks me vullnetin e tyre të lirë. Kështu, është e vështirë të demonstrosh para ligjit trafikimin e grave, atë skllavëri në shekullin XXI. Në Bashkimin Evropian, një në katër viktima është e mitur. Ju paguani shumë më tepër për to sesa për një grua të rritur. Ky është realiteti i jashtëzakonshëm që, edhe një herë, tejkalon gjithçka që mund të tregohet në një roman.

AL: Ju tregoni për romanin tuaj të parë, Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë, çfarë Ajo lind nga një përvojë tronditëse e jetës: ju patë një burrë të varur, të varur nga një pemë, ndërsa ishit në një tren. Në Para se të vdesin ata që nuk e duan Përveç trafikimit të të miturve, kryqëzohen shumë prapa historive që pasqyrojnë vetminë e pleqërisë, pa ndjenja të një gruaje të re që është e aftë të shkatërrojë një familje dhe të gjithë atyre që e duan atë, një nënë e keqe të cilës i pengojnë vajzat e saj, refuzimi i pësuar nga rojet civile në vendet e tyre të origjinës ose në familjet e tyre në zona të caktuara të Spanjës, tradhëtia mes miqve ... Çfarë ju godet për këto komplote dytësore për t'i zgjedhur ato si muri i katërt i  Para se të vdesin ata që nuk e duan?

IP: Jam i tronditur nga gjithçka që gjeneron dhimbje, padrejtësi dhe fatkeqësisht realiteti më jep shumë elementë për të më frymëzuar në zonat dhe qëndrimet më të errëta të gjendjes njerëzore. Unë jam shkrimtar, por edhe gazetar. Unë jetoj shumë afër realitetit, e vëzhgoj me një frymë kritike, më dhemb dhe dëshpërohem kur nuk bëhet asgjë për ta përmirësuar ose për ta dinjizuar. Si në romanin tim të parë, ashtu edhe në të dytin kam dashur ta portretizoj atë realitet të ndyrë nga fabula, që është mjeti që kam. Romani i krimit lejon të përdorë trillime për denoncim shoqëror dhe, në të njëjtën kohë që lexuesit shijojnë një histori, ata gjithashtu mund të zbulojnë aspekte të errëta të shoqërisë që nuk i kishin vërejtur dhe që i provokojnë ata të reflektojnë në kohët në të cilat jetojmë.

AL: Ju vendosni romanet tuaja në qytete të vogla në Castile dhe këtë herë gjithashtu në një mjedis galician, në Costa Da Morte. Uvés, Los Herreros, Cieña,… janë qytete nëpër të cilat lexuesi ecën nga dora juaj, duke ndjerë në fund vetëm një fqinj tjetër. A ka vendndodhje të tilla?

IP: Të dy Uvés në Komunitetin e Madridit dhe Los Herreros në Palencia ose Cieña në Costa da Morte janë mjedise imagjinare. Në to ka situata që, për një arsye apo një tjetër, nuk kam dashur të veçoj duke zgjedhur vende të vërteta. Ndihem edhe më e lirë ndaj fabulës duke e bërë kështu. Por të gjitha ato lokalitete fiktive kanë një bazë të vërtetë, qytete që më kanë frymëzuar dhe që kanë shërbyer si referencë, megjithëse nuk është një në veçanti, por unë kam përzier elementë të disa, derisa të bëhen një skenar i vetëm.

AL: Protagonistët par ekselencë të zhanrit amerikan të zi janë detektivët privatë dhe spanjollët, policët. Edhe pse Garda Civile luan në disa nga seritë e njohura të zeza, zakonisht nuk është ajo e zgjedhur nga shkrimtarët e zhanrit. Në serinë tuaj të zezë ju na prezantoni me dy roje civile shumë njerëzore, shumë të vërteta: Togeri Julián Tresser dhe Trupor Coira, asnjëri prej të cilëve nuk po kalon kohën e duhur. Pse rojet civile? Garda Civile është një organ me rregullore ushtarake, ndryshe nga policia, dhe aftësia paguese me të cilën ju shkruani për to zbulon shumë orë hetimi, a ka qenë e vështirë të dihet funksionimi i brendshëm i trupit dhe ndikimi në jetën personale të nje profesionist zgjedhjesh?

Ata që nuk i duan vdesin më parë

Los Que No Aman Die Before, romani i ri nga Inés Plana: merret me të mitur, trafik armësh dhe prostitucion.

IP: Po, ka qenë, sepse Garda Civile ka një operacion të brendshëm mjaft kompleks, pikërisht për shkak të natyrës së saj ushtarake, ndryshe nga forcat e tjera të policisë. Por unë kam ndihmën e Germán, një rreshter i Gardës Civile, një profesionist i jashtëzakonshëm dhe një person i jashtëzakonshëm që më ka shpjeguar veçoritë e Korpusit me shumë durim nga ana e tij, pasi nuk është e lehtë t'i kuptosh ato herën e parë . Për mua është një sfidë dhe që nga momenti i parë që fillova të imagjinoj komplotin e "Vdekja nuk është ajo që dhemb më shumë" e kisha shumë të qartë se hetuesit do të ishin roje civile. Nga një roman në tjetrin unë kam qenë në gjendje të mësoj shumë më tepër për jetën e tyre, problemet e tyre të përditshme dhe mënyrën e tyre të punës, e cila është e admirueshme, sepse ata kanë një frymë të përkushtimit të jashtëzakonshëm dhe nuk është e lehtë të përballosh emocionalisht një punë që , në shumë raste, është vërtet i vonuar. Në fakt, ata kanë një shkallë të lartë të vetëvrasjeve dhe gjëja më e keqe është se nuk janë alokuar burime të mjaftueshme për një kujdes psikologjik efektiv dhe, mbi të gjitha, parandalues.

AL: Ju vini në botën e romanit pas një karriere të rëndësishme profesionale si gazetare. Romani juaj i parë Të vdesësh nuk është ajo që dhemb më shumë ka qenë romani i zbulimit të zhanrit noir dhe Para se të vdesin ata që nuk e duan tashmë ka erë dhe shije si shitesi me i mire. A ka momente të paharrueshme në këtë proces? Lloji që do ta çmosh përgjithmonë.

IP: Ka shumë, të bëra nga ndjesi dhe emocione që unë i kam brendësuar shumë. Më kujtohen takimet me lexuesit në klubet e leximit si një nga momentet më të çmuara të jetës sime, si dhe prezantimi në Madrid i "Vdes nuk është ajo që dhemb më shumë" dhe ato që bëra në tokën time, Aragon. Në qytetin tim, Barbastro, pata një mirëseardhje që nuk do ta harroj kurrë, si në Zaragoza dhe Huesca. Ishte romani im i parë dhe i jetoja të gjitha me intensitet të madh, ishte e vështirë për mua të besoja se gjithçka kaq e bukur po më ndodhte. As nuk e harroj sa kam shijuar festivalet e krimit, panairet dhe prezantimet në shumë qytete të Spanjës dhe gjithashtu qëndroj me njerëzit që kam takuar përmes romanit tim dhe me të cilët jam lidhur në një mënyrë kaq të veçantë.

AL: Si e thirrni krijimtarinë? A keni zakone apo hobi kur shkruani? A e ndani historinë para se ta lini të shohë dritën apo e mbani për vete derisa ta konsideroni punën e përfunduar?

IP: Frymëzimi është shumë i paqëndrueshëm dhe vjen kur të dojë, jo kur ju nevojitet, kështu që unë zakonisht nuk e pres atë. Unë preferoj të filloj të shkruaj dhe le të jetë puna ime, këmbëngulja për ta bërë atë, ajo që më hap mendjen dhe më tregon mënyrat. Akoma, nëse do të më duhej të përmendja një burim frymëzues, sigurisht që do të ishte muzikë për mua. Unë nuk e dëgjoj atë ndërsa shkruaj, jam i paaftë sepse jam jashtë qendrës, por midis seancave të shkrimit dëgjoj këngë që shumicën e kohës nuk kanë asnjë lidhje me çështjen me të cilën merrem por që gjenerojnë imazhe në timen mendje, sugjeroj situata dhe qëndrime të personazheve që më ndihmojnë shumë dhe që i konsideroj të vlefshme. Nuk kam hobi kur filloj të shkruaj. Thjesht kam nevojë për heshtje dhe askush ose asgjë nuk më ndërpret, gjë që nuk arrihet gjithmonë, por përpiqem ta bëj në këtë mënyrë sepse është një punë që kërkon shumë përqendrim dhe një gjendje të veçantë mendore që më largon absolutisht nga botë. Ekziston vetëm historia që dua të tregoj dhe asgjë më shumë. Shtë një proces i ndërlikuar që prodhon pasiguri, e cila të detyron të marrësh vendime që, nëse nuk janë të sakta, mund të thyejnë bazat e romanit. Duhet të kemi kujdes. Kur kam disa kapituj, ia jap partnerit tim, i cili gjithashtu shkruan, për të lexuar përshtypjet e tyre dhe për t'i komentuar ato.

AL: Ne do të dëshironim që ju të na e hapnit shpirtin e lexuesit tuaj: cilët janë ata libra që kalojnë vitet dhe, herë pas here, ju lexoni përsëri? Ndonjë autor për të cilin keni pasion, llojin që bleni të botuar vetëm?

IP: Zakonisht rilexoj shumë. Unë kam autorë tek të cilët shkoj në mënyrë të përsëritur, sepse gjithmonë mësoj gjëra të reja prej tyre. Ky është rasti i Tolstoy, Jane Austen ose Flaubert, për shembull. Isshtë një autor bashkëkohor që më pëlqen shumë, Enrique Vila-Matas. Më tërheqin botët që ai shpreh dhe sa mirë i rrëfen ato, por nuk po ndjek me padurim ndonjë shkrimtar specifik. Blej libra për të cilët kam referenca të mira dhe e vërteta është se më pëlqen të improvizoj kur vizitoj një librari.

AL: Po në lidhje me piraterinë letrare që një ditë pasi del një roman, mund të shkarkohet nga çdo faqe piratësh? Sa dëm u shkakton shkrimtarëve?

IP: Sigurisht që bën shumë dëm. Dhemb që, në të vërtetë, pothuajse në minutën e botimit të një romani, ajo tashmë ofrohet falas në internet. Këto kohëra që ne jetojmë me ndërlidhje absolute kanë ato skaje që mbeten të pa lustruara. Unë nuk kam zgjidhje për të ndaluar piraterinë, sepse unë jam një qytetar i thjeshtë, por u takon udhëheqësve tanë ta bëjnë këtë dhe nuk e di nëse ata po bëjnë përpjekjen e kërkuar nga kjo çështje që dëmton aq shumë krijimin dhe kulturën.

AL: Letër apo dixhitale?

IP: Më pëlqen të lexoj në letër, megjithëse ndonjëherë e bëj në tablet, por e dua atë ritual të kthimit të faqeve, erën shumë të veçantë të librit të sapo blerë ... Në çdo rast, e rëndësishme është të lexosh, çfarëdo qoftë mediumi. Isshtë një nga zakonet më të shëndetshme për mendjen dhe më pasuruesin që ekziston.

AL: Vitet e fundit, imazhi i një shkrimtari ka ndryshuar shumë. Imazhi klasik i gjenialitetit të heshtur, introvert dhe heremit u ka lënë vendin më shumë shkrimtarëve të medias, të cilët e bëjnë veten të njohur në botë përmes rrjeteve sociale dhe kanë mijëra dhe madje qindra mijëra ndjekës në Twitter. Disa qëndrojnë, të tjerët, si Lorenzo Silva, largohen. Si është çështja juaj? Cila është marrëdhënia me rrjetet sociale?

IP: Që kur botova romanin tim të parë, përvoja ime në rrjete ka qenë, thjesht, e mrekullueshme. Ata më kanë lejuar të lidhem me lexuesit e mi, në publik ose përmes mesazheve private. Gjatë shkrimit të romanit tim të dytë kam ndjerë afeksionin dhe respektin e kaq shumë njerëzve që lexojnë "Vdekja nuk është ajo që dhemb më shumë" dhe që po prisnin për historinë time të ardhshme, për të cilën do të isha përjetësisht mirënjohës. Unë jam një person shumë social, më pëlqejnë njerëzit, dhe në rrjete ndihem në mesin tim dhe shpresoj që të vazhdojë gjithmonë kështu.

AL: Për ta mbyllur, si gjithmonë, do t'ju bëj pyetjen më intime që një shkrimtar mund të bëjë: Pse shkruani?

IP: Ashtë një domosdoshmëri, nuk mbaj mend asnjë ditë të jetës time në të cilën nuk kam shkruar diçka ose nuk kam imagjinuar se çfarë do të shkruaja. Duke qenë shumë të vegjël dhe madje pa mësuar të shkruaja, prindërit e mi më thanë se tashmë po improvizoja poezi dhe po i recitoja me zë të lartë. Besoj se kam lindur me atë shqetësim që më është bashkangjitur dhe supozoj se jam bërë gazetare në mënyrë që ajo të mos më braktisë kurrë. Shkrimi është partneri im i jetës dhe nuk mund ta imagjinoja ekzistencën time pa të.

Faleminderit Inés Plana, ju uroj të vazhdoni me këtë sukses dërrmues dhe që Julián Tresser dhe Trupor Guillermo Coira të kenë një jetë të gjatë për të kënaqur lexuesit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.