Intervistë me Enrique Laso, romancieri yll i vitit 2016

Enrique Lasso

Actualidad Literatura ka pasur mundësinë të intervistojë Enrique Laso. Ky njeri nga Badajoz u vendos në Madrid, adhurues i leximit, kinemasë dhe mbi të gjitha running Ai është një nga romancierët spanjollë më të suksesshëm të këtij 2016.

Autori i Sagës së Ethan Bushit dhe Atë Salas na ofron mundësinë për të ditur se si ka qenë udhëtimi i tij dhe çfarë mban viti i ardhshëm për të.  

Letërsia e Letërsisë: Na tregoni pak Enrique ... Kur u shfaq e meta që ju ka kthyer në shkrimtar që jeni tani?

Enrique Lasso: Kam filluar si fëmijë. Në moshën tetë vjeç ai tashmë kishte përfunduar një roman të shkurtër. Pasionin tim ia detyrohem kryesisht gjyshit tim, i cili më la bibliotekën e tij të madhe dhe më inkurajoi të shkruaj histori.

AL: ashtë një avantazh i madh. Me një bibliotekë në dispozicionin tuaj duhet të keni një predikim. Cilët libra do të thonit se ju kanë lënë më shumë përshtypje?

: Një shumë e. Pa dyshim Mali Magjik, Plaga, Lojtari, Bella del Señor ose El Túnel më kanë shënuar shumë, por lista është shumë e gjatë.

AL: Dhe autorët tuaj të preferuar?

: Thomas Mann dhe Dostojevski. Unë u dashurova si adoleshente dhe është e vështirë të shpëtoj prej andej.

AL: Ju na keni thënë që në moshën tetë vjeç ju keni pasur tashmë romanin e parë të shkurtër të përfunduar. A ju kujtohet cila ishte historia juaj e parë?

: Historia ime e parë jo, sepse do të ishte 6 vjeç. Por romani im i parë i shkurtër, të cilin e përmenda më parë, po. Quhej ROCK, dhe bëhej fjalë për një djalë që u kthye në shkëmb sepse nuk ishte kuptuar nga askush.

AL: Dhe që atëherë, si ka qenë rrugëtimi juaj si shkrimtar?

: Kam fituar çmimet e para në shkollë. Më vonë në institut vazhdova. Në këtë mënyrë derisa fitova Çmimin Kombëtar për Poezi të Re në 1994, gjë që më inkurajoi shumë. Ishte një çmim shumë prestigjioz dhe i pajisur shumë mirë financiarisht.

AL: Sigurisht që është një krenari e madhe për një të ri të asaj moshe. Sa libra keni botuar tashmë sot?

: Nëse numëroj manualet dhe të gjitha pseudonimet, më shumë se 150. Nëse flas vetëm për romane dhe libra me poezi, më shumë se 50.

AL: Me kaq shumë botime, duhet të keni ndonjë hile, nga çfarë ose nga kush frymëzoheni kur shkruani?

: Në lajme ose gjëra që vëzhgoj dhe që ndodhin para syve të mi. Boot është gjithmonë diçka e bazuar në një ngjarje të vërtetë. Prej aty fillon imagjinata ime. Ndonjëherë edhe nga një ëndërr.

AL: Shumë autorë kanë hobi të tyre kur bëhet fjalë për punë. A keni ndonjë rituale kur bëhet fjalë për të shkruar?

: Një shumë e. Somethingshtë diçka gati patologjike. Unë gjithmonë filloj një fletore të re për secilin roman dhe nuk e filloj derisa të kem titullin, skicën, fletët e personazheve, etj.… Më pëlqen të planifikoj në mëngjes dhe të shkruaj pasditeve, veçanërisht në verë. Asnjëherë natën, sepse më pëlqen të fle (fle 9-10 orë çdo ditë, duke llogaritur gjumin e gjumit). Mund të kaloja shumë kohë duke folur për çuditë e mia, por nuk dua të tingëlloj e paekuilibruar.

AL: Na tregoni pak për përvojën kur keni botuar veprën tuaj të parë.

: Epo, të parët dolën në antologji me poezi ose tregime, falë çmimeve të fituara. Më bëri një iluzion të jashtëzakonshëm. Kur fillova veten në vetë-botim, mendova se ishte një rrugëdalje dhe që nga ajo kohë unë kam shitur më shumë se 700.000 libra, gjë që nuk është diçka e vogël. Kam nxjerrë gjithashtu disa romane në letër me botues tradicionalë.

AL: Por jo vetëm botuesit janë të interesuar. Disa kompani produksioni gjithashtu kanë trokitur në derën tuaj. Sa nga librat tuaj kanë planifikuar një adaptim filmik?

: Tashmë e adaptuar, në Spanjë dhe me një buxhet të vogël, është NGA Ferri. Dy të tjerë kanë të drejtat e shitura tek një agjent i Hollywood-it: Thashethemet e të Vdekurve dhe Krimet Blu. Një prodhues ishte i interesuar për të parin, por ne nuk arritëm një marrëveshje sepse ata donin të bënin shumë ndryshime në libër. Me të dytin kemi negociuar me një prodhues të madh për më shumë se një vit. Këto këngë shkojnë ngadalë, veçanërisht kur dikush është aq maniak sa unë. Një kompani prodhuese Spanjolle është gjithashtu e interesuar të bëjë një seri me sagën Ethan Bush.

AL: Lër imagjinatën tënde të egër. Kë dëshiron të luash rolin?

: Do të doja që ai të ishte një aktor i shkëlqyeshëm, si çdo shkrimtar. Leonardo DiCaprio është aktori im i preferuar sot, kështu që nëse do të kisha luksin të zgjidhja atë që do të dëshiroja të ishte Ethan Bush, do të ishte ai, megjithëse fizikisht ata janë shumë të ndryshëm.

AL: Disa shkrimtarë zakonisht bashkëpunojnë me autorë të tjerë. A keni bashkëpunuar me dikë apo do të dëshironit?

: Autorë, me asnjë. Kam bashkëpunuar me shumë përkthyes, sepse librat e mi janë përkthyer në shumë gjuhë. Dhe nuk do të doja të bashkëpunoja me askënd. Ata ma kanë propozuar dhe unë nuk kam refuzuar, por nëse nuk më tërheqin nuk është diçka që më bën një iluzion të veçantë.

Pastaj ka manuale, por kjo është një lloj tjetër i punës në ekip. Atje kam lëshuar shumë udhëzues të shkruar në katër duar.

AL: A keni përdorur ndonjëherë një pseudonim?

: Po, sigurisht, unë përdor jo më pak se 13 pseudonime. Shumica për manuale, megjithëse disa i dedikohen trillimeve. I vetmi që kam lëshuar (me forcë) është Henry Osal. Ka edhe 12 të tjerë për të shkuar, dhe shpresoj se askush nuk i takon kurrë.

AL: Ne nuk do të insistojmë më atëherë. Libri i pestë i Saga-s së Ethan Bush "Ku pushojnë shpirtrat?" Sapo është botuar. Si ishte pritja?

: Epo, është herët të bëhen vlerësime, sepse sapo është lansuar. Po ka diçka të mirë: lexuesit tashmë më kërkojnë pjesën e gjashtë.

AL: Juaji Tifozët Ata ndoshta do ta vlerësojnë përgjigjen e kësaj pyetjeje… Çfarë projektesh keni në duar?

: Kam disa për vitin 2017, duke lënë mënjanë manualet. Një pjesë tjetër e 'El padre Salas', pjesa e gjashtë nga Ethan Bush - e cila do të dalë në pranverë dhe do të titullohet Dëbora më e errët - një përmbledhje poezish me titull EPITAFIO dhe një roman disi ekzistencialist: CATACLISMO.

AL: 2017 është një vit që premton mirë question Pyetja e fundit, çfarë do të këshillonit dikë që ka filluar të shkruajë?

: Lexoni shumë dhe shkruani shumë. Kjo kurrë nuk e humb iluzionin dhe besimin në mundësitë e tij. Fillova të shisja pak seriozisht kur isha 39 vjeç dhe mund të jetoj duke shkruar që kur isha 41 vjeç - domethënë, pak më shumë se tre vjet më parë -, kështu që kjo është një karrierë në distanca të gjata. Kurrë nuk e dini kur lexuesit do t'ju japin gëzim të madh.

AL: Faleminderit shumë Enrique që na kushtove kohën.

: Faleminderit shumë për këtë intervistë të mrekullueshme.

Nga Actualidad Literatura, ne rekomandojmë fuqimisht që të mos e lini vitin të mbarojë pa lexuar ndonjë nga romanet e tij. Pezullimi siguroi.

Fotografi nga Proust Editions


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.