Feliksi i madh. Përvjetori i lindjes së tij. përzgjedhje poezish

feliks i madh ka lindur më 4 shkurt 1937 në Mérida dhe ishte një e njohur shkrimtar dhe flamenkolog, vepra e të cilit përfshin si prozë ashtu edhe vargje. Ai konsiderohet gjithashtu një përfaqësues i rëndësishëm i risi në poezinë spanjolle të viteve 60. Publikimi i tij i parë ishte përmbledhja me poezi Gurët, me të cilin fitoi çmimin Adonai në vitin 1963. Dy vjet më vonë botoi romanin Rrugët, me të cilën edhe u shpërblye. Ky është një përzgjedhje poezish të punës së tij për ta kujtuar atë.

Félix Grande - Përzgjedhje poezish

koka apo bishta të gjalla

më mungon
dhe fatkeqësia pason fatkeqësinë
dhe për fatkeqësinë e kataklizmës
e gjithë kjo do të merrte pjesë
me mosinteresimin e një të vdekuri.

ti te jesh me mua
dhe për çdo nuancë lumturie
që kanë ndërmend të na rrëmbejnë
do të dilte nga zemra ime
ushtri të shkëlqyera të urrejtjes.

Ti mund të jesh shpina mizore e fatit tim
ose vendi im i mishit.

Ferr

E mira e pariparueshme qe me beri bukuria jote
dhe lumturia që të ka marrë lëkurën
Janë si dy grerëza që i kam në kokë
vendosja e squfurit aty ku ke mbajtur mjaltin.

Darka ka ndryshuar kaq shumë! kavanoza trishtimi
ne vend te gotave te alba sot ka kete mbulese tavoline
dhe atë entuziazëm, pres sonte që të gatuhet
për të më servirur një pjatë nga ajo që ka mbetur: yel.

Tabela është e çuditshme: e shikoj me habi,
Unë ha dhe pi çuditshmëri dhe tmerr, absurditet dhe pikëllim.
E gjithë ajo mrekulli ushqimore ka marrë fund

Pas një ëmbëlsirë të tmerrshme ngrihem dhe të emëroj
cila është dhimbja e fundit e kësaj darke,
dhe shkoj në shtrat vetëm si dikush që shkon në torturë.

nëse më braktise

Nëse do të më braktisje, do të mbetesh pa shkak
si një frut jeshil që u këput nga pema e mollës,
natën do ëndërroje se dora ime të shikon
dhe ditën, pa dorën time, do të ishe vetëm një pauzë;

po të braktisja do të isha pa gjumë
si një det që iku papritmas nga bregu,
Do të zgjatesha duke i kërkuar, me valë të verdha,
i madh, e megjithatë do të isha shumë i vogël;

sepse puna jote jam unë, plake me mua,
bëhu për qoshet e mia dëshmitari i vetëm,
më ndihmo të jetoj dhe të vdes, shok;

sepse puna ime je ti, baltë e zhytur në mendime:
të shikoj ditë e natë, të shikoj sa të jem gjallë;
tek ti është pamja ime më e vjetër dhe më e vërtetë.

një kartolinë bore

Kur ruaj në pleqëri
si në një varr të mbyllur keq
do ta mallkoj emrin tend

vetëm sepse sonte
tjetërsuar dhe zhytur në trupin tuaj
Kam uruar që të jesh i përjetshëm

Dhe nuk e dija nëse të të godisja apo të qaja.

Ndërsa dielli perëndon

Ndërsa dielli zbret, i ngadalshëm si vdekja,
e sheh shpesh atë rrugë ku janë shkallët
që të çon në derën e strofullit tuaj. Brenda
qëndron një burrë i zbehtë, i plotësuar tashmë, i largët
gjysma e moshës së tij; tym dhe vështrim
drejt rrugës së devijuar; buzëqeshi i vetmuar
në këtë anë të dritares, kufiri i famshëm.

Ti je ai njeri; keni qenë një orë e gjatë
duke parë lëvizjet tuaja
duke menduar nga jashtë, me mëshirë,
idetë që i depozitoni me durim në letër;
shkrimi, si fundi i një strofe,
se është shumë e dhimbshme të jesh, kështu, dy herë,
duke menduar duke menduar,
vorbulla e përdredhur e shikimit të vështrimit,
si një lojë fëmijësh që torturon, paralizon, plaket.

Pasdite, pothuajse i sëmurë nga të qenit kaq larg,
zhytet në natë
si një trup i lodhur nga lodhja, në det, ëmbëlsisht.
Zogjtë kalojnë hapësirën e izoluar të ngjyrave të pavendosur
dhe, në fund, disa shëtitës të qetë
ata e lejojnë veten të lodhen nga largësia; pastaj
peizazhi duket si një sixhade misterioze dhe e zymtë.

Dhe ti e kupton, ngadalë, pa ankth,
se sot pasdite nuk ke realitet, sepse ndonjëherë
jeta mpikset dhe ndalet, dhe asgje pastaj
ju mund të bëni kundër tij, më shumë sesa të vuani një vuajtje,
i çorientuar dhe dembel, një mënyrë dhimbjeje të vyshkur,
dhe mbani mend mirë,
disa të vdekur që ishin të pakënaqur.

Burimi: Poezitë e shpirtit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.