Denise Garcia. Përvjetori i lindjes së tij. poezi të zgjedhura

Fotografia: faqja e internetit e autorit.

Denise Garcia, Albacete poete nga Fuente-Álamo, por u vendos në Murcia, lindi në një ditë si sot 1929. E diplomuar për Filologji Romance, interesimi i saj për letërsinë, dhe veçanërisht për poezinë, ishte i hershëm në shijet e saj për Rubén Darío, Becquer, Rosalía de Castro, Machado dhe klasikët grekë e latinë. Por për të festuar ditëlindjen e tij shkon një përzgjedhje poezish që i përkasin punës së tij. Për ta zbuluar atë.

Dionisia García - Poezi të zgjedhuras

VETËM?

Lum të dish se dikush po të pret

dhe do të vuajë lotët e tu,

dikush në mëngjes

bashkoju zgjimin tënd me një përkëdhelje,

dhe ka numëruar shumë herë

hambari i trupit tuaj.

Vetmia e largon atë që na shikon,

kush di të ndajë atë që mësuam,

dhe me ne ai lëviz

për të njëjtat gjëra.

***

mESAZH

Papritur, sot pasdite, dy mijë e nëntë gusht,

Një copë e vogël letre shfaqet në tryezë,

vetëm me dy fjalë dhe një shkronjë të pagabueshme.

Më shumë se një dekadë më parë autori i saj na la,

dhe tani kjo letër kaq e pafajshme

në një tryezë me një renditje të ndryshme,

dhe jo në shtëpinë ku ajo jetonte.

Një kthesë kujtimesh që marr në këtë moment

e gruas së vuajtur që donte të dashurohej.

Ai u kujdes për ne në atë kohë në këmbim të butësisë,

pëshpëritjesh dhe afeksionesh, me puthje të përsëritura.

Ai na fali gjestet dhe qortimet tona.

Ai donte të udhëtonte në vendet e shenjta.

Jam i sigurt që më në fund i keni parë të gjitha

dhe zemra e tij e mirë na inkurajon.

Ndoshta kjo letër është një dhuratë,

një paralajmërim i kujdesshëm, i papritur,

për ne dhe jetën tonë të varfër.

***

MIK

Lamtumira e shumëpritur përfundon sot.

Një tjetër shtrirje e jetës pas nesh.

Nuk do të vini më me tren për të na vizituar

të përpiqet të them me frymë të fortë

derisa të marrim të pashpjegueshmen.

Sot fati do që ju të jeni të parët

për të zbuluar të fshehtën.

Ju do ta dini të vërtetën, ju, vetëm, në bregun tjetër.

***

PEMA E PARAJSËS

Pema e parajsës na strehoi

mes kopshtit dhe shtëpisë.

gjethet e tij të hirit

dukej se preku gjysmëhënën,

kupën qiellore, aq afër, atëherë,

dhe rrofshin yjet

në sytë tanë të fëmijëve të fshatit,

afër natyrës.

Më kujtohen perëndimet e diellit

nën pemë dhe aromën e saj,

ku një ditë më shpallën

dorëzimi i arkës

me fustanet e mamasë sime,

që nuk e njihja

***

PASIONI I NJE DITE TE NEVOJSHME

Në orët e trishtimit turmat

per kohen e kaluar,

për jetën që mund ta shtoja

në luftë të palodhur.

Këto janë betejat

të së shkuarës dhe të së tashmes,

pa qenë e mundur

rregullo atë që ka shkuar...

Të forta sulmet dhe ëndrrat e mia në zemër,

nxit zgjimin drejt gëzimit,

për pasionin e një dite të nevojshme,

në një botë tjetër që tani më pranon,

të cilin e dua dhe i frikësohem dhe më shqetëson,

në të cilën unë pi gllënjkë gllënjkë,

në rast se nuk do të kishte më shumë.

***

SNAPSHOT

Krah për krah me babain tim përgjatë rrugës së këndshme

në kërkim të mikut, që më në fund e pamë.

Ishte mars me diell dhe një fotograf iu afrua

i gatshëm ta ndalojë atë skenë.

Palltot tona të gjata, buzëqeshja;

gëzimi thelbësor i ekzistencës

shënuar përgjithmonë bardhë e zi.

Ai kryesoi portën e Alcalá,

me trëndafilat dhe gritë mbi gur,

i rrethuar nga një atmosferë e pafajshme.

Kanë kaluar më shumë se tridhjetë vjet

dhe kaloj nëpër vend me makinë;

Ndërsa kaloj, arkadat prej guri të nxirë,

Shkëlqimi i tij i pafytyrë, i pavëmendshëm për tu nxituar.

Unë do të shkoj të shoh mikun tim, të moshuar dhe të vetëm.

Është pranverë e shqetësuar, pa fotograf,

dhe babai im nuk është.

***

SHEKSPIRI NUK KISHTE BIÇIKLETË

Ai ishte një këmbësor i dashurive në Stratford,

Shekspiri nuk kishte një biçikletë;

vorbullat e ngritura të tokës

në gëzimin e djegur

për të mbuluar distancat

dhe kthehu në shtëpi

nga Anne Hathaway,

i cili po priste dhe i ofroi përqafimin

për haxhiun e tij besnik.

Tani djemtë

Të dashuruarit e Strafordit,

ata po kërkojnë rrugën,

por nuk ka më shenja:

u fshinë nga kaq shumë biçikleta

që e mban vetëm ajri

kujtimet e paprekura,

palpitacione të gjalla

nga zemra e një të riu.

Burimi: faqja e autorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.