Klaudia Katalane. Intervistë me autorin e The Red Door

Fotografia e autorit: Claudia Catalán.

Klaudia Katalane Ajo është nga Barcelona dhe ka diplomuar në Studime Letrare. Tani ai i është përkushtuar drejtimit krijues dhe shkrimit. ka debutuar me Dera e kuqe. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për esta intervistë ku flet për të dhe për tema të tjera.

Klaudia Katalane- Intervistë

 • LAJME LITERATURE: Romani juaj i fundit titullohet Dera e kuqeMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

KLAUDIA KATALANE: Ideja lindi një nga pasditet e shumta në të cilat gjyshja më tregonte histori për fëmijërinë e sajNë fakt, shumë nga anekdotat që shfaqen në roman janë portretizuar ashtu siç i kujton ajo. Më pas historia mori rrjedhën e vet, duke i dhënë formë historisë së asaj vajze të vogël, e cila jeton në një fshati rural i La Mancha dhe se ka një lidhje shumë të veçantë me natyrë. Ajo sheh përtej botës së papërpunuar të luftës në të cilën i është dashur të jetojë.

I shoqëruar nga një sërë personazhesh shumë të veçantë, të cilët shpesh na pyesin se ku kufiri midis realitetit dhe fantazisë, ndjek një rrugë mësimi me të cilën besoj se shumë, sot, mund të identifikohen.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

CC: Më kujtohet se kam lexuar Princi i Vogël, ishte një edicion i vogël, duke e pasur në komodinë dhe duke ëndërruar për të, më kujtohen ilustrimet e tij dhe si më humbi imagjinata në to, edhe pse në atë kohë nuk e kuptoja plotësisht historinë. Por ai që pa dyshim më zgjoi një uri të pangopur për të lexuar që nuk është shuar që atëherë ishte Harry Potter. I detyrohem shumë JK Rowling.

Dhe historia e parë Mbaj mend që shkrimi ishte në Fillore, një histori për një kristal blu e një dritareje me njolla Shtëpia Gaudi.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

CC: Ka kaq shumë shkrimtarë të mëdhenj që unë i admiroj… Oscar Wilde, Henry James, Iris Murdoch, Ana Maria Matute, Benedetti, Machado... E përsëris, kaq shumë!

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

CC: Do të kisha dashur të kisha pasur një bisedë të gjatë në agim pranë pishinës gatsby dhe do të kisha dashur ta krijoja Vendi i çudirave e Alices.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

CC: Kam vetëm dy obsesione për të shkruar, edhe pse mjaft të theksuara: mos me nderpre dhe kam muzikë instrumentale në sfond për të zhytur veten në flluskë time.

Për sa i përket leximit, nuk mendoj ndonjë në veçanti, mund të lexoj pothuajse kudo, në çdo mënyrë, në çdo kohë... Hap librin dhe zhdukem e botës.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

CC: Unë nuk kam një orar të caktuar te shkruash. Kur jam i zhytur në një projekt, synimi im është t'i kushtoj një pjesë të ditës, por pa caktuar një orë fillimi dhe një orar mbarimi, sepse e di që nuk funksionon kështu. Tre ose gjashtë orë mund të jenë edhe në mesditë edhe në agim.

Dhe sot e kësaj dite, vendi im i preferuar për të shkruar është, pa dyshim, në Dhoma ime. Ndihem në një hapësirë ​​shumë intime dhe të mbrojtur, gjë që tani më kërkon trupi im. Por gjysma e Dera e kuqePër shembull, ishte shkruar në një cep të kafenesë time të preferuar.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

CC: Pa dyshim! Unë e dua poeziMë frymëzon dhe më emocionon. Gjithashtu edhe fantazi e pastër, ajo imagjinatë e tejmbushur më lë gjithmonë në habi.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

CC: Në komodinën time tani ka një përmbledhje me poezi nga Courtney Peppernell dhe romani i Alejandro Palomas, Një vend me emrin tuaj.

Sapo hapa faqen time të internetit studomirada.com, dhe po kënaqem duke krijuar materiale për buletinin e abonimit, veçanërisht reflektime, disa proza ​​poetike, artikuj të vegjël opinionesh, poezi vizuale... Për mua është kënaqësi të eksploroj forma të ndryshme artistike me të cilat shpreh veten dhe ndaj.

Dhe... ka një projekt i ri zgjatje e gjatë në furrë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

CC: Nuk më duhej të vendosja, sepse nuk kishte asnjë pyetje, E kisha shumë të qartë se doja ta bëja dhe se ai do ta bënte, nuk kishte asnjë opsion jo për një përgjigje. Dhe mendoj se ky ishte çelësi për ta arritur atë. Nuk po i zbuloj asgjë askujt nëse them se nuk është e lehtë të botohet, se sasia e talenteve atje është e madhe dhe sasia e dorëshkrimeve edhe më e madhe. Gdhendja e një kamareje duket si një mision i pamundur kur je po aq i vogël sa unë, që më njeh vetëm në shtëpi. Por nëse beson në veten dhe atë që ofron, duhet të këmbëngulëshkëmbëngulin dhe insistojnë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

CC: Jam unë shume e veshtire. Në shumë mënyra. Por edhe po punon një mësim i madh dhe dua të qëndroj me këtë, dua të vazhdoj të marr diçka pozitive, sepse më duket se të gjithë duhet të fokusohemi në atë mënyrë për të ecur përpara. Nëse dëshironi ta shihni, ka gjithmonë diçka për të cilën duhet të jeni mirënjohës, edhe në kohët më të këqija. Por ju duhet të dëshironi ta shihni atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.