8 libra të rekomanduar për të mësuar të lexoni

Libra të rekomanduar për të mësuar të lexoni

Një nga momentet kryesore në jetën e një fëmije është kur ai fillon të lexojë.. Ekziston një para dhe pas; Ky zbulim i ndryshon jetën, sepse i jep një aftësi të re për të parë botën, duke e zgjeruar, duke e pasuruar dhe duke i dhënë imagjinatë, kreativitet dhe pak nga pak ai po krijon kritere. Leximi po zhvillon gjithashtu artin e durimit, diçka që sot po bëhet e vështirë për t'u mbajtur.

Natyrisht, nuk është qëllimi ynë të numërojmë këtu përparësitë që ka leximi, qoftë në vetvete, qoftë në krahasim me veprimtaritë e tjera. edhe pse po duam të vlerësojmë përpjekjet e para të fëmijës në rrugën e tij si lexues. Sepse të gjithë, pavarësisht nëse bëhen lexues të zjarrtë apo jo, kanë të drejtë të mësojnë të shkruajnë e të lexojnë. Një nga mësimet e mëdha të jetës dhe një nga më shpërblyesit. Kjo është arsyeja pse ne rendisim disa rekomandime për të mësuar të lexoni.

Fletore arti i të mësuarit

Resort në Rubio Për mësimin e të vegjëlve, është një sukses i sigurt. Librat e tij të fillimit të leximit janë fletore Rubio të modernizuara ku fëmija do të arrijë një kuptim më të mirë të asaj që lexon përmes punës aktive me ushtrime të ndryshme për të kuptuarit e leximit. Ju do të gjeni kuptim në atë që lexoni, përveç mësimit të leximit. Fletoret përbëhen nga një koleksion prej dy kopjesh, një për të vegjlit, nga 4 vjet dhe një tjetër me një nivel vështirësie pak më të lartë (+5 vjet).

Leo me Peppa

Me personazhin e famshëm të animuar Peppa Pig. Mësimi i tyre fillon me këtë koleksion ideal për fëmijët nga 4 vjeç. Ai është i ndarë në gjashtë libra me gjashtë histori të ndryshme për secilën shkronjë të alfabetit.: nga zanoret, te grupet bashkëtingëllore, duke kaluar nëpër tingujt e r, i butë dhe i fortë. Ka një shkronjë të shkruar me dorë dhe shkronja të mëdha për të alternuar mësimin kaligrafik që do ta ndihmojë fëmijën të njihet me fontet dhe t'i njohë ato.

Mësoni të lexoni në Monster School

Nga 4 dhe 5 vjeç. Si karakteristikë, koleksioni është shkruar me shkronja të mëdha për të lehtësuar mësimin dhe gjithashtu përdor tekste të rimuara që ndihmojnë muzikalisht leximin. Është një serial me fjalor i lehtë, i përshtatur, imazhe ilustruese dhe personazhe të shkëlqyera (përbindësh!) i rrethuar nga aventura dhe histori qesharake.

Tregimet e Dora Explorer

Dora Explorer është një tjetër personazh i njohur mes fëmijëve, i përsosur për kuriozitet për t'i bërë ata të eksplorojnë historitë e tyre të para. Leximi është aktiv falë integrimit të treguesve që e plotësojnë atë, dhe fjalët angleze janë përfshirë gjithashtu. Koleksioni përbëhet nga tituj të ndryshëm: "Dora Loves Boots", "Dora's Backpack", "A Very Special Meal", "Dora Climbs Star Mountain", "Dora and the Ancient Treasure", "Shpëtimi i tre derrave të vegjël". ”, ose “brejtësi i Dorës”.

Mësoj të lexoj

Nga botuesi Anaja Është një referencë e mirë për të mësuar fjalët e para me dorëshkrim kursive. Ai mbështetet nga imazhe dhe tekstet janë të shkurtra dhe të përshtatura për fëmijë nga 5 vjeç. Është një libër perfekte për t'u plotësuar në ciklin e parë të arsimit fillor me zhvillimin e aftësive bazë.

Mësoj të lexoj dhe të shkruaj me metodën Montessori

Koleksion me tre libra, të ndarë sipas ngjyrave dhe niveleve. Projektuar nga Klara Moncho. Ato janë ideale nëse prindërit duan të mbështesin mësimin për të lexuar në këtë metodë mësimore. Seria e bardhë tregon shkronjat, goditjet e para dhe tingujt. Seria rozë shton një nivel vështirësie me fjalë disi më të gjata. Së fundi, me serinë blu, fjalët, përveçse janë më të gjata, janë më të ndërlikuara (dy bashkëtingëllore, dyshkronja ose fjalë të përbëra).

Maturimi dhe fillimi në lexim dhe shkrim

Nga botuesi Everest. Koleksion me katër fletore për të mësuar të lexojë dhe të shkruajë. Për këtë i kushtojnë rëndësi të veçantë shkronjave dhe mënyrës së ndërtimit të tyre; shumë respekt dhe kujdes është mbajtur për goditjen, si dhe nga qëndrimi i paraqitjes. Procesi mësimor bëhet në mënyrë të pandërgjegjshme falë proceseve të testuara nga specialistë. Imazhet shërbejnë edhe si mbështetje dhe fletoret kanë një vështirësi graduale.

Aventurat argëtuese të letrave

Është një libër i fillimit të leximit të editorialit brunoAventurat argëtuese të letrave Është një udhëtim për njohjen e alfabetit për të vegjlit. Ky libër mund të bëhet aventura më qesharake sepse pas njohjes së shkronjave, nga az Në 29 histori, djali dhe vajza do të zbulojnë se histori të pabesueshme fshihen falë bashkimit të shkronjave pas shkronjave. Përveç kësaj, përfshin edhe tinguj, vizatime të personalizuara për ta bërë lexuesin e ri protagonist. Me numra dhe shkronja të shkruara me dorë. Rekomandohet për fëmijët nga 3 vjeç, duke qenë një libër shumë i plotë dhe bazë për qasjen e parë ndaj letrave dhe leximit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.