7 lajme editoriale të të gjitha zhanreve për muajin qershor

Një muaj i ri dhe propozime të reja dhe lansime editoriale. Vera dhe pushimet po afrohen dhe duhet të mendoni se çfarë leximesh duhet të paketoni. Këto janë Lajme 7 të zgjedhura për të gjithë lexuesit dhe të zhanreve të ndryshme: romani e zezë, komike, historike, romantike, fantastike dhe për më të riun.

Ftua e Stambollit - Paolo Rumiz

Ne fillojmë me nje histori dashurie, frymëzuar nga një baladë e vjetër ballkanike, shkruar nga ky autor italian. Rumiz është i njohur për vetveten kronikat e udhëtimit, veçanërisht për ata të Ballkanit, dhe ka shkruar romane, libra për fëmijë dhe drama.

Isshtë historia e Maksimilian von Altenberg, një inxhinier austriak, i cili udhëton për në Sarajevo në vitin 1997. Atje, në një tavernë, ai dëgjon një baladë të vjetër që këndon Masha Dizdareviq, një grua që e rrëmben me bukurinë e saj. Tërheqja është e ndërsjellë, por Maksi duhet të kthehet në Austri dhe nuk do të kthehet për tre vjet.

Dorëshkrimi i Borges - Alejandro Vaccaro

En Qershor ajo është gjithashtu përvjetori i vdekjes së Jorge Luis Borges, kështu që ky titull ia vlen të kujtohet. Porteño Alejandro Vaccaro është një nga studiuesit më të mëdhenj të tij, jo më kot ai është presidenti aktual i Shoqatës Borgesiana të Buenos Aires. Në këtë libër të katran i zi krimet dhe punët janë të përziera me rrjetet e policisë dhe baza e një mashtrimi me dorëshkrime të Jorge Luis Borges si bosht.

Ana Frank, vajza që kurrë nuk e humbi shpresën - Mary Cecilia Cavallone

Brenda koleksionit Heronjtë e mi të vegjël për lexuesit e vegjël, kjo histori e ilustruar Isshtë ideale t'ju tregojmë jetën e një personazhi themelor në Histori siç ishte Anne sinqerisht. Shtë nënshkruar nga ky shkrimtar italian, autor i disa teksteve dhe librave për artin dhe gjithashtu i tregimeve për fëmijë.

Pëshpëritësi - Donato Carrisi

Nuevo thriller psikologjik nga një mjeshtër i zhanrit si Carrisi, i njohur për bestsellet e tij ndërkombëtare Gjuetar i errësirës, Mjeshtri i hijeve o Vajza në mjegull.

Goran gavila, kreu i një ekipi të kriminologëve, dhe mila vasquez, hetuesi i specializuar në kërkimin e të zhdukurve, përballen me një tjetër nga ata vrasje plot mister. Dhe këtë herë metodat e vrasësit janë ndryshe nga çdo gjë që keni parë më parë.

Komedia Hyjnore e Oscar Wilde - Javier de Isusi

Në pjesën e komik Kjo nga Javier Isusi na vjen në lidhje me figurën e autorit irlandez Oscar Wilde tashmë në muzgun e saj. Në të ai imagjinon se çfarë mund të kishte kaluar brenda shpirtit tuaj në tre vitet e fundit të Wilde jashtë burgut.

Tess del Camino - Rachel Hartman

El zhanër fantazie i sjell romanin e ri nga ky shkrimtar amerikan, autor i Serafina.

Ne jemi në Mbretëria e I merzitur, ku gratë pritet të jenë zonja; të njerëzve, që ata t'i mbrojnë ata dhe të dragons, që ata janë dragons për t'u përdorur. Protagonist, TessNuk hyn në asnjë prej atyre tre kategorive, sepse është ndryshe. Alsoshtë gjithashtu Njerka e Seraphinës. Një ditë ai vë familjen e tij në prova dhe ata vendosin ta dërgojnë atë në një manastir. Por Tess i pret flokët, maskohet si burrë dhe niset për një udhëtim nëpër Southlands ku e presin shumë aventura.

Bora e kuqe në dhjetor - Simone Van Der Vlugt

Unë përfundoj me një roman historik, i fundit nga ky autor më i famshëm dhe i vlerësuar Hollandez, i cili ka botuar si libra për të rinjtë, ashtu edhe trillera.

Jemi në vit 1552 kur deklarata është gati të jetë Tetëdhjetë Vjet Lufta. Në Hollandë, Lideweij i ri katolik bie në dashuri me një mjek protestant. Edhe pse babai i saj kundërshton, ajo ikën me të. Çifti vendoset brenda Breda ku burri emërohet mjek personal i Uilliam i Portokallisë. Kur, me Felipe II, gjithçka ndryshon që gruaja e re duhet të bëjë ik Në një qytet të vogël ku ai mendon se është i sigurt Por atje një fat tragjik.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alfredo dijo

    Me gjithë respektin e duhur "The Whisperer" nuk është asgjë më shumë sesa një ribotim i një titulli tjetër të librit "ujqërit" nga i njëjti autor ... Nuk mund të konsiderohet një risi .. isshtë më shumë se 10 vjeç. Unë i ndjek mjaft, kështu që dua ta bëj këtë sqarim. Të gjitha të mirat