6 prej soneteve më të mira të dashurisë në spanjisht. Për ditën e Shën Valentinit.

Tjetër Dita e Shën Valentinit, data par excellence kushtuar dashurisë. Dhe disa kompozime letrare më të bukura për të shkruar për dashurinë sesa sonetet. Katërmbëdhjetë vargje ku mund të përqendrohet e gjithë thelbi i një ndjenje kaq të vështirë për tu shpjeguar. Të gjithë poetët kanë dashur ta bëjnë atë që nga fillimi i kohës. Sot i kujtoj këto 6 sonete dashurie. Mbase janë më i njohuri të autorëve të saj, veçanërisht të atyre Lope, Quevedo dhe Garcilaso de la Vega, dhe ato janë ndoshta edhe më të bukurat. Atyre u shtoj edhe të tjera të Neruda, Miguel Hernández dhe Lorca.

Lope de Vega

Zbeh, guxo, zemërohu,
i përafërt, i butë, liberal, i pakapshëm,
i inkurajuar, vdekjeprurës, i vdekur, i gjallë,
besnik, tradhtar, frikacak dhe shpirtëror;

të mos gjeni jashtë qendrës së mirë dhe të pushoni,
jini të lumtur, të trishtuar, të përulur, krenar,
i zemëruar, trim, i arratisur,
i kënaqur, i ofenduar, i dyshimtë;

ikin fytyrën në zhgënjim të qartë,
pini helm për pije alkoolike të butë,
harro përfitimin, dua dëmin;

besoni se një parajsë përshtatet në një ferr,
jep jetën dhe shpirtin zhgënjimit;
Kjo është dashuri, kush e provoi e di atë.

***

Francisco de Quevedo

Mbyll sytë e fundit
Hije që dita e bardhë do të më marrë,
Dhe mund ta lëshoj këtë shpirtin tim
Hora, për lajkat e tij të etura;

Por jo nga këtu në breg
Do të largohet nga kujtesa, ku u dogj:
Noti e njeh flakën time ujin e ftohtë,
Dhe humbas respektin për ligjin e ashpër.

Shpirti, të cilit i gjithë burgu i Zotit ka qenë,
Venat, çfarë humori kanë dhënë kaq shumë zjarr,
Medulat, të cilat janë djegur me lavdi,

Trupi juaj do të largohet, jo kujdesi juaj;
Ata do të jenë hi, por do të ketë kuptim;
Ata do të jenë pluhur, pluhur më shumë dashuri.

***

Garcilaso de la Vega

Gjesti yt është shkruar në shpirtin tim,
dhe sa dua të shkruaj për ty;
e ke shkruar vete, e lexova
aq vetëm, saqë edhe prej jush e mbaj veten në këtë.

Në këtë unë jam dhe do të jem gjithmonë;
që megjithëse nuk më përshtatet mua sa shoh në ty,
nga aq shumë mirë sa nuk kuptoj mendoj,
tashmë duke marrë besimin për buxhet.

Unë nuk kam lindur përveçse të dua ty;
shpirti im të ka prerë në masën e vet;
nga zakon i vete shpirtit te dua.

Sa kam rrëfej të kam borxh;
Unë kam lindur për ty, për ty kam jetë,
për ty duhet të vdes, dhe për ty do të vdes.

***

Pablo Neruda

Sa herë, dashuri, të kam dashur pa të parë ty dhe ndoshta pa një kujtim,
pa e njohur vështrimin tënd, pa të shikuar ty, centaury,
në rajone të kundërta, në një mesditë të ndezur:
Ti ishe vetëm aroma e drithërave që unë dua.

Ndoshta të pashë, të mendova duke kaluar duke ngritur një gotë
në Angola, në dritën e hënës së qershorit,
apo ishe beli i asaj kitare
qe kam luajtur ne erresire dhe me dukej si deti i tepert.

Të kam dashur pa e ditur, dhe kam kërkuar kujtimin tënd.
Unë hyra në shtëpitë e zbrazëta me një elektrik dore për të vjedhur portretin tënd.
Por unë tashmë e dija se çfarë ishte. Papritur

ndërsa po shkonit me mua ju preka dhe jeta ime u ndal:
para syve të mi ti ishe, duke mbretëruar dhe mbretëresha.
Si një zjarr zjarri në pyll, zjarri është mbretëria juaj.

***

Miguel Hernandez

Ti vdes nga kasta dhe e thjeshtë ...
Jam i dënuar, dashuria, jam rrëfyer
ai rrëmbyesi i patrembur i një puthjeje,
Lëshova lulen nga faqja jote.

Unë lëshova lulen nga faqja jote,
dhe nga ajo lavdi, ajo ngjarje,
faqja juaj, skrupuloze dhe e rëndë,
ju bie nga gjethet dhe verdhë.

Fantazma e puthjes delikuente
ju ka përhumbur mollëzën,
gjithnjë e më shumë patentë, e zezë dhe e madhe.

Dhe pa fjetur je me xhelozi,
duke parë gojën time me çfarë kujdesi!
në mënyrë që të mos bëhet bajat dhe jashtë kontrollit.

***

Federico Garcia Lorca

Kjo dritë, ky zjarr gllabërues.
Ky skenar gri më rrethon.
Kjo dhimbje për vetëm një ide.
Kjo ankth i parajsës, botës dhe kohës.

Kjo britmë gjaku që zbukuron
lirë pa puls tani, çaj lubrifikant.
Kjo peshë e detit që më godet.
Ky akrep që banon në gjoksin tim.

Ata janë një kurorë dashurie, një shtrat i të plagosurve,
ku pa gjumë, ëndërroj praninë tënde
mes rrënojave të gjoksit tim të fundosur.

Dhe megjithëse kërkoj majën e maturisë
zemra jote më jep luginën
me hemlock dhe pasion të shkencës së hidhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.