6 libra për pushimet për këto festa dhe për të gjithë

Muaji i Korrik sapo është lëshuar dhe shumë prej jush do të zbarkojnë (ose e kanë bërë tashmë) në vendet tuaja pushime e preferuar. Ato paraqiten përpara dy muaj pushim me shumë ose pak për të bërë. Kështu që do të ketë kohë për gjithçka dhe, natyrisht, te lexosh.

Shkon kjo përzgjedhje e Libra 6 për të gjitha llojet e lexuesve. Klasike, për fëmijë, romantike, erotike, poezi… Të shkëputeni, të rrini, të meditoni ose të argëtoheni. Le t’i shohim. 

Fletore pushimesh

Postuar ne 2014, kjo vepër e poetit, filologut dhe përkthyesit Luis Alberto nga Cuenca mori Çmimin Kombëtar të Poezisë në 2015. Fletore pushimesh përpilon, të ndarë në tetë epigrafë, tetëdhjetë e pesë poezi të shkruara, kryesisht në verë midis 2009 dhe 2012. Një libër në të cilin mund të lexoni vargje si këto: "Ne të vdekshmit jemi bërë nga njëzet pjesë: / nëntëmbëdhjetë të egra dhe një i civilizuar". Zgjedhje e mirë si lexim për shpirtrat më poetikë.

Dy vjet pushime

Ju kurrë nuk mund të humbni një jules verne klasik dhe më pak në verë dhe në pushime. Pra, kjo histori është ideale për ata lexues të rinj dhe të guximshëm.

Protagonistët janë pesembedhjete te rinj të kombësive të ndryshme që, pas mbytja e anijes të anijes ku po udhëtonin për shkak të një uragani, ata përfundojnë në një ishull paqësor. Kështu që ata do të duhet mësoni të mbijetoni në një vend jo mikpritës dhe të vetmuar. Të gjitha vështirësive do t'i shtohet ardhja e ato të tjera hedhje rrugësh shumë të rrezikshme. Dhe gjëja më e mirë për të ditur nëse do të shpëtohen apo jo është ta lexoni tani.

Pushimet e Nicolas të vogël

De René Goscinny, një nga krijuesit e Asterix dhe Obelix, dhe Jean-Pierre Sempé. seri per femije i Nicolás-it të vogël përbëhet nga disa tituj dhe ky është ai i destinuar për pushime.

Prindërit e Nicolás e befasojnë atë me lajmin se pushime verore ne plazh. Nicolás është shumë i lumtur sepse i pëlqen dallgët, rëra dhe lojërat me miqtë ... Nuk do të ketë rëndësi nëse koha është e keqe. Pyetja është mos u merzit dhe Nicolás do të dalë me disa mënyra për të mos e bërë atë. Një vit më vonë, dhe gjithashtu me pushime, do të shkojë Nicolás Kampi blu, ku as nuk do të keni kohë të mërziteni.

Pushime për dashuri

Dhe sigurisht, me pushime nuk mund të mungojnë as historitë e dashurisë. Kështu që ajo shkon, nga shkrimtari Rrota Isabel, pseudonim i një publicisti Madrilenian i cili, midis romaneve dhe tregimeve, tashmë ka botuar një duzinë veprash.

Në këtë ai na tregon historinë e Natasha, e cila ka një magnet për të çuditshmit, veçanërisht intelektualët e munduar. Të gjithë i tregojnë dhe, pas dështimit të tij të fundit, vendosni t'i dhuroni dashurisë pushime. Por një ditë shfaqet Jorge, shefi i saj i ri, një burrë i qetë me një personalitet të fortë, i bërë vetë dhe që beson në dashurinë e vërtetë. Natasha nuk do të mund të shmangë tërheqjen më shumë sesa llogaria prej tij.

Një javë pushime

Dhe si të largohen nga prekje e nxehte në një verë. Është roman i shkurtër të shkrimtarit të diskutueshëm francez Christine Angot mori Çmimi Sade në vitin 2012, të cilën ajo e refuzoi pasi nuk e konsideroi romanin e saj si erotik. Sidoqoftë, çështja -një burrë i pjekur duke kaluar disa ditë me pushime në Alpe me një student të ri- dhe përshkrimet e hollësishme të praktikave seksuale tregojnë ndryshe. Me shumë polemika rreth tij, është më mirë të hedhësh një vështrim dhe të gjykosh vetë.

Pushimet në Saint-Tropez

Unë përfundoj me mbretëresha e romanit romantik ideal për pushime. Danielle steele është një nga shkrimtarët më të lexuara në botë për historitë e saj të dashurisë dhe zhgënjimit. Në këtë tre çifte marteseMiq të vjetër, ata vijnë së bashku në St. Tropez për të mbështetur të venë e njërit prej tyre.

Sidoqoftë, kur arrijnë atje zbulojnë se rezidencë e broshurave turistike është një rezidencë e vjetër pothuajse në rrënoja. Por befasi më e madhja nga të gjitha do të jetë partneri i ri duke shfaqur Robertin, një aktore të re dhe mahnitëse që do të shkaktojë më shumë se një konflikt me të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.