5 poezitë më të mira të dashurisë

5 poezitë më të mira të dashurisë

Piktura «Puthja» nga Gustav Klimt

Ata thonë se ajo që kuptohet sot nga dashuria nuk është dashuri e vërtetë ... Kjo dashuri ishte një e kaluar kur çiftet zgjatën më shumë vite së bashku dhe “falën” më shumë gjëra. Të flasësh për dashurinë dhe ta cilësosh ose jo si të tillë është një temë "e ndërlikuar" sepse askush nuk duhet të jetë në gjendje të gjykojë nga mënyra se si ndihet njëri ose tjetri dhe me çfarë intensiteti e bëjnë atë, pasi që vetëm ai vetë mund ta dijë atë ...

Por ... pse po flas për dashurinë në një faqe letërsie? Sepse edhe nëse nuk është Dita e Shën Valentinit, më dukej bukur të mbledh sot ato që unë i konsideroj 5 poezitë më të mira të dashurisë të të gjitha kohërave. Një artikull totalisht subjektiv por me një qëllim të qartë: Lartësimi i dashurisë dhe poezisë.

Zemra e gjoksit (Mario Benedetti)

Sepse unë të kam dhe jo
sepse mendoj per ty
sepse nata është me sy të gjerë
sepse nata kalon dhe them dashurinë
sepse ke ardhur të mbledhësh imazhin tënd
dhe ju jeni më të mirë se të gjitha fotografitë tuaja
sepse je e bukur nga këmba deri në shpirt
sepse ti je i mirë nga shpirti për mua
sepse fshihesh e ëmbël nga krenaria
pak e embel
guaskë zemre
sepse ti je e imja
sepse ti nuk je e imja
sepse te shikoj dhe vdes
dhe më keq sesa të vdesësh
nese nuk te shikoj ty dashuri
nëse nuk të shikoj
sepse ti gjithmonë ekziston kudo
por ti ekziston me mire atje ku te dua
sepse goja juaj është gjak
dhe ju jeni te ftohte
Unë duhet të dua ty dashuri
Duhet te te dua
megjithëse kjo plagë dhemb si dy
edhe nëse të kërkoj dhe nuk të gjej
dhe megjithëse
nata kalon dhe unë të kam ty
dhe jo.

5 poezitë kryesore të dashurisë - Puthja - Théophile Alexander Steilen

Piktura «Puthja» nga Théophile Alexander Steilen

Të dua në dhjetë të mëngjesit (Jaime Sabines)

Unë të dua në dhjetë në mëngjes, dhe në njëmbëdhjetë,
dhe në orën dymbëdhjetë. Të dua me gjithë shpirt dhe
me tërë trupin tim, ndonjëherë, në pasdite me shi.
Por në dy të pasdites, ose në tre, kur unë
Unë mendoj për ne të dy, dhe ju mendoni për
ushqim ose punë të përditshme, ose dëfrime
që nuk e ke, filloj të të urrej shurdhër, me
gjysmën e urrejtjes që mbaj për veten time.
Atëherë të dua përsëri, kur shkojmë të flemë dhe
Ndjej që je bërë për mua, se disi
gjuri juaj dhe barku juaj më tregoni se duart e mia
më bind për të, dhe se nuk ka vend tjetër në
ku vij, ku shkoj, më mirë se ti
Trupi Ju vini të gjithë të më takoni, dhe
të dy zhdukemi për një moment, futemi
në gojën e Zotit, derisa të të them se kam
i uritur ose i përgjumur

Çdo ditë të dua dhe të urrej pa shpresë.
Dhe ka ditë gjithashtu, ka orë, kur jo
Unë ju njoh, pasi jeni të huaj për mua si gruaja
e një tjetër, shqetësohem për burrat, shqetësohem
Unë jam i shpërqendruar nga pikëllimet e mia. Ju ndoshta nuk mendoni
në ju për një kohë të gjatë E shihni kush
a mund te te dua me pak sesa te dua?

Nëse më doni, më doni të tërë (Dulce María Loynaz)

Nëse më doni, më doni të tërë
jo nga zonat e dritës ose hijes ...
Nëse më doni, më doni të zi
dhe të bardhë, dhe gri, jeshile dhe bjonde,
dhe zeshkane ...
Më dua ditën,
me dua naten ...
Dhe herët në mëngjes në dritaren e hapur! ...

Nëse më doni, mos më prisni:
Më duaj të gjithëve ... Apo mos më dashuro!

5 poezitë më të mira të dashurisë - Puthja - René Magritte

Piktura «Puthja» nga Rene Magritte

Unë mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte ... (Pablo Neruda)

Mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte.

Shkruani, për shembull: «Nata është me yje,
dhe yjet dridhen nga larg, blu ".

Era e natës kthehet në qiell dhe këndon.

Mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte.
Unë e doja atë, dhe nganjëherë edhe ajo më donte mua.

Në net të tilla e mbajta atë në krahët e mi.
E putha aq shumë nën qiellin e pafund.

Ajo më donte mua, ndonjëherë edhe unë e dashuroja atë.
Si të mos i kishit dashur ende sytë e saj të shkëlqyeshëm.

Mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte.
Të mendoj se nuk e kam atë. Ndjenjën e kam humbur.

Dëgjoni natën e pafund, edhe më shumë pa të.
Dhe vargu i bie shpirtit si vesa në bar.

A ka rëndësi që dashuria ime nuk mund ta mbante atë.
Nata është plot yje dhe ajo nuk është me mua.

Kjo eshte. Në distancë dikush këndon. Në distancë.
Shpirti im nuk mjaftohet me humbjen e tij.

Si për ta afruar, vështrimi im e kërkon.
Zemra ime e kërkon dhe ajo nuk është me mua.

Të njëjtën natë që zbardh të njëjtat pemë.
Ne, ata atëherë, nuk jemi të njëjtë.

Nuk e dua më, është e vërtetë, por sa e kam dashur.
Zëri im kërkoi erën për të prekur veshin e saj.

Nga të tjerat. Do të jetë nga një tjetër. Si përpara puthjeve të mia.
Zëri i saj, trupi i saj i ndritshëm. Sytë e tij të pafund.

Nuk e dua më, është e vërtetë, por mbase e dua.
Dashuria është kaq e shkurtër, dhe harresa është kaq e gjatë.

Sepse natën si kjo e mbaja në krahë
Shpirti im nuk mjaftohet me humbjen e tij.

Edhe pse kjo është dhimbja e fundit që ajo më shkakton,
dhe këto janë vargjet e fundit që shkruaj.

Dashuri e përjetshme (Gustavo Adolfo Bécquer)

Dielli mund të errësojë përgjithmonë;
Deti mund të thahet në një çast;
Aksi i Tokës mund të prishet
Si një kristal i dobët.
Gjithçka do të ndodhë! Mund vdekja
Më mbulo me krepën e tij funereale;
Por asnjëherë nuk mund të fiket tek unë
Flaka e dashurisë tënde.

Dhe nga këto, cila është poezia që ju ka pëlqyer më shumë? Cila është poema juaj e preferuar e dashurisë?

Artikulli i lidhur:
Librat më të mirë me poezi ndonjëherë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Selis Canache dijo

  Unë qëndroj sipas traditës, historisë dhe takimit, me Neruda; por për identitetin dhe pasionin ndalem te Sabines.
  Çfarë rreziku ekziston gjatë zgjedhjes së këtyre monumenteve në fjalë dhe idil.
  Unë rrezikova dhe u kënaqa me të.

  1.    Anxhela dijo

   Poezitë janë shumë të lezetshme, megjithatë disa janë të vogla, si unë, më pëlqen më shumë poezitë e gjata.

  2.    Ricardo dijo

   Poema 20 shkruhet akoma nga unë !!
   Ndoshta kjo është arsyeja pse unë e preferoj atë.
   Eksperienca.

 2.   Antonio Julio Rosselló. dijo

  Sa e vështirë është të zgjedhësh atë që më pëlqen më shumë. Në secilën prej tyre ka ndjenja të ndryshme dhe gjendje afektive, por unë qëndroj me Neruda.

 3.   Ruth Dutruel dijo

  Në adoleshencën time e doja Becquer. Në rininë time në Neruda. Dhe më në fund Mjeshtri i Madh më preku zemrën, dhe sot e dua atë më shumë se të gjithë: Grsnde Benedetti.

 4.   Hugolina G. Finck dhe Pastrana dijo

  Në të vërtetë, ata janë mësuesit e mi dhe unë do të doja të shihja poezitë e mia të botuara sepse e di që unë jam një poet i madh.

 5.   rojasta dijo

  Më pëlqente shumë Bécquer, por pa dyshim që poezia e Neruda-s gjithmonë më ka vjedhur thelbin e zemrës. Axrr.

  1.    Paul dijo

   Mendoj se poezitë e mia janë më të mira

 6.   Jorge Rosés dijo

  Kam lexuar Becquer si i ri, pastaj të tjerët. Në të gjithë ata gjithmonë kam gjetur vargje të vjedhura nga Becquer, veçanërisht Neruda. Nuk është aspak e lehtë të krijosh një poezi sublime, ndonjëherë mund të azhurnohet vetëm te klasikët, megjithëse as kjo nuk është e lehtë të arrihet.

  1.    John Harold Perez dijo

   Dashuria ose teka më përcakton për ty, për të pushtuar momentet e tua.
   Dhe vendosa pse u dorëzova në heshtjen tënde, në të qeshurën, elegancën tënde dhe të imagjinoja trupin tënd.

   Dashuria apo teka, hoqa dorë të ëndërroja puthjet e tua, të arrija më shumë përqafime, të fitoja shoqërinë tënde dhe kam ëndërruar të qëndroj në mendimet e tua.

   Sot e di cilat janë përqafimet tuaja më të veçanta dhe e di cilësinë e puthjeve tuaja.

   E megjithatë ndjehem si në fillim, sepse ne kemi përparuar në shumë gjëra, dhe tani unë ëndërroj për shoqërinë tënde, për orët e tua. Me ty në krah duke më shoqëruar dhe qeshur.

   Por koha juaj nuk është koha juaj ...
   Dhe mendoj për ty gjithë ditën injorant nëse edhe ti e ke pushtuar mendimin tënd

   JH

 7.   Juan Carlos dijo

  Më pëlqen shumë guaska e zemrës së Mario Benedetit

 8.   arleks dijo

  Theshtë bukuria e poezisë, që do të ketë gjithmonë dikush që do të na çojë në realitete të tjera magjike, me vetëm disa vargje, disa të tjera të bardha të pastra, Sa ndryshe do të ishte bota nëse do të kishte më shumë NJERZ si ata dhe disa të tjerë që pa një botë tjetër brenda kësaj bote. NERUDA .. përgjithmonë mësues ...

 9.   Francisco Jimenez Campos dijo

  Benedetti, sepse është i ngadaltë, ai e ndjen ndjenjën dhe të bën të ndjesh vargun.

 10.   Wenceslao dijo

  Ato pesë poezi për të cilat thuhet se janë më të mirat nuk kanë kuptim. Kam lexuar shumë më mirë nga ato të botuara, të cilat vijnë nga e njëjta zemër.

 11.   ANGEL dijo

  i dukshëm Pablo Neruda

 12.   Eden brun dijo

  Të gjitha të bukura, dhe ata dinë të arrijnë çdo trabekul të zemrës. Unë jam duke shkuar me Neruda sepse unë gjithashtu dua verën e kuqe kiliane, Valparaison dhe lëngun e kongerit.

 13.   Natto dijo

  Bruto! XD

  1.    xXXGAMERPRO79XXx dijo

   Unë të neveritem, i pashëm! Hahaha, pershendetje nga e ardhmja. Xdxd

 14.   Humberto Valdés Pérez dijo

  Të gjithë më pëlqejnë

  1.    Patts avila dijo

   Shtë e vështirë të zgjedhësh një kur të gjithë arrijnë zemrën në një mënyrë të veçantë - Becquer, Neruda - uhmm Benedetti dhe të tjerët që nuk përmenden Julio Flores, Acuña - shpirtra të mëdhenj të paharrueshëm!

 15.   Mariela dijo

  Epo, të gjithë kanë të drejtë për poetët e famshëm, por ka edhe të tjerë që nuk janë të famshëm dhe në të vërtetë shkruajnë poezi që janë edhe më romantike se të famshmet, shembull:
  Joan Mengual - Unë ju jap një trëndafil

  Sot sjell një trëndafil
  që nuk mban gjemba,
  ta dhuroj ty grua,
  për besimin në mua,
  sepse ti je shoku im,
  dashnor dhe shok besnik.

  Dhe shumë faleminderit të gjithëve që më lexuat. Pershendetje

 16.   Alejo Planchart dijo

  Gjithmonë më ka tërhequr poezia e ngjallur nga shpirti i dhënë pas dhimbjes së një përvoje të kaluar. Dhe në këtë kuptim më vjen ndërmend poezia nga Amado Nervo me titull Fuqia.
  Ndodhi me nënën e tij. Çfarë bukurie të rrallë!
  Çfarë flokësh flokësh gruri garzul!
  Çfarë ritmi në hap! Çfarë mbretërie të lindur
  sport! Çfarë formon nën tyl të hollë ...
  Ndodhi me nënën e tij. Ai ktheu kokën:
  Ai më fiksoi me shikimin e tij blu!
  Isha aq ekstatike ... Me nxitim të etur,
  “Ndiqe atë!” Thirri njëlloj trupi dhe shpirti.
  ... Por kisha frikë të dashuroja marrëzisht,
  për të hapur plagët e mia, të cilat zakonisht rrjedhin gjak,
  Dhe me gjithë etjen time për butësi,
  duke mbyllur sytë, e lashë të kalojë!

 17.   Marcela Campos Vazquez dijo

  gjithmonë kur lexoj rreshtat e një shkrimtari, ato më bëjnë të dridhen zemra më e ndjeshme
  dhe duhet të jesh imun ndaj ndjenjës së dashurisë, dhimbjes apo çfarëdo ndjenje tjetër, të mendosh se mendja është e aftë të ndjejë të transmetojë dhe të arrijë edhe më shumë, duke arritur tek disa njerëz si personalisht që udhëtojnë përtej realitetit, por çfarë udhëtimi i bukur, është dhe do të jetë për të ndjerë dashurinë për këdo që e bën atë të zgjohet

 18.   DAYANA MICHEL dijo

  DASHURIA ISSHT A NJ D MASHTSIM PRSE NUK BESOJ N LO DASHURI

 19.   DAYANA MICHEL dijo

  DASHURIA ESHTE TRASONI NUK BESONI NE TI

 20.   Zero dijo

  Neruda, Dante dhe Homero janë vërtet më të mirët. Aktualisht, poetët hispanikë janë më të mirët në botë.

 21.   JAIME RAMOS ARRESE. dijo

  Më pëlqen POEZIA E BÉCQUER, SALAVERRY, BARRETO, MELGAR, GONZÁLEZ PRADA, MARTÍ DHE TTH TJERT.

 22.   JAIME RAMOS ARRESE. dijo

  Në poezi kam shije të mirë dhe prekje të mirë. JU LUTEM POSHTE AJO QE DUA SI DASHURI I ARTIT POETIK. Më pëlqen POEZIA E BÉCQUER, SALAVERRY, BARRETO, MELGAR, GONZÁLEZ PRADA, MARTÍ DHE TTH TJERT.

  1.    Arnulfo Fernandez Mojica dijo

   5 poezitë, me autorësi të ndryshme dhe strukturë të lirë në përpunim, me emëruesin e përbashkët për Dashurinë midis çifteve, secila prej analizave dhe reflektimeve për të kuptuar poetin dhe poetin, unë theksoj lirinë për të derdhur mendime emocionale përmes ndjenjave erotike, të pasionit , përvojat dhe dëshirat e mëdha.
   Çfarë teknike përdorën ata për të shkruar këto poezi, atë të Benedettit dhe Sabines dhe të rrymave letrare? Faleminderit për informimin.

 23.   Cristian Rodriguez dijo

  Padyshim që i ndjeva gjërat për ty ... I ndjej akoma, ti e di që unë të dua dhe ajo që përjetova me ty ishte e pabesueshme, unë të desha aq shumë sa kur të kisha në krahë nuk doja të largohesha ti, por une gjithmone isha i dyti ne jeten tende dhe deshirat e mia per te qene ne gjendje te dua, ato ishin gjithmone te pranishme edhe pse nuk mund te te prekja gjithmone ... Ti ishe nje moment ne jeten time, ai moment qe me mbushi me gezim ... Gjithmonë dhe kurrë mos ndalo së menduari për ty, megjithëse largësia dhe mungesa që më bëre të më bësh të mendoj se tashmë ishte koha të të harroja, por ndjenjat e mia më bënë të vazhdoj dhe të pres momentin e duhur për të provuar të dua ti përsëri ... Gjithmonë mendoja se do të kishte një moment në jetën tonë dhe ne do të përpiqeshim përsëri të pajtoheshim dhe të rikuperonim të gjitha ato momente të bukura që jetojmë pa importuar mendimin e askujt .. AUTOR CHRISTIAN.

 24.   Pepa dijo

  ole ti

 25.   diego dijo

  pershendetje, kjo me ndihmoi shume ne detyrat e shtepise time Spanjolle, por poezia "dashuri e perjetshme" ishte shume e bukur

 26.   Miguel Quispe dijo

  Të gjitha këto pesë poezi janë me të vërtetë të jashtëzakonshme, por në botën e romancës, pa marrë parasysh sa vështirë doni t'i vendosni, vetëm dy shkëlqen me lartësi ekstreme, dhe ato janë Neruda dhe Gustavo Becker.
  Poema e cituar këtu nga Neruda është e pabesueshme por ka edhe të tjera edhe më të larta. Llojet e telave Benedetty së bashku shumë fraza dhe fjalë akoma të lehta. Unë u habita nga poezia e Loynaz dhe e pesë Sabines ai zë vendin e pestë.

  1.    Xabier dijo

   Pesë poezitë janë të mrekullueshme. Le të mos bëjmë krahasime. Le të jemi pozitivë dhe t'i japim liri poetit tonë të fjetur. Qenia njerëzore ka nevojë për ndjeshmërinë që ka poezia. Dashuri, të lutem.

 27.   Estefany perez dijo

  Unë qëndroj me Sabines, çfarë mënyrë për të pasqyruar dashurinë e vërtetë.

 28.   Paul dijo

  Të 5 janë të bukura, poezia i jep kuptim ekzistencës dhe dashurisë. Unë qëndroj me të gjithë ata, por kryesisht me punën e Pablo Neruda.

 29.   laura dijo

  Më pëlqente shumë poezia me titull dashuri e përjetshme

 30.   Gustavo dijo

  Më pëlqente dashuria e përjetshme

 31.   diego dijo

  Të gjitha poezitë më pëlqyen sepse kur e analizon kupton se ato janë një xhevahir por poema ime e dashur për dashurinë është iriqi i artë i DADH
  e cila ka të bëjë me një përfaqësim të të dashurit të tij në një anima dhe ai e di që shumë njerëz e duan atë, por që ai posaçërisht e do atë më shumë se kushdo tjetër.

  Vargu i parë shkon diçka si kjo:

  lakmuar nga shumë
  parë nga pak
  merren për më pak
  ky është iriqi i artë.

  Kjo poezi është shumë themelore, por përfaqëson mallin e trishtuar dhe të dobët që ky djalë ka për të.

 32.   Dafe dijo

  Dashuri e përjetshme.
  Dielli mund të errësojë përgjithmonë;
  Deti mund të thahet në një çast;
  Aksi i Tokës mund të prishet
  Si një kristal i dobët.
  Gjithçka do të ndodhë! Mund vdekja
  Më mbulo me krepën e tij funereale;
  Por asnjëherë nuk mund të fiket tek unë
  Flaka e dashurisë tënde.

  E doja atë poezi të bukur.

 33.   Cesar Martelo dijo

  Më e mira: Nëse më doni, më doni të plotë (Dulce María Loynaz)… kur ata akoma nuk ju pranojnë ashtu siç jeni.

 34.   jose dijo

  Ndoshta unë jam problemi, por sido që t’i lexoj, në poezi nuk gjej asgjë.
  Nuk e shoh atë rimë magjike për veshin, të cilën e gjej në shumë poezi të tjera dhe në shumë tekste të këngëtarëve.
  Por siç them, unë duhet të jem "çuditshëm".
  Unë shpesh shkruaj poema të tjera përveç këtyre, ku u jap fjalëve dhe akustikës më shumë përparësi sesa "fshehja" e dashurisë.

 35.   Oscar dijo

  Ato poezi janë nga koha kur është bërë poezia. Ende po bëhet, por ka edhe rryma të caktuara aktuale "poetike" që janë të afta të na çojnë te një psikanalist ... Pse të shkruajmë diçka që askush nuk do ta kuptojë? Gjithsesi, atje kush e lexon ...

 36.   Franklin dijo

  uao Uff, është një detyrë e mundimshme të jesh në gjendje të kualifikosh bukurinë e poezisë, e cila është e pafund, në 5 poezi të bukura. Ata janë shumë të mirë. Të gjithë.

  Unë bëj poezi dhe mendoj se kjo është ajo që i duhet botës, dashurisë.

  Një ditë do të doja të arrija lartësinë e qenieve kaq të mëdha.

 37.   edgard marin dijo

  Unë mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte neruda. poezi shume e mire, me pelqeu shume eshte nga ato poezite qe te rrethojne dhe te transportojne ne kohe dhe ti rijeton ate magjine e dashurise qe kishe dikur dhe e leshove

 38.   RAUL CHAVEZ OLANO dijo

  Unë preferoj poezinë e Becquer, të thjeshtë, të sinqertë, të qartë, të pacenuar.

 39.   Benjamin Diaz Sotelo dijo

  DASHURI E përjetshme nga Gustavo Adolfo Bécquer

 40.   Benjamin Diaz Sotelo dijo

  Poema që më pëlqeu më shumë është DASHURIA E PNRJETSHME nga Gustavo Adolfo Bécquer

 41.   Maya dijo

  Poema e Mario Benedetti, Zemra Cuirass. Thjesht e bukur!

 42.   Goblin dijo

  Sipas kush janë poezitë më të mira? Ata janë të bukur, por askush nuk është i fuqizuar t'i vlerësojë si më të mirët; Duhet të respektoni shijet e të gjithëve, më pëlqejnë poezitë e Jose Angel Buesa dhe Rafael de León

 43.   Gustavo Woltmann dijo

  Poezi shumë të shkëlqyera, ato kanë arritur në thellësitë e shpirtit dhe zemrës sime. -Gustavo Woltmann.

 44.   PAQI dijo

  E MIRE E MIRE, »DASHURIA E PNRJETSHME«

 45.   Nicolas dijo

  Eshte dashuri. Do të më duhet të fshihem ose të iki.
  Muret e burgut të tij rriten, si në një ëndërr mizore.
  Maska e bukur ka ndryshuar, por si gjithmonë është e vetmja […]
  Të jem me ty apo të mos jem me ty
  është masa e kohës sime […]
  E di, është dashuri:
  ankthi dhe lehtësimi i dëgjimit të zërit tuaj,
  shpresa dhe kujtesa,
  tmerri i jetesës që këtej e tutje.
  Loveshtë dashuri me mitologjitë e saj,
  me magjitë e tyre të padobishme.
  Tani ushtritë po afrohen, një luzmë ..
  Emri i një gruaje më tradhton.
  Një grua më dhemb në të gjithë trupin ».

 46.   Rafael Hernandez Ramirez dijo

  Padyshim që preferoj poezinë e Gustavo Adolfo Bequer.

 47.   Irma dijo

  ahhh poezi, kush mund te jetonte pa te, nese e mbush shpirtin, nese te ben te ngjitesh ne parajse, te fluturosh ne krahet e eres, enderro, qesh, qaj, ca poezi te bukura, e veshtire te thuash qe nuk me pelqeu një E bekuar është dita që këta burra frymëzuan shpirtrat e tyre për të shkruar poezi kaq të bukura. Në ditë të trishtuara, në ditë të këqija, në ditë të mira, poezia mbush shpirtin. Lum ju, oh poezi e bukur.