30 fraza të zgjedhura për librat

Libra, libra dhe më shumë libras Kaq shumë përkufizime, koncepte, mënyra për t’i kuptuar ose interpretuar ato. Çfarë nënkuptojnë në të vërtetë, çfarë na shtojnë, na nxjerrin ose na heqin, pse janë dhe janë. Të gjithë autorët që i shkruajnë, të çdo kohe dhe kombësie, kanë mendimin e tyre. Kjo është një (minimale) përzgjedhja e 30 frazave zgjedhur mbi to.

30 fraza për librat

 1. Kur ju publikojnë diçka, përgatituni për tronditjen që nuk e gjeni në ndonjë librari. Bill adler
 2. Një libër nuk është shkruar një herë e përgjithmonë. Kur është me të vërtetë një libër i shkëlqyeshëm, historia e burrave shton pasionin e vet. Louis Aragon
 3. Disa libra harrohen në mënyrë të pamerituar; asnjë nuk mbahet mend menjëherë. Wystan Hugh Auden
 4. Libri duhet të dalë dhe të kërkojë lexuesin. Francis Ayala
 5. Çdo libër është gjithashtu shuma e keqkuptimeve në të cilat lind. George Bataille
 6. Një libër që nuk meriton të lexohet dy herë nuk duhet lexuar në tërësinë e tij. Federico Beltran
 7. Kujtesa e lënë nga një libër është ndonjëherë më e rëndësishme se vetë libri. Adolfo Bioy Casares
 8. Një libër është një gjë midis gjërave, një vëllim i humbur midis vëllimeve që mbushin universin indiferent; derisa të gjejë lexuesin e tij, njeriun e destinuar për simbolet e tij. Jorge Luis Borges
 9. Nëse nuk mund të thoni atë që keni për të thënë në njëzet minuta, më mirë tërhiquni dhe shkruani një libër për të. Zoti Brabazon
 10. Zotërimi i një libri bëhet zëvendësimi i leximit të tij. Anthony Burgess
 11. Nëse lexoni libra, në fund dëshironi të shkruani letërsi. Quentin i freskët
 12. Për të shkruar një libër të mirë nuk e konsideroj thelbësore të njoh Parisin ose të kem lexuar Don Kishotin. Servantesi, kur e shkroi, nuk e kishte lexuar akoma. Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes
 13. Bota është plot me libra të çmuar që askush nuk i lexon. Umberto Echo
 14. Njerëzit e dashuruar me një libër janë si ata të dashuruar me gruan e tyre: ata nuk pushojnë derisa t'ua kenë paraqitur miqve të tyre për t'u admiruar. Kështu ata bëhen të rëndë dhe shpesh e humbin atë / atë. Clifton fadiman
 15. E kam shumë të gabuar të kaloj muaj me radhë duke shkruar një libër dhe pastaj më shumë muaj duke u pyetur vazhdimisht se çfarë dëshiroj të them në të. Sir Arthur John Gielgud
 16. Jeta jonë bëhet më shumë nga librat që lexojmë sesa nga njerëzit që takojmë. Graham greene
 17. Një zotëri duhet të ketë tre kopje të secilit libër: një për t'u shfaqur, një për t'u përdorur dhe e treta për të marrë hua. Richard Heber
 18. Për një shkrimtar të vërtetë, çdo libër duhet të jetë një fillim i ri në të cilin ai provon diçka që është jashtë mundësive të tij. Ernest Hemingway
 19. Një libër i keq kushton sa punë për të shkruar sa një libër i mirë; del me të njëjtën sinqeritet nga shpirti i autorit. Aldous Huxley
 20. Më tregoni librin që keni lexuar dhe unë do t'ju tregoj se nga kush e keni vjedhur. Ilya Ilf
 21. Librat e mi janë ekuivalenti letrar i një Big Mac me një ndihmë të madhe të patateve të skuqura. Stephen King
 22. Kurrë mos gjykoni një kopertinë nga libri i saj. Fran lebowitz
 23. Sapo të përfundojë, libri kthehet në një trup të huaj, një i vdekur që nuk është në gjendje të më tërheqë vëmendjen, e lëre më interesin tim. Klod Levi-Shtraus
 24. Sa më e lartë të jetë cilësia e librit, aq më përpara ngjarjeve. Vladimir Mayakovsky
 25. Dua që librat të flasin vetë. A dini të lexoni? Epo, më trego se çfarë domethënie kanë librat e mi. Më befaso Bernard malamud
 26. Botimi i një libri po flet në tryezë në prani të shërbëtorëve. Henri muerlant
 27. Kur i shet dikujt një libër, nuk i shet një kile letër, bojë dhe ngjitës, pa i ofruar një jetë të re. Christopher morley
 28. Struktura dhe stili janë të vetmet gjëra që i nevojiten një libri; idetë e mëdha janë skrap. Vladimir Nabokov
 29. Librat janë kokrra të vogla rëre që formohen me kalimin e kohës. Clara Isabel Simo
 30. Një libër i mrekullueshëm duhet t'ju lërë me shumë përvoja, dhe pak të lodhur në fund. Ju jetoni disa jetë duke e lexuar. William Styron

Fuente: Një shekull takimesh. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.