3 libra referimi për artdashësit e të gjitha kohërave

Tre tituj referues

Tre tituj referues

Moderne, abstrakte, klasike, bashkëkohore, kombëtare, të huaj ... Për njohësit, për laikët, për adhuruesit ose thjesht për kuriozët. Këta tre libra janë një referencë. Sepse arti gjithashtu mund të lexohet, si dhe të admirohet. Nëse ata gjithashtu dinë të tregojnë, shpjegojnë, arsyetojnë ose thjesht paraqesin të dyja në një mënyrë argëtuese dhe më erudite; ose nëse doni të zhvilloni atë artist që të gjithë e kemi brenda, mos hezitoni. Hidhi nje sy.

Çfarë po shikon? - Will Gompertz

Udhëzues origjinal, i parespektueshëm, i arritshëm dhe argëtues nënshkruar nga Will Gompertz, drejtor artistik i BBC, ish-drejtor i Galerisë Tate në Londër dhe një nga ekspertët kryesorë të botës në artin modern.

Misioni i tij: t'u përgjigjet atyre pyetjeve që të gjithë i kemi bërë vetes në një farë kohe përpara një kanavacë të zbrazët me një shirit të zi në mes. Dhe fillon me zarfin e parë çfarë është arti modern për të mbajtur arsyetimin pse e doni ose urreni veten me të njëjtin pasion ose pse është kaq e shtrenjtë.

Zambakët e ujit të Monet, luledielli i Van Gogh, kanaçe supë Warhol ose peshkaqenë formaldehid të Damien Hirst ... udhëtimi nëpër 150 vitet e fundit të artit Ky libër tregon histori, anekdota dhe njerëz që qëndrojnë pas punimeve. Kjo që synon si laikët dhe skeptikët, ashtu edhe të bindur dhe të pasionuar të subkoshiencës ose abstraktit. Çdo pyetje ka përgjigjen e saj.

Gompertz shpjegon pse Pollock ose Cézanne ishin gjeni, si urina e Marcel Dechamp arriti të ndryshojë rrjedhën e historisë së artit ose pse fëmijët tanë nuk mund ta bëjnë atë të njëjtën gjë. Unë jam veçanërisht i vendosur të mohoj më të vjetrat: mbesat e mia 6 dhe 4 vjeçare janë vetë Jasper Johns. Por me këtë udhëzues mbase vizita ime e radhës në Tate Modern në Londër do të jetë më produktive.

Rruga e Artistit - Julia Cameron

Ky libër merr konceptin themelor që shprehja krijuese është e pranishme në çdo aktivitet që bëjmë në jetëMe Julia Cameron na tregon se si të shërohemi ose zhvillojnë atë krijimtari përmes një programi gjithëpërfshirës për të kapërceni blloqet mendore, varësitë ose forcat e tjera negative. Duke ndjekur këto udhëzime, do të jetë e mundur të luftojmë ose zëvendësojmë ato me vetëbesimin tonë artistik.

Julia Cameron (1948) sigurisht e di se për çfarë po flet. Jeta e tij shënohet nga varësia e tij ndaj alkoolizmit, drogës dhe substanca të tjera dhe ishte martuar me Martin Scorsese për dy vjet. Ai dinte ta bashkonte përsëri falë nxjerrjes dhe zhvillimit të kësaj krijimtarie.

Rruga e artistit është një nga bestsellerët më të mëdhenj të subjektit dhe mund të konsiderohet si një udhëzues për të jetuar dhe ndjerë një artist dhe, pothuajse gjithashtu, një libër për vetë-ndihmë.

Historia e Artit - EH Gombrich

Ky është një nga librat më të famshëm dhe më të njohur të artit dhe ka qenë një shitës më i mirë për pesëdhjetë vjet.. Tani është në edicionin e tij të 16-të. I pakrahasueshëm si një hyrje në art në përgjithësi dhe në tërësinë e saj. Dhe kalon nga pikturat primitive të shpellave në artin më eksperimental të ditëve tona.

Profesori austriak Ernst Gombrich ka lindur në Vjenë dhe u zhvendos në Britaninë e Madhe në 1936, ku shumica e jetës së tij punoi në Institutin Warburg të Universitetit të Londrës. Meritat e tij dhe botimi i librave, artikujve dhe eseve të shumta, i dhanë atij jo vetëm prestigj, por edhe nderime të ndryshme ndërkombëtare, përfshirë titullin Sir. Por është padyshim ky libër që vazhdon të kënaqë dhe edukojë studentët e artit në të gjithë botën.

Rrëfimi i tij i qartë dhe i thjeshtë është i arritshëm për lexuesit e të gjitha moshave dhe kushteve. Përzierja e saktë e njohurive, mençurisë, komunikimit të mirë dhe dashurisë së thellë për artin janë çelësi i suksesit të tij. Pra kjo Historia e artit tregohet njësoj për më të stinuarit dhe për të pa iniciuarin.

Pse t’i afrohemi

Sepse të gjithë na pëlqen arti. Disa gjunjëzohen para Bosco dhe të tjerët e duan Klimt. Disa e respektojnë Riberën dhe të tjerët e adhurojnë Mark Rothko. Sepse jemi shumë prej nesh dhe ka diçka për të gjithë. Sepse mbase admirohet më shumë sesa lexohet, por ju mund të lexoni se çfarë na bën të ndjehemi dhe të shprehemi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.