26 fitues të Oskarit në përshtatjet komike DC

Shakaxhi i librit Heath

lart 22 interpretues fitues të Oskarit Ne kemi pare në film DC dhe të paktën katër të tjerë do t'i shohim së shpejti.

Një numër i madh aktorësh që kanë fituar Çmimin e Akademisë Hollywood Para ose pas punës në një adaptim DC, njëri prej tyre madje mori një Oskar për të luajtur një horr si Joker, çështja e të ndjerit Heath Ledger fatkeqësisht.

Marlon Brando

Aktori i parë fitues i Oskarit që u shfaq në një adaptim në DC ishte Marlon Brando, OBSH në 1955 ai mori statujën e tij të parë si aktor kryesor në "Ligji i heshtjes" ("Në bregdet") dhe se ai e përsëriti në të njëjtën kategori në 1973 për 'Kumbari'. Ai luajti Jor-El në filmin "Supermeni" të vitit 1978.

Gene Hackmann

Gjithashtu në 'Superman' u shfaq një tjetër fitues i dyfishtë i Oskarit, Gene Hackmann, Kush i dha jetë Lex Luthorit, do të përsëriste në letër në 1980 në 'Supermeni II' dhe në 1987 në 'Supermeni IV', Çmimet e Akademisë i erdhën në 1972 për 'The French Connection' y në 1993 për 'Unforgiven' ('Pa falje'), të dy si aktor dytësor.

Jim broadbent

Ai i dha jetë Jean Pierre Dubois në vitin 1987 në kasetë 'Supermeni IV' dhe fitoi Oscar për aktorin më të mirë dytësor në 2002 për filmin 'Iris'.

Jack Nicholson

Jack Nicholson ishte Xhokeri i parë në ekranin e madh në filmin "Batman" të Tim Burton, 1989, ai kishte fituar më parë Oskar për aktori më i mirë në 1976 për 'One Flew Over the Cuckoo's Nest' ('Një fluturoi mbi folenë e qyqes') tani Aktori më i mirë dytësor në vitin 1984 për 'Forca e Afeksionit' ('Kushtet e Endearment'), pas aktrimit në filmin DC që do të merrte Oskari i tij i tretë në vitin 1998 për 'Më e mira… e pamundur' ('As Good as It Gets'), përsëri si aktori kryesor.

Kim bassinger

edhe në 'Batman' ne duhet të shohim Kim Basinger, i cili mori në këpucët e Vicki Vale, vite më vonë, në 1998, ai do të fitonte Oscar për aktoren më të mirë dytësore për 'LA Confidential'.

Jack Palance

Fitues i Oscar për aktorin më të mirë dytësor në 1992 për 'City Cowboys' ('City Slickers'), u shfaq gjithashtu në 'Batman' duke i dhënë jetë Carl Grissom.

Christopher Walken Batman Kthehet

Christopher Walken

Tashmë në këstin e dytë të Batman, 'Batman kthehet ' ('Batman Returns'), ne e gjejmë Christopher Walken si horr Max Shreck, Unë kisha marrë më parë Oscar për aktorin më të mirë dytësor në 1979 për 'The Hunter' ('The Hunter Deer').

Nicole Kidman

Në 'Batman Forever' nga 1995 shohim Nicole Kidman si Dr Chase Meridian, në vitin 2003 mori statujën për t'i dhënë jetë Virginia Woolf në filmin "Orët" ("Orët").

George Clooney

Fitues i dy Çmimeve të Akademisë Hollywood, në vitin 2006 si aktor dytësor për 'Syriaa' dhe në vitin 2013 cSi prodhues i 'Argo' mori çmimin për filmin më të mirë, George Clooney ishte Batman në filmin 1997 'Batman and Robin' ('Batman & Robin').

Halle Berry

Megjithëse i dha atij Razzie për aktoren më të dobët të vitit për të luajtur në të filmi 'Catwoman' në 2004, vite më parë ai e kishte provuar vlerën e tij me filmin 'Balli i Përbindëshit' e çoi atë të merrte Akademinë në 2002.

Rachel Weiss

Në 2005 Rachel Weisz luajti Angela Dodson në adaptimin e 'Constantine', një vit më vonë ai mori Oscar për aktoren më të mirë dytësore për 'The Constant Gardener' ('Kopshtari i vazhdueshëm').

Tilda swinton

Fitoi Oskarin për aktoren më të mirë dytësore për 'Michael Clayton' në 2008, para se të kishte luajtur Gabriel në kasetë 'Konstandin'.

Christian BaleBatman

Christian Bale

Batman nga trilogjia e Christopher Nolan në 'The Knight Dark', i cili i dha jetë Bruce Wayne dhe alter egoja e tij në 'Batman Begins' në 2005, në 'The Knight Dark' ('The Knight Dark') në 2008 dhe në 'The Dark Knight: The Legend Rises' ('The Dark Knight Rises') në 2012 iu dha Çmimi Hollywood Academy për të Aktori më i mirë në rol dytësor në 2011 për 'The Fighter'.

Michael Caine

Fitues i dyfishtë i Oskarit, në 1987 nga Hannah dhe motrat e saj ('Hannah dhe Motrat e saj') dhe në vitin 2000 për 'Rregullat e shtëpisë së mushtit' ('The Cider House Rules'), të dyja herë si sekondar, ishte shërbëtori Alfred nga trilogjia 'The Dark Knight' nga Christopher Nolan.

Morgan Freeman

Dhe nëse Michael Caine interpretoi Alfredin në trilogjinë Nolan, Morgan Freeman merr rolin e një ndihmësi tjetër të Batman, Lucius Fox, në të njëjtat tre filma. Një aktor të cilit iu dha statuja Aktori më i mirë në rol dytësor në 2005 për 'Million Dollar Baby'.

Kevin SpaceyLex Luthor

Kevin Spacey

Fituesi i Oskarit a Aktori më i mirë në rol dytësor në 1996 për 'The Usual Suspects' ('Të dyshuarit e zakonshëm') tani Aktori më i mirë kryesor në vitin 2000 për 'American Beauty', i dha jetë Lex Luthor në filmin 'Kthimi i Supermenit' e 2006.

Eva marie shenjtore

Ai luajti Martha Kent, nëna kujdestare në Tokën e Supermenit dhen filmin 'Kthimi i Supermenit' i vitit 2006, më shumë se gjysmë shekulli më parë, Në 1955, ajo fitoi Oskarin për aktoren më të mirë dytësore për 'Ligji i Heshtjes' ('Në Bregun e Ujit').

Libri i librit Heath

Heath Ledger është aktori i vetëm që ka fituar Oskarin e tij duke luajtur një rol në një përshtatje DC, fatkeqësisht e bëri atë pas vdekjes në 2009 për të luajtur Joker në filmin "The Dark Knight" (Kalorësi i errët).

Tim Robbins

Ai e futi veten në këpucët e horrit Hammond në filmin 2011 'Green Lantern' ('Green Lantern'), por më parë ai tashmë kishte fituar Oscar për aktorin më të mirë dytësor në 2004 për 'Mystic River'.

Marion Cotillard

Fituesi i Oskar për aktoren më të mirë për t'i dhënë jetë Edith Piaf në film "Jeta në rozë '(' La môme ') në vitin 2008, ai e futi veten në vendin e një personazh misterioz në filmin 2012 "The Dark Knight Rises", pjesa e tretë dhe e fundit e trilogjisë Batman drejtuar nga Christopher Nolan.

Catwoman Anne Hathaway

Anne Hathaway

Gjithashtu në 2012 dhe në 'Kaloresi i Erresires ngrihet' mund të shohim Anne Hathaway, e cila vitin e ardhshëm ajo fitoi Oskarin për aktoren më të mirë dytësore për rolin e saj në 'Les miserables' ('Të Mjerët').

Russell Crowe

Fituesi i Oscar për aktorin më të mirë në 2001 për 'Një mendje e mrekullueshme' ('Një mendje e bukur'), i jep jetë Jor- El, Babai biologjik i Supermenit në 'Njeriu prej çeliku', një rol i luajtur tashmë nga fituesi i dyfishtë i Oskarit Marlon Brando në 1978.

Kevin Costner

Dhe nëse roli i babait biologjik të Supermenit në 'Njeriu prej çeliku' është për një fitues të Oskarit, ai i babait të tij birësues në Tokë nuk mund të jetë më i vogël, fituesi i dyfishtë i Oskarit Kevin Costner, statujë si producent dhe statujë si regjisor për 'Vallja me ujqër' ('Vallëzimi me Ujqërit') luan Jonathan Kent.

Ben Affleck

Së shpejti do të shohim fituesin e dy Oskarëve Ben Affleck si Batman i ri në 'Batman v Superman: Dawn of Justice'. Statujat u morën dhen 1998 si skenarist i 'The Indomitable Will Hunting' ('Good Will Hunting') dhe si prodhues i 'Argo' në 2013.

Gjuetar Holly

Së shpejti do të jemi në gjendje të shohim edhe në film 'Batman v Superman: Dawn of Justice' Fituesi i Oskarit për aktoren më të mirë për 'The Piano' ('Piano') në 1994.

Jeremy Irons

Al Fituesi i Oskarit për aktorin më të mirë për 'The Mystery of Von Bulow' ('Reversal a Fortune') në 1991 do ta shohim së shpejti si Alfred, Butler i Bruce Wayne në 'Batman v Superman: Dawn of Justice'.

Jared Leto

Në 'Skuadra e Vetëvrasjeve' do të mund të shohim së shpejti Fituesi i Oskarit për aktorin më të mirë dytësor për 'Dallas Buyers Club' sq 2014 si shakaxhiu i ri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MrCervero dijo

  Post shumë interesant, puna e përpilimit vlerësohet

  Një përshëndetje.