Mónica Rodríguez dhe Pedro Ramos, Çmimi EDEBÉ për letërsinë për fëmijë dhe të rinj

Foto me mirësjellje nga departamenti i shtypit Edebé.

Monica Rodriguez (Oviedo, 1969), me romanin Rey, Dhe Pedro Ramos (Madrid, 1973), me romanin Një evok në kopsht, janë fituesit e edicionit XXX të Çmimi Edebé për letërsinë për fëmijë dhe të rinj.

romane fituese

Janë dy vepra tronditëse për shkak të realitetit të ashpër që paraqesin, me një gjuhë në të cilën fjalët shpesh janë po aq të rëndësishme sa heshtja.

Rey

Frymëzuar nga një ngjarje e vërtetë, është një udhëtim në thellësi të shpirtit njerëzor që na ofron Monica Rodriguez të përpiqemi të kuptojmë se si a Niño i cili duhet të mbijetojë mes një tufe qentë endacakë, në të cilën gjen konkurrencë dhe dashuri. Një histori plot poezi, përmes peizazheve me borë dhe pyjeve të thella, e cila heton sesi i vogli përballet me braktisjakeqtrajtimi ose Soledad, dhe mbi të gjitha bishat… qofshin kafshë apo njerëz.

Un në kopsht

Pedro Ramos trajton disponimin e errët, karakteristikat e depresioni dhe vetëvrasja, murtaja që po përhapet në shoqëri, mes të rinjve që duket se kanë gjithçka dhe megjithatë e ndjejnë se janë asgjë. Ky roman është kujtesë që, pavarësisht sabotimit të mendjes, që në një moment na dënon të gjithëve me faj, trishtim dhe vetëdënim, qoftë edhe me idenë për të marrë jetën tonë, gjithmonë ka diçka për të shtuar në listën e arsyeve për të qëndruar gjallë.

30 vjet me letërsinë për fëmijë dhe të rinj

Në këtë edicion 30 vjetori që nga viti Çmimi Edebé për letërsinë për fëmijë dhe të rinj ai filloi udhëtimin e tij.

Këtë vit çmimi i ka shkuar dy autorëve që kanë një karrierë të gjatë dhe të njohur në letërsinë për fëmijë dhe të rinj. Pjesëmarrja në konkurs është anonime dhe çdo vit juria hedh hipotezat e saj se kush fshihet pas ruajtjes fituese pa dështuar të befasojë veten vazhdimisht, por e vërteta është se që nga janari 1993 ata kanë lexuar dhe shpërblyer vepra të mrekullueshme, kanë zbuluar të reja. stilolapsa dhe kontribuoi në konsolidimin e karrierës së autorëve tashmë të afirmuar.

Botuesi është krenar për intuitën e jurisë dhe disa nga shembujt më të mirë të kritereve të saj janë: fituesi i edicionit të parë në kategorinë e të rinjve, i panjohur atëherë. Carlos Ruiz Zafon i cili, vetëm 28 vjeç, mori çmimin me Princi i mjegullës; ose tre veprat e vlerësuara me Çmimin Edebé, që më vonë mori Çmimin Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe Rininë, duke i ratifikuar si vepra të jashtëzakonshme të llojit të tyre: La isla de Bowen, nga César Mallorqui, Palabras poisonadas, nga Maite Carranza dhe këtë 2020, efekti Frankenstein de Elia Barcelo.

Gjithashtu çmimi Edebé kalon kufijtë dhe ka tashmë më shumë se 143 botime ndërkombëtare të çmimeve në tërësi, përkthime në 25 vende dhe në 22 gjuhë të ndryshme, nga gjermanishtja, frëngjishtja, italishtja ose portugeze, në persisht, hebraisht, kinezisht ose koreanisht. Nga këto përkthime, fituesi në kategorinë e fëmijëve të vitit 2013, myshk, de David Cirici, e cila fitoi edhe çmimin prestigjioz 2017 Strega Ragazzi, dhe fjalë të helmuara botuar në 16 vende.

Çmimi

Çmimi Edebé ka një pasuri totale ekonomike prej 55.000 euro (30.000 € për punën për të rinjtë dhe 25.000 € për punën e fëmijëve), duke qenë një nga çmimet më të larta në vend. Në këtë botim XXX janë paraqitur 239 dorëshkrime origjinale nga të gjitha anët nga Spanja y nga shumë vende të tjera të botës, veçanërisht nga Amerikë Latine. Nga ato, 140 janë paraqitur në formular i mitur y 99 në modalitet i mitur; 193 janë shkruar në spanjisht, 29 në katalanisht, 9 në galishte dhe 8 në baske.

Punimet do të publikohen në mars en rol dhe ebook në 4 gjuhët e shtetit, si dhe në braille. Dhe që nga viti 2017, falë një marrëveshjeje të arritur me platformën Tregim, janë botuar edhe në audiolibër.

Burimi: Departamenti i shtypit Edebé.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.