Rishikim: 'Ujku Gri', nga James Nava

Rishikim: 'Ujku Gri', nga James Nava

Ujku Gri është një mbërthen histori, trajtuar me mjeshtëri, e cila integron me mençuri linja të ndryshme narrative, në të cilat janë të pranishme dashuria, miqësia, besnikëria, por edhe emocioni dhe veprimi. Kam gjetur në këtë roman a lartësimi i vlerave njerëzore më e rëndësishmja, e trajtuar me përsosmëri në krijimin e personazheve të tyre.

James nava zbulon në këtë roman një ndjeshmëri të pamasë ndaj njeriut dhe ndaj natyrshmes. Shkruar me pasion, është e lehtë të futesh në historinë e Ujku Gri. Ky roman ju lidh që nga fillimi, dhe jo sepse jam plotësisht në veprim. Ndryshe nga Nava e fillon historinë në një mënyrë të qetë, duke kënaqur në përshkrimet e mjedisit, personazheve dhe mbi të gjitha, skenat e para, takimet e para. Sidoqoftë, Nava menaxhon ritmin narrativ deri në përsosmëri, duke përshpejtuar saktë në momentet më intensive.

lexim Ujku Gri Veçanërisht më ka pëlqyer përshkrimet, veçanërisht me ato të peizazheve të ndryshme dhe elementeve natyrore të Montanës dhe Maleve Shkëmbore. Përkundër faktit se historia zhvillohet në një vend të trilluar, Wild Creek, qyteti i shpikur nga James Nava ju zhyt plotësisht në ato që janë qendrat e vërteta rurale të Amerikës së Veriut, në njerëzit e saj. Unë gjithashtu kam gëzuar me të vërtetë skena aksioni, sidomos ato në të cilat janë të përfshirë ujqërit, megjithëse jo më pak interesante janë skenat e konfrontimeve të armatosura, apo edhe skenat me përmbajtje sensuale dhe madje erotike.

Romani

Komploti i kësaj historie, i denjë për një film apo seri të mirë televizive, është plot me burime interesante. Nga njëra anë, ne kemi histori dashurie e protagonistëve të saj, Jason dhe Catherine, i cili përparon nga më të mishit në më sentimental, pa humbur pasionin dhe erotizmin. Nga ana tjetër, ne kemi historinë e ujqërve, të cilët duhet të kapërcejnë një kërcënim të dyfishtë dhe të cilët padashur bëhen qendra e historisë. Sepse arsyeja e vërtetë e historisë nuk dihet deri në histori, pavarësisht nga fakti se ajo intuitivisht gradualisht intuitohet përmes dialogjeve të personazheve të saj. Ne me të vërtetë e dimë atë, sepse kopertina tashmë na tregon, megjithëse është e lehtë ta harrosh nëse rrëmbehesh nga narracioni.

Historia që i jep trupit romanit, në të cilën ato janë të përziera kërcënimet terroriste e intrigat politike, demonstron njohuritë e mëdha që autori ka për këtë botë. Nuk është për t'u habitur, James Nava u bashkua me një njësi elitare në Ushtrinë e SHBA në moshën 17 vjeçare dhe, përveç se ishte një njohës i shkëlqyeshëm i Forcave Speciale dhe Komunitetit të Inteligjencës të këtij vendi, ai është një këshilltar specialist në çështjet amerikane dhe punon si një këshilltar ushtarak dhe i inteligjencës.

Interesi i thellë i autorit, si në kulturën popullore ashtu edhe në kulturën vendase, pasqyrohet edhe në këtë roman, në të cilin vlerat njerëzore me të cilat merret pasqyrohen edhe në natyrën dhe ekologjinë, në respekt të hapësirave natyrore, për të cilat Nava pretendon se një e tërë në këtë histori. Kërkimi dhe interesi i tij shterues për të hyrë në burime të besueshme informacioni i japin kësaj historie një themel të fortë mbi të cilin mund të ndërtohet rrëfimi.

495 faqet e librit janë të ndara në njëzet e pesë kapituj - të ndarë në 133 pjesë - një epilog dhe një shënim i autorit. Seksionet lehtësojnë leximin, i cili është shumë i kënaqshëm dhe i lehtë për tu ndjekur. Trajtimi i historisë dhe ritmit që duhet lejon që të dy njerëzit që duan të lexojnë pak nga pak - ose kanë më shumë zgjedhje - dhe ata që gllabërojnë libra dhe kalojnë orë të tëra duke lexuar mund të shijojnë leximin e tyre.

Personazhet

Protagonistët, një çift i ri që kanë të përbashkët admirimin e tyre për natyrën, jetën e egër dhe ujqërit, mbështesin një histori në të cilën dashuria dhe pasioni përfshijnë gjithçka, në çdo mënyrë. Të dy kapërcejnë pengesat duke qëndruar të vendosur në vlerat e tyre dhe mbajnë një marrëdhënie në të cilën respekti për njëri-tjetrin mbizotëron mbi gjithçka tjetër. Afrimi i Jason Rovin dhe Catherine Rush më ka magjepsur.

Një person tjetër i rëndësishëm në histori është sherifi i qytetit. Nuk mund të mos komentoj se çfarë më ka goditur emri i këtij personazhi: sherifi Thorpe. Në fillim nuk e kuptova, sepse po e lexoja drejtpërdrejt në anglisht, por një ditë sytë e mi ranë në letra pa zhurmë të mëtejshme dhe e lexova ashtu siç do të lexohej në spanjisht. Dhe unë isha vërtet i kënaqur. Fakti është që sherifi i ngathët nuk ka asgjë, përkundrazi, dhe unë bëra pak më shumë hulumtime mbi emrin, i cili, me sa duket, do të thotë diçka si "nga fshati". Nuk e di nëse Nava do ta merrte parasysh këtë apo jo, por dukej shumë e përshtatshme.

Një personazh tjetër me shumë rëndësi është bankieri i qytetit, Ted Morgan III, si dhe të gjithë personazhet përreth tij. Jo vetëm që ka një rëndësi jetësore në histori, por ndërtimi i saj përfaqëson gjithçka të dënueshme për racën njerëzore. Ajo mishëron më të keqen e njerëzimit, si dhe të gjithë përreth saj, veçanërisht sekretaren e saj, e cila përfaqëson një model shumë specifik të gruas. Të dy personazhet janë ndërtuar dhe trajtuar shumë mirë.

Kreu i milicisë është një karakter tjetër shumë i rëndësishëm. Nava e karakterizon atë shumë mirë, fizikisht dhe psikologjikisht. Ata përreth tij trajtohen gjithashtu në thellësi. Vitalshtë jetike për të kuptuar historinë. Por nuk mund t'ju them më shumë pa prishur historinë.

Unë i kam lënë në fund personazhit që i jep historisë emrin e tij, i cili, pa qenë protagonist absolut, është qendra e komplotit. Ujku gri, por jo vetëm ndonjë, por mashkulli alfa, Sishika, një ujk i lidhur me të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e Wild Creek dhe historinë e protagonistit. Momentet në të cilat ky ujk shfaqet në histori janë thelbësore. E gjithë magjia që ka kjo histori, e kuptuar nga pikëpamja emocionale - dhe jo fantastike -, e ka falë këtij ujku.

Edicioni

Ujku Gri, Romani i tretë i James Nava, u botua për herë të parë në vitin 2008. ribotimi i vitit 2014 nga Libra snajperësh zgjeron botimin origjinal, duke rikuperuar tekstet që u eliminuan në versionin e parë dhe duke shtuar elemente të rinj për të pasuruar historinë. Kopertina, e realizuar nga José del Nido, është një ilustrim që kap në mënyrë të përsosur thelbin e personazheve kryesorë.

Libri me mbulesa të butë me përplasje dhe faqeshënues i përfshirë është shumë i këndshëm në duar dhe i lehtë për tu trajtuar, pavarësisht nga madhësia e tij. Teksti i zgjedhur, madhësia e shkronjave dhe distanca e rreshtave e bëjnë leximin të shkathët dhe mund të lexohet pa u lodhur për një kohë të gjatë - nëse jeni me fat që e keni.

Vlerësimi përfundimtar

Më duhet të pranoj që unë zakonisht "konsumoj" këto lloje historish në format film ose televiziv, kështu që unë personalisht kam zbuluar një lloj historie shumë interesante për të lexuar. Në fillim më duhej pak për të hyrë në ritëm, pikërisht sepse në ekran, këto lloj historish në fillim priren të jenë shumë më dinamike. Por shpejt mësova të kënaqem duke lexuar, sepse tregimi të rrëmben me thellësinë e detajeve. Pavarësisht, historia është mjaft e lehtë dhe në asnjë moment nuk ngec apo endet.

Në një rrëfim, më kanë pëlqyer dy gjëra mbi të gjitha. Njëra, mënyra për të përfunduar mbarimet e seksionit ose kapitullit; një tjetër, mënyra si rritet tensioni deri në kulm.

Kam dashur më shumë Jason Rovin dhe do të doja që Nava të përsëriste personazhin në të ardhmen, në një aventurë të re.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eelna dijo

  Unë pajtohem me mendimin tuaj nga fillimi në fund dhe ju siguroj që Sherif Thorpe nuk ishte i rastësishëm. James Nava kurrë nuk i lë asgjë rastësisë. Ai gjithmonë ka një arsye për të paraqitur situatat dhe personazhet, thjesht duhet ta kërkoni dhe i keni gjetur. Shtë e vërtetë që ai rrëfen peizazhe, zakone, situata të të gjitha llojeve si askush tjetër. Ai është një mësues dhe të gjithë ne që kemi lexuar të gjitha romanet e tij e dimë që nga minuta e parë.

 2.   vonë dijo

  Sa mirë duket, do ta shkruaj, kam një dobësi të veçantë për këtë kontekst. Unë kam një palë vathë Centaurs of the Desert nga Alan Le May.

  Dhe nëse ju pëlqen Amerika në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe gjithçka që lidhet me indianët, unë duhet të rekomandoj Kali i Crazy dhe Custer: Jeta Paralele e Dy Luftëtarëve Amerikanë nga Stephen E. Ambrose Unë ju lë rishikimin e blogut tim në rast se jeni të interesuar http://www.nachomorato.com/caballo-loco-y-custer/ Nuk do ju lërë indiferentë.

  Ndonjë libër më interesant?

 3.   montserret fernandezpacheco dijo

  Unë jam duke pritur për dërgesën e librit të ri GRI WOLF ... por e kam lexuar disa herë ... JAMES NAVA është një shkrimtar i shkëlqyer ... Unë tashmë i thashë atij vite më parë ... që me të, unë mund të bëja një film i mrekullueshëm ... Peisazhe të mrekullueshme ... spiunazh ..., ferma të mëdha ... një dashuri e madhe ... Mbaj mend ujkun..qeni i madh i Robin ... dhe unë u ula në karrigen e vjetër lëkundëse në fermë. .që ishte në verandë..dhe gjëja është: E ëndërrova këtë roman ... kam jetuar në rang ... unë kam rënë në dashuri me ëmbëlsinë e Robin… sepse James Nava shkruan shumë mirë nove romanet e tij se ai ju bën të jetoni me të… se tani mund të mund të shëtis nëpër dhomat e Ranch… nëse në këtë botim ata nuk kanë bërë reforma »… Dhe se unë do të ulërij si miqtë e mi ujqërit… dhe se ju këshilloj… që ju blini romanin… nuk do pendoheni it.