Rishikim: El carbonero, nga Carlos Soto Femenía

Shtatorin e kaluar, Destinacioni editorial nisi një nga propozimet e tij të shkëlqyera të sezonit të përfshirë në koleksionin e tij Spirancë dhe Delfin: El carbonero, nga Carlos Soto Femenía. Një roman i vendosur në Mallorka rurale në vitet 50 në të cilin bashkëjetojnë personazhe të ndryshëm të farkëtuar nga frika, hakmarrja dhe një natyrë e paqartë. Le të shkojmë atje me rishikimin tuaj.

Gjaku dhe qymyri

La sitja, ndërtim fshatar për prodhimin e qymyrit tipik nga Sierra de Tramuntana, në Majorka. Baraka e bashkangjitur shërbeu si një strehë për ndezësin e qymyrit për muaj të tërë. Dy elementë kryesorë në vendosjen e El Carbonero. RaTrailrunningMallorca.

Djegësi i qymyrit fillon me vrasjen e nënës së Marc, një djalë trembëdhjetë vjeçar dhe djalin e një djegësi të qymyrit nga afërsia e qytetit Caimari, në ishullin e Majorka. Një ngjarje rreth së cilës rrotullohet e gjithë historia, duke paraqitur një baba dhe bir të bashkuar nga vetmia e lisave të holm dhe djegia e sitja, një depo fshatar ku babai i Marcit bën qymyr. Shitësi, një njeri gjithmonë i lidhur me borxhin, është një nga fqinjët e tij, ndërsa dy fëmijët e tij, Arnau dhe Aina, bëhen shokët e Marc gjatë shtatë viteve që kalojnë derisa protagonisti, i cili vazhdon të tërheqë epshin për hakmarrje, ai vendoset të bëni drejtësi dhe gjeni vrasësit e nënës së tij. Përgjigjet nuk do të vonojnë shumë për të ardhur nga mjedisi i tyre, duke filluar një udhëtim të shënuar nga zemërimi dhe dhuna.

El Carbonero është një dramë rurale që, mbi të gjitha, është e dokumentuar shkëlqyeshëm. Në fakt, në fund të librit autori vetë rishikon bibliografinë që e lejoi atë të lokalizohej në atë kornizë gjeografike kaq të panjohur për letërsinë e vendit tonë dhe e kthyer nga autori në një mikrokozmos të papërpunuar dhe të egër, ku të gjithë ata personazhe të shënuar nga frika e tyre jeton e zhytur dhe ferri. Nga ana tjetër, vepra shquhet për prozën e saj madhështore, pothuajse poetike, me të cilën Soto Femenía na afron me heshtjen e lisave të shenjtë, papastërtitë e qymyrit ose psherëtimat e pasionit midis personazheve të saj, pasi romani përfshin gjithashtu një trekëndëshi i dashurisë nga më të veçantat.

Një punë e mirë që ju lejon të shijoni një histori të thjeshtë, por efektive, e cila përbëhet nga tetëmbëdhjetë kapitulls por kjo mund të ndahet në mënyrë të përkryer në tre blloqe në të cilat ne ndjekim motivin kryesor të veprës: dëshirën e Marc për hakmarrje, protagonistin e saj.

Autori: Carlos Soto Femenía

Carlos Soto Femenía, autor i El carbonero.

Carlos Soto Femërore (Palma de Mallorca, 1966) kaloi fëmijërinë dhe adoleshencën e tij në Madrid, ku ai zhvilloi një pasion për letërsinë si një formë e shprehjes që do ta bënte atë të studionte Filozofinë. Pas pak, i magjepsur nga teknologjitë e reja, ai filloi diplomën e Shkencave Kompjuterike në Majorka, një vend ku familja e tij do të kthehej vite më vonë. Prej atëherë, Femenía u vendos në Palma de Mallorca, ku filloi të punonte si shkencëtar kompjuteri, por pa harruar të shkruaj me tregime të shkurtra të vlerësuara në konkurse të ndryshme letrare, mes tyre Silverio Lanza de Getafe, dhe romane të tilla si Vajosja (Çmimi Alfonso VIII) ose Armiku i panumërt (Plazhi abakaba, 2004).

Vite më vonë, në një nga ato momentet e "endjes" në Internet, siç tha ai kohët e fundit në një intervistë, Soto Femenía u ndesh me një artikull që fliste për një djegës të qymyrit i cili, deri para tridhjetë vjetësh, vazhdoi të ushtronte profesionin e tij në një bota ku bumi teknologjik duket se na ka bërë të harrojmë praninë e atyre punëve më të thjeshta, të burrave që ende jetojnë të lidhur me tokën dhe shqetësimet e saj.

Ky reflektim do të fillonte krijimin e El carbonero, roman i botuar nga shtëpia botuese Destino Shtatorin e kaluar dhe të kataloguar nga disa zëra, duke përfshirë atë të të njëjtit Lawrence Silva, si "një ëmbëlsirë e rrallë".

Dhe në të vërtetë, ai nuk kishte gabuar.

Ju dashuroj lexo El Carbonero?

A e keni lexuar tashmë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.