Hay-on-Wye, qyteti me më shumë libra në botë

Hay-on-Wye

Shumë herë, një veprim lidh një tjetër, dhe kështu, vendet e shkëlqyera bëhen parajsë për udhëtarët e ardhshëm. Një rast i tillë ndodhi në 1961, kur shitësi i librave Richard Booth hapi një dyqan librash të përdorur në qytetin Hay-on-Wye, në qarkun Uells të Herefordshire.

Prej atëherë e tutje, asgjë nuk ishte e njëjtë përsëri, veçanërisht kur kemi folur për qytet me më shumë libra në botë.

1500 banorë, mijëra libra

Në vitin 1961, një shitës librash me emrin Richard Booth hapi dyqanin e parë të librave të përdorur në Hay-on-Wye, një qytet me mbi 1500 banorë në Uells, Mbretërinë e Bashkuar. Por Booth, i cili ishte gjithashtu i mirë në marketing, jo vetëm që mori përsipër të promovonte letërsi gjatë viteve të tij në qytet, por në 1977 ai guxoi të deklarojë "Ka", siç filluan ta quanin, në një qytet të pavarur nga i cili e deklaroi veten monark.

Pas fjalës së gojës, dhe sidomos gjatë viteve tetëdhjetë, Hay filloi të ushqehej në libraritë derisa arriti në dy duzina institucionesh në të cilat shënoheshin shirita të trotuarit për të lexuar në ajër të hapur, oborret e kalasë së tij prej guri filluan të strehonin tezgë leximi dhe ngjarjet letrare dhe klubet marinuan kafeteritë dhe hapën hapësira.

Hay në Wye, qyteti i librave (shumë të vegjël)… .. # hayonwye # libra

Një foto e postuar nga Chris Jackson (@chrisjacksongetty) në

Me rastin e suksesit si një popull bibliofil, në qershor 1988 u mbajt edicioni i parë i Festivalit Hay, popullariteti i të cilit është përhapur në të gjithë botën, duke u mbajtur gjithashtu në qytete të tilla si Bejrut, Nairobi, Cartagena de Indias ose Segovia, një qytet që do të presë edicionin e tij të ardhshëm në shtator.

Një qytet në të cilin ka mjaft hapësirë ​​për të gjithë librat: nga kishat te një stacion zjarri, nëpër parqe dhe vende të tjera në natyrë, të tilla si Bibliotekat e famshme të Ndershmërisë, në të cilën të gjithë kanë të drejtë të depozitojnë dhe mbledhin librin tuaj për ta ndarë më vonë në këtë parajsë letrash që të famshëm si Paul McCartney ose Bill Clinton kanë kaluar tashmë.

Dëshironi të humbni në këtë qytet për disa ditë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.