10 libra të censuruar në të gjithë botën

Libra të censuruar

Megjithëse në Perëndim ne besojmë se oferta për botim është më demokratike se kudo tjetër në botë, e vërteta është disi e ndryshme, me disa shtete ose vende në botë që kanë mbyllur kufijtë për vepra të caktuara, ndonjëherë për më shumë se arsye logjike dhe , në të tjerët, jo aq shumë.

Librat që në një moment të caktuar të historisë sfiduan një konservatorizëm të caktuar, megjithëse të tjerët janë ndaluar për të qenë shumë seksualë apo edhe për arsye që ende nuk i kemi ndarë plotësisht (ose nuk i kemi kuptuar).

Disa surpriza të tjera futen në këtë listë të 10 libra të censuruar në të gjithë botën.

Alice in Wonderland, nga Lewis Carroll

Alicia-Lewis-Carroll

Në 1931 Provinca Hunan e Kinës censuroi librin e Lewis Carroll duke paraqitur kafshë antropomorfe që vepronin si njerëzit, të cilat, sipas autoriteteve lokale, kontribuan në "katastrofë dhe konfuzion" midis të vegjëlve.

American Psycho, nga Bret Easton Ellis

Botuar në vitin 1990, romani i përgjakshëm me protagonist milionerin Patrick Bateman u censurua në Gjermani deri në vitin 2000 për shkak të dhunës së tij të qartë dhe tonit macho. Në shtetin Australian të Queensland, ai vazhdon të censurohet për arsye të ngjashme.

Mein Kampf, nga Adolft Hitler

Adolf Hitler

70 vjet censurë më vonë, Lufta ime, e shkruar nga Führer në 1925, u vu në dispozicion të domenit publik në Gjermani, duke shitur deri në 50 mijë kopje.. Një botim i ndërlikuar i imituar nga vende të tjera si Shtetet e Bashkuara ose Spanja, megjithëse Hollanda vazhdon ta konsiderojë publikimin e manifestit nazist si të paligjshëm.

Vargjet Satanike, nga Salman Rushdie

Kopertina e Vargjeve Satanike

Çmimi i kokës së Rushdie kohët e fundit u rritën në 3 milion dollarë casi dy dekada pas botimit të Vargjeve Satanike, një roman që reduktoi besimin mysliman në një marrëveshje të thjeshtë pushteti në qytetin antik të Jahilia, çoi në përndjekjen e autorit me origjinë hindu nga autoritetet iraniane. Libri padyshim që vazhdon të jetë mishi i censurës në të paktën 14 vende myslimane.

Gjithçka bie, nga Chinua Achebe

Botuar në 1958, romani më i famshëm nigerian Achebe mbulon jetën në popujt e parë afrikanë të ungjillizuar nga Kisha Anglikane në fillim të shekullit të XNUMX-të me sytë e luftëtarit Okonkwo. Konsiderohet si një nga romanet më të mira për ndikimin e Perëndimit në kontinentin AfrikanVende si Malajzia nuk hezituan ta dënojnë atë për trajtimin e kolonializmit në një mënyrë negative.

Ditari i Ana Frank

Anna Frank

Një nga librat më me ndikim të shekullit XX, shkruar nga vajza e pafajshme hebreje e mbyllur në pritje të ardhjes së nazistëve, u censurua në Liban në 2009 për të përfituar mbështetje për hebrenjtë. Në një kolegj në Alabama, ai gjithashtu u la si "shumë dëshpërues" për studentët.

Kodi Da Vinci nga Dan Brown

Pas botimit të tij në 2003, shitësi më i mirë i Dan Brown u bë një skandal në vende si Vatikani duke përmbysur shumë prej besimeve katolike rreth lindjes së Jezusit ose natyrës së Mary Magdalene. Kundërshtimi në lagje të caktuara arriti në një pikë të tillë që qarqet e krishtera në Liban e censuruan atë në shtator 2004.

50 Shades of Grey nga ELJames

Romani erotik me të cilin më shumë se një grua u përpoq të kënaqte fantazitë e tyre seksuale gjatë pesë viteve të fundit u ndalua në Malajzi së bashku me pjesët e tjera të trilogjisë për seksualitetin e saj dhe promovimin e praktikave "sadiste".

Lolita, nga Vladimir Nabokov

Shkrimi i historisë së një burri të pjekur në dashuri me një vajzë 12-vjeçare në 1955 ishte, ndoshta, duke u përpjekur të kaloja shumë përpara një kohe që nuk e pranoi botimin e veprës së Nabokov, e cila ishte censuruar në vende të tilla si Bashkimi Mbretëria, Franca, Zelanda e Re ose Argjentina.

Uliksi, nga James Joyce

Romani i Joyce, i botuar në 1922, u ndalua në Mbretërinë e Bashkuar deri në vitet 30 për shkak të përmbajtjes së tij të lartë seksuale. Nga ana e saj, Australia e censuroi atë nga viti 1929 deri në 1953, duke e ndarë audiencën e leximit tek ata mbi 18 vjeç.

Këto 10 libra të censuruar në të gjithë botën Ato vijnë për arsye fetare, shoqërore, politike ose thjesht për një kohë që mbase nuk ishte e përgatitur mjaftueshëm për të adresuar disa argumente. Në rastin e të tjerëve, konservatorizmi vazhdon të jetë arsyeja kryesore për censurimin e menjëhershëm, ndërsa disa (po, Kina) direkt mëkatojnë se janë shumë të ndjeshëm.

Për cilët libra të tjerë të censuruar dini?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Josep Sendrós dijo

    Unë nuk di asgjë për Aria Miriabilis e Ulrich të Mainz