Letra erotike nga James Joyce

Diçka që më tërhoqi vëmendjen po vinte në korrespondencën midis James joyce Dhe gruaja e tij Nora Barnakli. Erotizmi intensiv që nxjerrin letra të tilla prek kufirin midis të aluduarës dhe të qartëës në shumë pika. Dhe nganjëherë, ajo prek kufirin midis asaj që është e qartë dhe asaj që është gjithashtu, tepër e qartë.

Erotizmi dhe sensualiteti i shkrimtarëve është pika ku ata zbulohen më së miri, dhe veçanërisht në këtë lloj korrespondence, ku nevoja e ndërsjellë duket se na detyron të jemi afër, duke na dhënë më të "ndoturit" për t'u provuar (siç thotë Xhojsi në një të letrave të tij) të atyre emri i të cilëve është lartësuar për "pastërtinë" e tij.

Këtu unë ndaj me ju disa nga letrat:

22 nëntor 1909 - Rruga Fontenoy 44, Dublin

Më i dashur, telegrami juaj ishte në zemrën e tij atë natë. Kur ju shkrova ato letrat e fundit, isha në dëshpërim të plotë. Mendova se kisha humbur dashurinë dhe vlerësimin tënd ... si dhe të merituar. Letra juaj këtë mëngjes është shumë e ëmbël, por unë jam duke pritur për letrën që ju ndoshta do të shkruani pas dërgimit të telegramit.

Ende nuk guxoj, i dashur, të jem familjarizuar me ty, derisa të më japësh përsëri leje. Kam një ndjenjë që nuk duhet, edhe pse letra juaj është shkruar me tonin tuaj të vjetër, të njohur, djallëzor. E kam fjalën kur ju flisni për atë që do të bëni, nëse nuk ju bindem për një çështje të caktuar.

Unë jam duke shkuar në sipërmarrje për të thënë vetëm një gjë. Ju thoni se doni që motra ime të veshë të brendshme për ju. Jo, i dashur, të lutem. Nuk më pëlqen askush, madje as një grua apo vajzë, të shoh gjëra që ju përkasin. Unë uroj që të jeni më të kujdesshëm që të mos lini disa nga rrobat tuaja shtrirë, dua të them kur ata sapo u kthyen në shtëpi nga lavanderi. Oh, do të doja t'i mbash të fshehura, të fshehura, të fshehura të gjitha ato gjëra. Unë do të doja që ju të keni shumë të brendshme të të gjitha llojeve, të të gjitha llojeve të ngjyrave delikate, të ruajtura, të hekurosura dhe të parfumosura.
Sa e tmerrshme është të jesh larg jush! A e keni pranuar dashurin tuaj të dobët përsëri në zemrën tuaj? Unë do të jem i paduruar për letrën tuaj, dhe megjithatë ju falënderoj për telegramin tuaj të dashur.
Mos më kërko të të shkruaj një letër të gjatë tani, e dashura ime. Ajo që kam shkruar më ka trishtuar pak. Jam lodhur duke ju dërguar fjalë Buzët tona të ngjitura, krahët tona të ndërthurura, sytë tanë që dështojnë në gëzimin e trishtuar të posedimit do të më kënaqnin më shumë.
Më fal e dashura ime. Kam synuar të jem më i rezervuar. E megjithatë unë duhet të dëshiroj për ty dhe të dëshiroj për ty dhe të dëshiroj për ty.

2 dhjetor 1909 - Rruga Fontenoy 44, Dublin

E dashura ime, mbase duhet të filloj duke kërkuar faljen tënde për letrën mahnitëse që të shkrova natën e kaluar. Ndërsa po e shkruaja, letra jote qëndroi pranë meje dhe sytë e mi ishin fiksuar, siç janë ende tani, në një fjalë të caktuar të shkruar mbi të. Ekziston diçka e turpshme dhe e turpshme në lidhje me vetë pamjen e kartave. Gjithashtu tingulli i tij është si vetë akti, i shkurtër, brutal, i parezistueshëm dhe djallëzor.

E dashura ime, mos u ofendo nga ato që shkruaj. Ju më falënderoni për emrin e bukur që ju dhashë. Po, e dashura ime, "lulja ime e bukur e egër e mbrojtjeve" është një emër i bukur! Lulja ime blu e errët, e lagur nga shiu! Siç mund ta shihni, unë ende kam diçka si një poet. Do të të jap edhe një libër të bukur: është dhurata e poetit për gruan që do. Por, pranë tij dhe brenda kësaj dashurie shpirtërore që unë ndiej për ty, ekziston edhe një kafshë e egër që eksploron çdo pjesë të fshehtë dhe të turpshme të tij, secilin nga veprimet dhe aromat e tij. Dashuria ime për ty më lejon të lutem për shpirtin e bukurisë dhe butësisë së përjetshme që reflektohet në sytë e tu ose të të ul poshtë meje, në gjinjtë e tu të butë dhe të të marr nga pas, si një derr që hip mbi një mbjell, i lavdëruar në qelbësira të sinqerta që ngriheshin nga të pasmet e tua, të lavdëruar në turpin e zhveshur të veshjes tënde të ngritur dhe brekave të bardha të vajzave dhe në konfuzionin e faqeve të tua rozë dhe flokëve të ndezura.

Kjo më lejon të shpërthej në lot keqardhjeje dhe dashurie për ty për shkak të tingullit të ndonjë akordi ose kadence muzikore ose të shtrihem me kokën në këmbë, bisht më bisht, duke ndier gishtat që më ledhatojnë dhe më gudulisin testikujt ose ndjej se fërkohesh prapanica jote kundër meje dhe buzët e tua të ndezura thithin karin tim ndërsa koka ime hapet mes kofshëve të tua të shëndosha dhe duart e mia tërheqin lakoren e mbushur të vitheve të tua dhe gjuha ime lëpirësisht shqis seksin tënd të kuq. Une kam menduar per ty gati sa te me bie te fiket kur degjon zerin tim duke kenduar ose murmuritur shpirtit te trishtimit, pasionit dhe misterit te jetes dhe ne te njejten kohe kam menduar te besh gjeste te pista me buzet dhe gjuhen tende duke me provokuar me zhurma dhe ledhatime të pahijshme dhe duke bërë para meje veprimin më të ndyrë dhe më të turpshëm të trupit. A e mbani mend ditën kur keni ngritur rrobat dhe më lini të shtrihem nën ju për të parë se si e keni bërë? Atëherë u vu në siklet edhe të më shikonit në sy.

Je e imja, e dashura ime, je e imja! Të dua. Gjithë sa kam shkruar më lart është një ose dy momente të çmendurisë brutale. Pika e fundit e spermës është injektuar me vështirësi në seksin tuaj para se të mbarojë gjithçka dhe dashuria ime e vërtetë për ju, dashuria e vargjeve të mia, dashuria e syve të mi, sepse sytë tuaj të çuditshëm joshëse vijnë duke fryrë mbi shpirtin tim si një erë e aromat Karin tim është akoma i ngurtë, i nxehtë dhe i tronditur pas investimit të fundit, të egër që ai të ka dhënë kur dëgjon një himn të ngathët, të adhurimit të devotshëm dhe të butë për nder tënd, nga manastiret e errëta të zemrës sime.

Nora, e dashura ime besnike, nxënëse ime e djallëzuar me sy të ëmbël, bëhu lavirja ime, e dashura ime, çfarëdo që dëshiron (dashnorja ime e vogël e punës! Kurvë ime kurvë!) Ju jeni gjithmonë lulja ime e bukur e egër e gardheve, lulja ime blu e errët e lagur nga shiu.

3 dhjetor 1909 Rruga Fontenoy 44, Dublin

Vajza ime e dashur e murgeshave: ka një yll shumë afër tokës, sepse unë jam akoma pre e një sulmi me dëshirë të etheve dhe kafshëve. Sot shpesh ndalem papritmas në rrugë me një thirrje, sa herë që mendoja për letrat që ju kam shkruar mbrëmë dhe një natë më parë. Ata duhet të jenë dukur të tmerrshëm në dritën e ftohtë të ditës. Ndoshta nuk ju pëlqente vrazhdësia e tyre. Unë e di që ju jeni një person shumë më i hijshëm se i dashuri juaj i çuditshëm dhe, edhe pse ishte vetvetja, ju vajzë e vogël me brirë, e cila shkruajti e para për të më thënë se ishe i paduruar që unë të të dreqis, përsëri unë mendoj se ndyrësia e ndyrë e përgjigjes sime ka tejkaluar të gjitha kufijtë e modestisë. Kur mora letrën tuaj të shprehur këtë mëngjes dhe pashë sa e dashur jeni me Xhimin tuaj të përçmuar, u turpërova për atë që shkrova. Sidoqoftë, tani nata, nata e fshehtë dhe mëkatare, ka rënë përsëri në botë dhe unë jam përsëri vetëm duke ju shkruar dhe letra juaj është palosur edhe një herë para meje në tryezë. Mos më kërko të shkoj në shtrat, i dashur. Më lër të të shkruaj, i dashur.

Siç e dini e dashura ime, unë kurrë nuk përdor fjalë të turpshme kur flas. Nuk më keni dëgjuar kurrë, apo jo, duke shqiptuar një fjalë të papërshtatshme para njerëzve të tjerë. Kur burrat këtu tregojnë histori të ndyra ose të ndyra para meje, unë mezi buzëqesh. E megjithatë, ju dini si të më ktheni në një kafshë. Ishe ti, ti, qe ma futi doren ne pantallona dhe butesisht ma shtyu menjehere kemishen dhe me prekte karin me gishtat e tu te gjate dhe gudulisin dhe pak nga pak e more te plote, te majme dhe te ngurte si ishte, me doren tende dhe Ti më dha një punë dore ngadalë derisa të hyja midis gishtërinjve të tu, pa u ndalur duke u mbështetur mbi mua, ose duke më parë me sytë e tu të qetë dhe të shenjtë. Buzët e tua ishin gjithashtu të parët që shqiptuan një fjalë të pahijshme. E mbaj mend shumë mirë atë natë në shtrat në Pola. I lodhur nga shtrirja poshtë një burri, një natë ju grisët këmishën tuaj të natës me dhunë dhe u ngjitët në majë për të më hipur lakuriq. Ju vendosni karin tuaj në pidhin tuaj dhe filluat të më hipni lart e poshtë. Mbase nuk isha mjaft me brirë, pasi mbaj mend që u mbështete në fytyrën time dhe murmuriti me butësi: "Qij mua, e dashur!"

Nora e dashur, po vdisja gjithë ditën për të të bërë një ose dy pyetje. Më lejoni, e dashura ime, sepse ju kam thënë gjithçka kam bërë në jetën time; Pra, çfarë mund të të pyes, nga ana tjetër. Nuk e di nëse do t’i përgjigjesh. Kur ai person, zemra e të cilit unë dëshiroj të ndaloj me një të shtënë revole, të vë dorën ose duart nën fundet e tua, a të ka gudulisur ai vetëm nga jashtë, apo i ka ngjitur gishtin apo gishtat? Nëse po, a u ngjitën ata aq lart sa të preknin atë karin në fund të pidhit tuaj? Ju preku nga pas? A po ju guduliste për një kohë të gjatë dhe a erdhët? A të kërkoi ta prekësh dhe a e bëre? Nëse nuk e prekët, a ju erdhi dhe a e ndjenit atë?

Pyetje të tjera, Nora. E di që unë isha njeriu i parë që të quaj, por a të hodhi ndonjëherë ndonjë njeri? A e bëri ndonjëherë ai djalë që të pëlqente? Më thuaj tani, Nora, përgjigju të vërtetës me të vërtetën dhe sinqeritetit me sinqeritet. Kur ishit me të natën në të ngrysur të natës, gishtat nuk i zbërtheu kurrë, kurrë pantallonat ose rrëshqiti brenda si minj? A e hodhët ndonjëherë nga i dashuri im, më thoni të vërtetën, ai apo dikush tjetër? A nuk e keni ndjerë ndonjëherë, kurrë, ndonjëherë karin e një burri apo një djali në gishtat tuaj derisa të më zbërtheshit pantallonat? Nëse nuk jeni ofenduar, mos kini frikë të më thoni të vërtetën. E dashur, e dashur sonte kam një dëshirë kaq të egër për trupin tënd saqë sikur të ishe këtu pranë meje dhe edhe sikur të më thuash me buzët e tua se gjysma e luthëve me flokë të kuq në rajonin e Galway të qij para meje, unë akoma do të vrapo drejt teje i vdekur nga dëshira.

Zot i Plotfuqishëm, çfarë gjuhe është kjo që po i shkruaj mbretëreshës time krenare me sy blu? A do të refuzoni t'i përgjigjeni pyetjeve të mia të vrazhda dhe fyese? E di që rrezikoj shumë duke shkruar kështu, por nëse më doni, do të ndjeni se jam e çmendur nga dëshira dhe se duhet t'ju tregoj gjithçka.
Zemer, pergjigjem. Edhe kur kuptova që edhe ju kishit mëkatuar, mbase do të ndihesha edhe më e bashkuar me ju. Gjithsesi, unë të dua. Unë ju kam shkruar dhe ju kam thënë gjëra që krenaria ime nuk do të më lejonte kurrë t’i them asnjë gruaje përsëri.
Nora ime e dashur, unë jam duke gulçuar për përgjigjet e tua për këto letra të ndyra. Unë po ju shkruaj qartë, sepse tani ndjej se mund ta mbaj fjalën time për ju. Mos u zemëro, i dashur, i dashur, Nora, lulja ime e egër e mbrojtjeve. Unë e dua trupin tënd, ai dëshiron për të, unë ëndërroj për të.

Më fol buzë të dashura që i kam puthur me lot. Nëse këto mut që ju kam shkruar ju ofendojnë, më bëni të rifitoj mendjen përsëri me një goditje, siç keni vepruar më parë. Zot me ndihmo!
Të dua Nora, dhe duket se edhe kjo është pjesë e dashurisë sime. Me falni Me falni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jose leonardo arango dijo

  Unë mendoj se letrat e tij janë shumë interesante dhe pasionante. Unë mendoj se ju jeni një person i cili është shumë i qartë për atë që dëshiron dhe do ta arrinit sepse letrat tuaja janë emocionuese. faleminderit qe jeni si here

 2.   Joaquin Martinez dijo

  Kur largohen nga librat, shkrimtarët trishtohen ... Njeriu i vogël Joyce ... dhe gilada hyjnizoi Uliksin !!!

 3.   Galatea dijo

  Shume mire. Dhe faleminderit për ndarjen e këtyre letrave ku dashuria erotike është poezi.
  G.

 4.   Marie dijo

  Më mbush me kënaqësi të shoh se si një gjeni i letërsisë i vuri të gjitha fjalët e tij në shërbim të dashurisë së tij, të dëshirave të tij më intime ... që meqë ra fjala janë pjesë e të parëve.

  Dhe zotërinj, ju lutem, mos e akuzoni këtë njeri ... ai nuk bëri asgjë më shumë sesa tregoi instiktet më të thella të burrërisë së tij zonjës që e kishte rrëmbyer privatisht ...

  Nuk mund ta mohojmë .. edhe kjo është dashuri.

 5.   Senile dijo

  Unë ndaj shumicën e komenteve të ekspozuara këtu dhe ato që nuk i ndaj i respektoj.
  për njerëzit që nuk u pëlqen diçka thjesht thonë kaloni dhe asgjë tjetër nuk merrni asgjë duke veshur veten duke shkruar për të lënë valën tuaj të keqe
  letrat janë shkruar tashmë dhe periudha
  nga mënyra se si ata janë nënë, shumë mirë të shfrytëzojnë atë pjesë të secilës qenie, të bëjnë gjithçka k
  Ç'rëndësi ka nëse jeni është me «H» ose pa «H» letra kuptohet =
  Nga rruga, nëse ka një fëmijë, ti kurvar kur shikon këtë është faji i prindërve, ata e lëshojnë kabrerinën
  aaahh !!! Nëse ata kanë vërejtur, mos vendosni pikë, mos bëni presje ose ndonjë gjë tjetër, sepse unë e di që ai ose ajo që e lexon këtë do të dijë se çfarë kam dashur të them dhe të bëj xdd
  Përshëndetje
  Senile

 6.   rozmarinë e ëmbël dijo

  Ato letra kanë shumë pasion, unë e dua gjithë atë epsh, atë çmenduri të dëshiroj të posedoj atë grua që nuk është më e tij ... E dua

 7.   Alejandra dijo

  Jam i apasionuar për gjithçka që ka të bëjë me pasionin dhe seksin .... këto letra janë shumë të nxehta ... autori është shumë i mirë

 8.   Fernando dijo

  Kush me mendjen e duhur mund t'i gjykojë këto karta të bukura? Kushdo që e bën atë, thjesht nuk e njeh natyrën njerëzore, nuk ka jetuar gjuhën e zhveshur të dashurisë dhe erotizmit. Ato më duken bukur të papërpunuara dhe të sinqerta. Nuk gjej asgjë vulgare në diçka aq të bukur, poetike dhe normale sa seksi njerëzor.

 9.   Ali dijo

  Të gjitha gratë do të dëshironin që një burrë që na do të përshkruajë ndjenjat e tij, dashurinë që ndjen dhe pasionin që mund të zgjohet derisa të bëhet një burrë i egër plot pasion dhe butësi në të njëjtën kohë. Më pëlqen mënyra se si Joyce shpreh dëshirat dhe dashurinë e saj.

 10.   Manuel dijo

  Mendimi im është se ato janë letra mjaft të rrezikshme dhe se padyshim që ato ishin me interes vetëm për Joyce dhe të dashurin e saj. Veçanërisht, nuk mendoj se e ndihmojnë shumë shkrimtarin, sepse mund të krijojnë një perceptim tjetër nga ai që kemi pasur për shkrimtarin e madh. Disa madje i kualifikojnë ata si pornografikë. Siç thashë, ato nuk e ndihmojnë shumë shkrimtarin e madh dhe ishin qartë intime në karakter. Unë nuk mendoj se ai do të donte që ajo të zbulohej!

 11.   John dijo

  Ndiej pak frustrim kur shoh që ka vetëm 3 letra, pasi i kam lexuar kam nevojë për më shumë.

 12.   fitimtar dijo

  Dashuria ka një dhe një mijë mënyra të shprehuri dhe James ishte një gjeni, sinqeriteti në deklaratat e tij dhe mënyra për të ngritur idhujtarinë e tij për partneren e tij na bën të pyesim nëse nuk kishim bërë të njëjtën gjë.

 13.   Fernando dijo

  Seksi është shumë i natyrshëm dhe normal. Këto letra nuk janë aspak pornografike. Do të ishte pornografike nëse James Joyse do t'i kishte shkruar këto letra për t'i shitur dhe përfituar prej tyre. Ai thjesht i shkruajti ato në intimitet me gruan që donte.

 14.   Erika dijo

  Pershendetje! Do të doja të dija nëse ka ndonjë lloj përmbledhje ku janë të gjitha letrat, e kuptoj që po, unë jam nga Meksika dhe më duhej të shihja një skenë që kishte të bënte me letrat dhe që më ngjalli interesin për të ditur më shumë, te lutem nje pergjigje!

 15.   Palonia e bukur dijo

  Për mua ata nuk janë "Nora e varfër, i gjori James Joyce". Të varfër janë të harruarit, ata që kanë vdekur dhe mbeten në anonimitet absolut. As nuk jam dakord me këtë: "Ata nuk e meritojnë atë". Unë mendoj se ata e meritojnë atë, ai për të pasur në zemrën e tij një dashuri kaq të thellë, kaq njerëzore, aq të egër, sa që e ka frymëzuar atë që të jetë në gjendje të derdhë ato fjalë madhështore në letër dhe ajo për të qenë në gjendje të zgjojë një pasion të ngjashëm në një burrë me kaq shumë burime që të jetë në gjendje të shprehë emocionet e tij më sublime dhe më perverse për lëkurën e të dashurit të tij. Do të ketë shumë që skandalizohen nga ato fjalë, por shumë të tjerë, ne do t'i duam ato letra, do t'i gllabërojmë dhe do t'i mbajmë në kujtesën tonë me zellin e të qenit në gjendje të shohim një parajsë të huaj, por jo më pak të bukur sesa jetuan tonat.

 16.   Rachel Sierra dijo

  Për mua, duke parë asgjë në lidhje me seksin dhe ndjenjat që ato lëshojnë janë karta të këqija të mira

 17.   Rigail Martial dijo

  Joice, krijuesi i MONOLOGO-s së Brendshme në ULISYSS-in e tij, nuk i shkruajti letrat e tij që ne t'i lexonim, ai i shkroi ato që t'i lexonte i dashuri i tij. Përmbajtja e saj u përket vetëm atyre si dashuria e tyre e thellë dhe njerëzore. Por nëse për ndonjë arsye, ata kanë ardhur tek ne, duke tallur intimitetin e letërkëmbimit, le të mos jemi hipokritë seksualë, sepse, kush pak a shumë, duhet të ecë në rrugën erotike të dashurisë, sot apo nesër. Nëse jo, themi, në ditën e parë të vdekjes, se nuk e keni provuar dashurinë mishore në gjithë madhësinë e saj.

 18.   Camila dijo

  Ai di të luajë si duhet atje ku na pëlqen ne gratë

 19.   maria dijo

  Shumë i befasuar dhe i habitur! Kam lexuar komente vërtet të pabesueshme. Po të pabesueshme ... rezulton se ata i lejojnë vetes të marrin në pyetje dhe madje të referojnë pornografinë. Unë i konsideroj ato letra të shkëlqyera (mbani në mend se ato ishin private), lidhja midis Xhojsit dhe Norës ishte padyshim shumë intime me të menduarit e HAPUR DHE TIN sinqertë. Unë mendoj se shumë mendime janë të njerëzve hipokritë dhe moralit të lirë.

  I kam dashur them ata janë të sinqertë, të dashur, erotik… Joyce është një zotëri i pasionuar për Norën. Pse të pyesësh dhe të shprehësh një mendim me absurditete dhe injorancë? Hape mendjen! Djalli nuk do të vijë duke i kërkuar. Ju nuk doni me pasion, nuk dini si të jeni të sinqertë ...
  Një mendim shpreh shqetësimin e tij se një fëmijë do t'i shohë ... pasi e informoj atë se çdo ditë të gjithë fëmijët shohin situata të tmerrshme (një lajm televiziv për shembull), keqtrajtim nga njerëz të afërt ... gjithsesi; marrëzia njerëzore, hipokrizia dhe injoranca kanë përfaqësuesit e tyre këtu përreth .... përpiquni të përmirësoni ato aspekte.

 20.   Sergio quintana dijo

  Trumbetimi i vetvetes nëse gruaja që na do duke shkruar ato rreshta nuk do të ngrihej në ekstazën më emocionuese? Kjo është e bukur, është e mahnitshme, është gjuha lakuriq e erotizmit më të mirë që djeg, e dashurisë që djeg, ata që nuk u pëlqejnë pozicionet e tyre janë shumë të respektueshëm; secili ka magjinë e tij brenda dhe e transmeton atë.