Kuriozitete rreth poezisë dhe muzikës

Ndonjëherë disa njerëz, kur duan të thonë se teksti i një këngë është shumë i mirë, ata thonë se është një poezi e vërtetë (ose shprehje të ngjashme).

Ky pohim (me sa duket) fillon nga baza se teksti i këngës (sidomos rock) janë diçka shumë e ndryshme, shumë ndryshe nga poezia (por që mund të afrohet). Ky është një gabim.

Tekstet e këngëve janë pothuajse poezi dhe janë shumë afër letërsisë. Diferencimi i tyre do të ishte sikur dikush të thoshte për një solo shumë të frymëzuar Eric ClaptonLe të themi se "është aq mirë sa duket edhe si muzikë e vërtetë" nuk do të kishte shumë kuptim, apo jo?

Teksti i këngëve dhe poezia janë nga e njëjta familje dhe aq më tepër, ata janë të afërm shumë të afërt, dhe arritjet e tyre, dhe vlerat dhe defektet e tyre duhet të maten me të njëjtat parametra. Ka ndryshime, është e vërtetë, por ka më shumë elementë të përbashkët: burimet, mekanizmat, teknikat, tradita dhe qëllimi.

Edhe pse shumë herë tekstshkruesit e këngëve nuk udhëtojnë në botën e letërsisë dhe bëjnë gabime fëmijë të injorancës së tyre (gabime për të mos ditur sjelljen e tyre!).

Nga ana tjetër, muzika dhe poezia bashkëjetojnë në atë territor kufitar të quajtur "kënga" dhe ashtu si muzika e një kënge duhet të gjykohet nga lartësitë e kompozimeve muzikore, teksti i këngëve duhet të gjykohet sipas (dhe të vendoset në lidhje me ) pikat më të larta në literaturë.

Dikush që shkruan tekste këngësh duhet (duhet) të jetë i njohur, më shumë se kaq, ai duhet ta njohë dhe trajtojë botën e poezisë gjerësisht, edhe pse më vonë prodhimet e tij kalojnë nëpër stile të ndryshme. Përndryshe, ne do të duhet të dëgjojmë përjetësisht këngë në të cilat rimë zvogëluese (dëgjova një që thoshte: "më duaj pak / ti je zemra ime), me strofa amorfe dhe ku shtigjet udhëtohen me një ajër inaugurues që , tani për tani turne, ato janë të mërzitshme.

Ndoshta, imazhi (imazhi i tij) që shumë (po flas për artistë dhe lexues / dëgjues) të poezisë, nuk bashkon me imazhin (imazhin e tij) të muzikës (një poet nuk është i njëjtë me një lëkundës) dhe që është arsyeja pse të dy botët duken të shkëputura prej tyre.

Dhe ka nga ato qenie, plot vetëbesim dhe arrogancë, atje ata shkojnë ... dhe ashtu si ka një audiencë për gjithçka, të gjithë kemi të drejtë të zgjedhim se kë nuk duam të dëgjojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   marielvis dijo

  Cilat elemente lejojnë marrëdhëniet midis poezisë dhe një përbërje muzikore?

 2.   Monçu dijo

  1. Ritmi.
  2. Origjina: jarchas, Kënga e Mio Cid.
  3. Nobeli për Dylan, Bob. Që nga rruga, emri i tij artistik është për admirimin e tij për Dylan Thomas, një poet i madh Uellsit.