Universitetet e Madridit festojnë 50 vjetorin e Njëqind Vjet vetmisë

Në 1966 Gabriel García Márquez ai shkroi dorëshkrimin për Njëqind vjet vetmi në një apartament në Mexico City pa parashikuar që vepra e tij do të bëhej më me ndikimin në letërsinë e Amerikës Latine të shekullit 50. XNUMX vjet pas botimit të tij, realizmi magjik i historisë së Buendía dhe qytetit të Macondo, reflektime të historisë dhe jetës së Amerikës së Jugut, mbetet i fshehur midis lexuesve dhe shkrimtarëve. Prova e kësaj janë ngjarjet e shumta që Universitetet e Madridit festojnë këto ditë me rastin e 50 vjetorit të Njëqind Vjet vetmisë?

Fluturat e verdha në Madrid

© UnTipoSerio

Më 30 maj 1967, Njëqind vjet vetmi u botua në Buenos Aires, një kryevepër nga Gabriel García Márquez, suksesi i të cilit kapi redaktorët e saj dhe një autor i cili kishte kaluar në befasi vështirësitë e një dorëshkrimi, a prioriDamn: gjethe të lagura, pak para në xhepa dhe shumë e qarë midis kapitullit dhe kapitullit; Gruaja e tij, Mercedes Barcha, e dinte mirë atë. Për fat të mirë, 50 vjet më vonë, ai univers me flutura të verdha dhe intriga familjare është akoma më i fshehtë se kurrë, dhe natyrisht, mundësia meriton më shumë se një ngjarje për nder të punës dhe jetës së Gabo, i cili vdiq në prill 2014.

Në lidhje me vendin tonë, Universiteti Rey Juan Carlos i Madridit jep mësim nga sot deri më 7 Njëqind vjet vetmi: Një karvan historish, një kurs i organizuar nga shtëpia botuese Libros.com, Fondacioni Bankar La Caixa dhe Fondacioni për një Gazetari të Re Ibero-Amerikane (FNPI). Konkretisht, është ngjarja e parë e menaxhuar nga NPI, një luks për studentët spanjollë dhe, konkretisht, për disa gazetarë që do të vlerësojnë duke ditur atë anë më "akademike" të çmimit Nobel, baza gazetareske e të cilit na dha vepra të tilla si Histori e një rrëmuje.

Jaime Abello, drejtor i FNPIMiku personal dhe dirigjenti i kursit të Gabos di shumë për këtë aspekt, kështu që ai nuk ka hezituar të ketë drejtorin e URJC / Diplomës Master të El Mundo në Gazetari Investigative dhe të Dhënave, Antonio Rubio dhe gazetarë të tjerë të ftuar si Antonio Lucas, Manuel Jabois , Juan Cruz, Jorge Fabricio Hernández O Daniel Samper në kohën e zhvillimit të konferencave të ndryshme që do të trajtojnë nga aventurat letrare të autorit në vendin tonë e deri në lulëzimin e Amerikës Latine të viteve '60.

Në formë paralele, Mario Vargas Llosa gjithashtu donte të nderonte Gabriel García Márquez (dhe marrëdhënia e tij gjithmonë e diskutueshme) me disa konferenca që autori peruviano-spanjoll ka mbajtur në El Escorial përmes Universitetit Complutense të Madridit nga 26 qershori deri më 21 korrik.

A bëjmë qejf?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.