Gabriel García Márquez dhe ngjyra e verdhë

deti dhe dielli

Pavarësisht mungesës së një përbërësi më "plastik", vetë letërsia ngjall të gjitha llojet e ndjesive, përvojave dhe gjithashtu ngjyrave. Në fakt, shumë autorë janë mbështetur në simbolikën e tyre si një mënyrë për të provokuar një ndjenjë ose për t'i dhënë veprës së tyre personalitetin e vet. Një nga shembujt më të mirë banon në Gabriel García Márquez dhe ngjyra e verdhë që vishte në formën e trëndafilave ose që evokonte në disa flutura që dikur përmbytën një qytet të caktuar në Kolumbi.

Literatura dhe ngjyra

© UnTipoSerio

Gabriel García Márquez dhe ngjyra e verdhë e trëndafilave që i pëlqyen aq shumë. © UnTipoSerio

Një vit para vdekjes së Gabriel García Márquez, në 2013, një grua me nofkën "La Polaca" enden për disa ditë rezidenca Nobel në qytetin kolumbian Cartagena de Indias. Piceritë, dyqanxhinjtë dhe shitësit tashmë e njihnin atë duke e parë atë të varur në derën e Gabos ose duke e pritur atë përpara shtëpisë, në hotelin Santa Clara. Por gjithmonë, po, ata e shihnin atë me një buqetë me trëndafila të verdhë.

Pasuesit e Gabriel García Márquez ata dinë për predispozicionin e shkrimtarit për ngjyrën e verdhë. Gjatë varrimit të tij në 2014 mijëra flutura të bëra me letër të verdhë lundronin nëpër Pallatin e Arteve të Bukura, Tryezës së Gabos nuk i munguan kurrë trëndafilat e kësaj ngjyre dhe në ngjarjet publike me të cilat ai shihej gjithmonë një lule e verdhë e veshur në xhaketën e tij.

«Për sa kohë që ka lule të verdha, asgjë e keqe nuk mund të më ndodhë. Për të qenë e sigurt duhet të kem lule të verdha (mundësisht trëndafila të verdhë) ose të jem i rrethuar nga gra"Ai një herë tha në një intervistë.

Për Gabo, e verdha ishte ngjyra e fatit dhe fat i mirë, flamuri i atdheut të tij dhe guayacán, një pemë nga thellësitë e Kolumbisë ku dikur një fëmijë dëgjonte me vëmendje historitë e gjyshes së tij. Ngjyra e tropikëve rrezatohet nga vepra të tilla si Dashuria në Times of Kolera ose, veçanërisht, Njëqind vjet vetmi, vepra që përfaqëson më së miri pasionin e Gabriel García Márquez për ngjyrën e verdhë. Një nga shembujt mund të gjendet në kapitullin në të cilin marangozi bën matjet për arkivolin e Arcadio Buendía:

'Ata panë nga dritarja se po binte një shi me lule të vogla të verdha. Ata ranë tërë natën në qytet në një stuhi të heshtur, dhe mbuluan çatitë dhe bllokuan dyert dhe mbytën kafshët që flinin në qiell të hapur. Aq shumë lule ranë nga qielli, sa rrugët u zgjuan të mbuluara me një jorgan kompakt, dhe atyre iu desh t’i pastronin me lopata dhe majë në mënyrë që të kalonte varrimi ”.

As nuk e harrojmë Mauricio Babilonia, të riun që punoi në kompaninë e bananeve Macondo:

«Kur ​​Mauricio Babilonia filloi ta ndiqte, si një spektër që vetëm ajo e identifikoi në turmë, ajo e kuptoi që fluturat e verdha kishin ndonjë lidhje me të. Mauricio Babilonia ishte gjithnjë në audiencë në koncerte, në kinema, në masë të madhe dhe nuk kishte nevojë ta shihte për ta zbuluar, sepse fluturat i thanë asaj ”.

Dikush e siguron këtë fluturat e verdha Ato ekzistojnë në Kolumbi, vendi i dytë me numrin më të madh të specieve të ndryshme të këtij insekti në botë.

Ata gjithashtu thonë se ata përplasen buzë detit; atje nga Ciénaga Grande, ku nuk ka horizont.

Simbologjia e ngjyrës është më se e pranishme në letërsi (Lorca dhe ngjyra jeshile e veshjes së njërës prej vajzave të Bernarda Alba si një simbol i rebelimit, e zeza me të cilën Joyce dënoi Kishën Irlandeze ose sistemin arsimor të vendit të saj). Sidoqoftë, në rastin e Gabriel García Márquez dhe ngjyra e verdhë Kjo simbiozë merr një rol edhe më misterioz, ndoshta sepse realizmi magjik vazhdon të na bëjë të besojmë se e paimagjinueshmja mund të jetë pjesë e jetës së përditshme në disa pjesë të botës.

Cilët shembuj të tjerë të simbolologjisë së ngjyrave njihni në literaturë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.