Bukuria e rrymës

Teoritë më bashkëkohore që punojnë, nga filozofia, mbi konceptet që lidhen me Estetikën dhe konceptin e Artit dhe Bukurisë kanë një madhësi të tillë që nuk do të ishte mirë të humbisni komentin mbi librin e fundit të lexuar.

Hans-georg gadamer është autori i këtij libri, i quajtur «Bukuroshja e rrymës ", dhe kjo bën një udhëtim historik, nga klasikët e mëdhenj grekë, përmes koncepteve dhe këndvështrimeve të ndryshme të punuara në periudha të ndryshme të historisë perëndimore, në mënyrë që të mund të përgjigjemi pyetjeve me zgjidhje të vështira. A ka ndonjë lidhje midis artit të së kaluarës dhe artit të së tashmes? Pse arti kërkon një justifikim për shoqërinë? Dhe për t'iu përgjigjur, ai i bën thirrje jo vetëm atij udhëtimi historik, por edhe përkufizimeve të ndryshme që në gojën e personazheve të ndryshëm me ndikim kanë pasur koncepte të tilla si Bukuri, Art dhe Estetikë.

Dhe përfundon duke përmbyllur, pas një udhëtimi të hollë që ia vlen çdo fjalë dhe çdo ide që është e vështirë të kuptohet, duke thënë se ekzistojnë tre faza, ose mënyrat në të cilat arti dhe komunitetet janë lidhur, në të gjitha kohërat, vendet dhe kulturat . Loja, Simboli dhe Partia janë ato tre elemente që sigurojnë marrëdhëniet midis dy kohëve, midis koncepteve të ndryshme. Afërsia midis një arti klasik, tashmë i vdekur sipas fjalëve të Hegelit, dhe një arti bashkëkohor, duke vdekur sipas teoricienëve të shkollës së Frankfurtit, ose ndoshta në shndërrim të vazhdueshëm për shkak të cilësisë së tij si një teknikë riprodhimi.

Gadamer ishte një filozof gjerman i lindur në 1900, dhe vdiq në Mars 2002. Ai ishte me fat të dëshmojë ndryshime të mëdha në mentalitetin e spektatorëve, ose marrësve nëse doni, të artit. Vëzhgues i gjallë i evolucionit të një arti më klasik, drejt këputjeve estetike me vlera të mëdha për mendjet e artistëve dhe marrësve të tyre. Që i përkasin linjës së filozofisë hermeutike, kërkimi i tij gjithmonë është mbështetur në diçka që deklaroi në këtë mënyrë më klasiku i filozofëve grekë: «Di vetëm që nuk di asgjë« Gadamer u mbështet, gjatë kryerjes së gjithë punës së tij filozofike, në idenë për të bërë pyetje, në vend se të gjente përgjigje të sakta. Në gjenerimin e dialogjeve midis kohërave dhe mënyrave të ndryshme të perceptimit, shikimit, njohjes së realitetit të menjëhershëm dhe jo.

Një tekst që nuk ka humbje, dhe që megjithë një farë shkalle vështirësie që ka për lexuesit e pazakontë, duhet të them se është në ekstazë deri në fund të faqeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   MARTA dijo

    FALEMINDERIT!!!!!!