6 romane të shkëlqyera që janë shkruar në kohë rekord

Shkruaj Playmovil

Kur konsiderojmë të shkruajmë një libër, shkalla e projektit na shtyn në mënyrë të pashmangshme të mendojmë për ditët, muajt dhe madje edhe vitet e punës që do të sjellë procesi. Sidoqoftë, ky nuk ishte problemi i autorëve të këtyre 6 romane të shkëlqyera që janë shkruar në kohë rekord; vepra që lindën nga frymëzimi i menjëhershëm i shkrimtarëve si p.sh. Jack Kerouac o Graham greene.

Në rrugë, nga Jack Kerouac

Origjinali "The Scroll" në të cilin Jack Kerouac shkroi On the Road. TeveSteve Rhodes.

Origjinali "The Scroll" në të cilin Jack Kerouac shkroi On the Road. TeveSteve Rhodes.

Puna kryesore e brezi i rrahur u shkrua nga Kerouac në vetëm tre javë në një letër njihet thjesht si "El Rollo". Romani që përjetësoi Rrugën 66 dhe në të cilin autori mishëronte një fryt të filozofisë udhëtuese të xhazit, poezisë dhe drogës u shkrua pa kufij ose paragrafë në apartamentin e tij në Manhattan, fillimisht në gjuhën e tij amtare, frëngjisht.

Djali me pizhame me vija nga John Boyne

Ndryshe nga romanet e tjerë si Vjedhësi i kohës ose kryengritja për mirësinë, e cila kërkoi muaj përgatitje, autori irlandez John Boyne shkroi veprën e tij më të famshme, atë të dy miqve fëmijë gjatë Holokaustit famëkeq, në vetëm dy ditë e gjysmë. Një përmbytje frymëzimi që e largoi Boyne nga tavolina e tij vetëm për të ngrënë dhe fjetur.

Lojtari, nga Fyodor Dostoevsky

Në 1866, Dostoevsky ishte bërë i varur nga ruleta, prandaj ai pësoi një krizë ekonomike që shtatzënia e ngadaltë e Krimit dhe Ndëshkimit nuk mund të ndihmonte në atë kohë. Për këtë arsye, autori rus vendosi Lojtari shkroi në vetëm 26 ditë si gjysmë autobiografi në mënyrë që të paguajë borxhet e tij. Gjëja më e mirë ishte që, përveç kësaj, ai përfundoi duke u martuar me stenografin, të cilit po i diktonte historinë e Alekséi Ivanovich, mësuesit rus të familjes së El General, i instaluar në një hotel gjerman, ku ruleta ishte ylli.

Një Karolinë e Krishtlindjeve, nga Charles Dickens

Krishtlindje-Karol-a

Botuar në 1843, vepra letrare që përfaqëson më së miri sezonin e afërt të Krishtlindjeve u shkrua nga Dickens në vetëm gjashtë javë. Vepra, e frymëzuar nga fëmijëria e autorit nga varfëria, erdhi për të ringjallur festat e Krishtlindjeve të bllokuara midis traditave të vjetra dhe kontributeve të reja të Yankee siç janë pemët e Krishtlindjeve. Nga ana tjetër, Dickens shfrytëzoi rastin për të dënuar kapitalizmin, i cili po simbolizonte festivalin më të famshëm të vitit, në atë kohë.

Agjenti konfidencial nga Graham Greene

Magjepsja e Greene për të gjitha gjërat hispanike, si rezultat i stimulimit të një feje katolike jo aq të përhapur në Evropën veriore, e çoi atë në përfshini Spanjën në disa nga veprat e tij të tilla si Thashethemet gjatë natës ose, veçanërisht, Agjenti Konfidencial. I shkruar në vetëm gjashtë javë, romani në të cilin një spanjoll arratiset në Angli gjatë Luftës Civile Spanjolle për të mbyllur një kontratë milioneri u krijua në të njëjtën kohë me Fuqia dhe lavdia si një mënyrë për të krijuar një punë më komerciale dhe të shpejtë që do të mbështeste gruan dhe dy fëmijët e tij.

Një Portokalli me Clockwork nga Anthony Burgess

e-mekanike-portokalli

Pas botimit të romanit distopian të vendosur në Londrën futuriste në 1962, Burgess pranoi të shkruante një Portokalli me Sahat në vetëm tre javë dhe thjesht për para. Romani, përshtatur për filmin nga Stanley Kubrick në 1971 Burgess nuk i pëlqente, veçanërisht për detaje të tilla si mungesa e një kapitulli të fundit të librit që përpiqej të fuste Alex DeLarge në shoqëri ose një veshje që në roman ishte gjithmonë e zezë, jo e bardhë.

Këto 6 romane të famshëm që janë shkruar në kohë rekord Ata konfirmojnë rëndësinë e hedhjes në pishinë dhe shkrimit të gjithçkaje të mundshme në mënyrë që të kënaqin atë frymëzim që kurrë nuk do të jetë i njëjtë nesër ose pasnesër. Dhe tani është kur e kuptoj që e kam shkruar në mënyrë të pavetëdijshme këtë artikull për të motivuar të gjithë ata që janë zhytur në krijimin e një vepre të re (dhe në mesin e të cilave përfshij edhe veten time).

Ne mundemi.

Si i mbani romanet tuaja?

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Martinez Ortigoza Rene dijo

  Faleminderit për këtë kohë të çmuar. Në pak minuta mendja dhe zemra ime janë injektuar me entuziazëm. Dëshira për të shkruar vërshon. Është krijuar më shumë në vetvete sesa është e mundur të krijosh libra.
  Faleminderit shumë përsëri dhe bekime.