5 të këqijat e të qenit shkrimtar në kohët moderne

Vende që rrisin krijimtarinë tuaj si shkrimtar -

Gjatë gjithë historisë së Actualidad Literatura ka pasur disa postime që kanë përfshirë përfitimet e shumta të të qenit shkrimtar: mundësia e transmetimit të një mesazhi në botë, faktori i tij terapeutik, vetë-realizimi që përfshin procesi i shkrimit dhe botimit të një libri, po. Por mbase rrallë kemi analizuar sa vijon 5 të këqijat e të qenit shkrimtar në kohët moderne dhe kjo, ndoshta, do të bëjë që më shumë se një adhurues i netëve pa gjumë dhe tavanëve të tejmbushur të ngrenë vetullat e tyre.

Përpjekje pa shpërblim të sigurt

Në universin tonë, të kalosh katër muaj në një histori të mirë është një triumf. Problemi vjen kur përpiqemi t'ia transmetojmë punën tonë masave. Shkruaj një libër, ese, histori ose poezi duhet të ketë shpërblimin e vetëm për të qenë në gjendje të shprehim idetë tona, por kur bëhet fjalë për të shkuar më tej gjërat ndryshojnë, veçanërisht në një treg botimesh aq të ngopur sa sot. Dhe ndonjëherë frustruese, natyrisht.

Kur arti thumbon

Zakone të çuditshme dhe kurioze të shkrimtarëve

«Kur ​​Zoti ju jep një dhuratë, Ai gjithashtu ju jep një kamxhik; dhe kamxhiku është vetëm për vetë-flakërim ”është një citim nga Truman Capote aq i zymtë sa është ndoshta realist. Mendja krijuese po punon vazhdimisht, shumicën e kohës në mënyrë të pavetëdijshme, duke na pëshpëritur për të shkruar këtë apo atë, si një zë që nuk mund ta heqim kurrë nga koka. Ndonjëherë ekstaza para një ideje të shkëlqyeshme është e papërshkrueshme, por në të tjerat gjithashtu do të dëshironim të ishim në gjendje të shkëputeshim pa u ndier fajtor.

Nuk është vetëm shkrim

amazon-kindle-logo-kopje

Isshtë gjithashtu njohuri e dizajnit grafik, faqosjes, shndërrimeve "epub" dhe, mbi të gjitha, MARKETINGUT, një aleat i padiskutueshëm i shkrimtarëve të një brezi Kindle i cili, kur zgjedh një rrugë alternative për në shtëpitë botuese të një jete, duhet të mblidhet krahët e tyre dhe kalojnë gjatë gjithë procesit të përhapjes së një libri.

Pak ju kuptojnë

Në qytetet e mëdha, integrimi në qarqet kulturore është diçka shumë më e lehtë, por kur jetoni në një qytet dhe pak njerëz në rrethin tuaj lexojnë, ndjenja e të ndjerit si një i huaj është më se e perceptueshme. Fjala "shkrimtar" tingëllon shumë snob për ata që nuk e vlerësojnë ose kuptojnë artin, dhe megjithëse të gjithë mund të mendojnë se "të kesh një mik shkrimtar" duket si një ide e shkëlqyeshme, pak me të vërtetë ndiejnë keqardhje me atë mik që kalon fundjavat i mbyllur në shtëpi në në vend që të linte kallamishte.

Ne gjithashtu vuajmë nga bllokimet

Shkruaj automatikisht

I famshmi blloku i shkrimtarit Fearshtë frika jonë më e keqe, veçanërisht sepse vjen pa paralajmërim dhe mund të shfaqet në shumë mënyra: poezi që nuk na bindin, mungesë idesh, histori pa kohezion ose të ashtuquajturat «sindroma e faqes bosh«, E cila karakterizohet nga ankthi që supozon ajo fletë e bardhë e papërlyer në të cilën ne nuk dimë çfarë të shkruajmë ose të shprehim. Dhe kjo, miq, jo një shishe e tërë e verës e zgjidh atë. Ose po, kush e di. . .

Së pari, shpresoj që këto 5 të këqijat e të qenit shkrimtar mos i dekurajoni ata që sapo kanë hyrë në aventurën e vetë-botimit ose vazhdoni me ndezjen e dritës së natës çdo natë duke mbushur fletore dhe dokumente Word. Në fund të fundit, kamxhikë të caktuar (ose dhurata, më falni) na u dhanë për t'u përdorur dhe po, gjithashtu për t'i shijuar përfitimet e shumta të të qenit shkrimtar.

A ndani ndonjë nga këto “kundër”?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Josefa Molina dijo

  Në të vërtetë, këto pesë 'kundër' ekzistojnë dhe janë më të prekshmet në jetën e përditshme të personit që shkruan. Faleminderit që kënaqësia për t’u lexuar dhe, mbi të gjitha, kënaqësia që i jep vetes shkrimi, e bën pjesën tjetër. Përshëndetje dhe urime për artikullin.

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Po, kënaqësia dhe fakti i shkrimit është ajo që mbetet 🙂 Jam i lumtur që ju pëlqeu Josefa. Të gjitha të mirat