5 këshilla për t’u dashur për leximin

Lexoj

Fotografi nga © Cristina LF përmes Flickr: https://www.flickr.com/photos/xanetia/

Në botë ka shumë njerëz që admirojnë ata të tjerët që lexojnë dhe zakonin e fiksimit në një libër vetvetiu. Sidoqoftë, kur përpiqen të fillojnë një lexim mezi kalojnë faqen e dytë, duke menduar se ndoshta letërsia nuk është bërë për ta.

Ndiqni këto 5 këshilla për t’u dashur për leximin dhe madje edhe duke lexuar më shumë do t'i bëjë këto muaj të verës periudhën tuaj më të mirë të fillimit.

Filloni me librat e biznesit

Megjithëse shumë dëmtojnë dëmtuesit e librave si Twilight ose 50 Shades of Grey, ne nuk mund ta mohojmë magnetin që kanë menduar dy saga kur bëhet fjalë për tërheqjen e lexuesve që kishin hapur një libër disa herë më parë. Fillimi duke lexuar një best-seller ju ndihmon të lexoni, duke shërbyer si një urë për shumë histori të tjera për të gllabëruar në të ardhmen.

Mos lexoni nga detyrimi

Në shkollë ata na bënë të lexonim disa libra, nga të cilët më shumë se një ishte disi mediokër. Prandaj, në moshën e pjekurisë, zgjedhja e çdo libri është e mirë, qoftë një libër i ndihmës vetjak, ose vëllimet origjinale të Don Kishotit. Pyetja është të gjesh leximin që na përshtatet më së miri dhe që, në një farë mënyre, na tërheq, kështu që nëse fillon një libër dhe nuk të pëlqen, lëre! Jam i sigurt se do të ketë një nga ata mijëra libra që janë shkruar për ju.

Gjeni momentin

Në vend që të çmendeni me Pokémon Go ndërsa jeni duke udhëtuar me metro për në punë, konsideroni të zëvendësoni ato momente midis udhëtimeve për të filluar një libër të mirë. Nëse në rastin tuaj, ju preferoni të lexoni për t'u çlodhur, zgjidhni të gllabëroni një libër në fund të ditës pa kompjuterë, programe televizive ose seriale në mes. Apo ndoshta plazhi është vendi i përsosur për të filluar një libër. Secili duhet të gjejë momentin e tij.

Merrni kohën tuaj

Siç ju thashë pak më parë, leximi i ngadaltë përqendrohet në një përqendrim më të madh të leximit që na lejon të "shijojmë" më mirë ato histori që shpesh i lexojmë në arrati në mënyrë që të kalojmë në kapitullin tjetër ose ta përfundojmë atë. Kur lexoni, dhe nëse ju pëlqen libri, kaloni sa më shumë kohë që ju nevojitet, shijojeni atë, hulumtoni atë dhe përpiquni të zhyteni sa më shumë në histori.

Dhe opsioni i tregimit?

Një person që sapo ka filluar të bëhet i dhënë pas leximit gjen vëllimin e Don Kishotit dhe mjafton një pikë minimale e mosinteresimit që madhësia e tij të frymëzojë një dembelizëm më të madh. Tregimet dhe format e tjera të rrëfimit të shkurtër për vite me radhë janë imponuar si lexime për njerëzit që janë shumë të zënë ose kanë pak kohë për të lexuar. Në këtë mënyrë, ju gllabëroni një histori në natë, dhe kështu një libër të tërë.

Këto 5 këshilla për t’u dashur për leximin Ato do t'ju ndihmojnë të zhyteni në një botë letrash për të cilat gjithmonë keni dashur të lidheni, por për të cilat nuk keni mundur të gjeni kohë, dëshirë ose, veçanërisht, libra të përshtatshëm.

Dhe ju, a lexoni shpesh shumë? A e keni kultivuar zakonin e leximit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alberto Këmbët dijo

    Ana është zgjidhur tashmë. Na vjen keq për shqetësimin. Të gjitha të mirat.