5 këshilla për të shkruar një histori të shkurtër

La letërsi e shkurtër ka ekzistuar gjithmone. Sidoqoftë, nuk ka kaluar vetëm vitet e fundit, kur falë rrjeteve sociale, zhanre të tilla si mikro-historia janë zgjuar në një epokë të re të artë. Tregime të përmbledhura në një ose dy vargje që hapin dyer të reja për letërsinë duke luajtur me imagjinatën e lexuesit. Gjithashtu me një estetikë që përpiqet të frymëzojë një mister të caktuar, por, mbi të gjitha, të bëjë një ndikim. Nëse i zbatoni edhe këto 5 këshilla për të shkruar një histori të shkurtër, triumfi është i siguruar.

Bëhu i shkurtër

Siç sugjeron emri i saj, historia e shkurtër kërkon një shkurtësi shumë më të madhe se historia. Megjithëse masat e zhanrit janë bërë disi subjektive me kalimin e kohës (me histori që shtrihen në disa paragrafë), natyra e mikro-historisë është të tregoni një histori të shkëlqyeshme me sa më pak fjalë të jetë e mundur.

Trego një situatë

Nga mendja juaj shpëtoi një planet i banuar nga premtime dhe iluzione drejt zhdukjes së tij. #Letrat eYemh

Një postim i shpërndarë nga Yineisy Mota (@yemh) në

Romani karakterizohet nga zgjatja e një ideje dhe plotësimi i saj me nëngrupe të tjera, ndërsa historia rikrijon një situatë specifike. Nëse romani tregon jetën e gjatë të një djali që dëshiron të jetë astronaut derisa të arrijë në Hënë, historia do të mbulojë momentin kur ai të mbërrijë, ose kur ai vendosi të fluturojë drejt yjeve. Mikro-historia përmbush të njëjtin funksion si historia, por me edhe më pak fjalë. Eshte per lidhin një situatë pa qenë aq eksplicite.

Përdorni elipsin

Elipsi është një figurë retorike që konsiston në heqjen e fjalëve nga një shkrim që, në vetvete, kuptohet. Një aleat thelbësor kur bëhet fjalë për të kondensuar një histori më të thelluar në disa vargje. Historia e shkurtër përdor hollësi, ruaj një mister të caktuar përmes një rrëfimi që përmbledh thelbin e asaj historie, duke shkuar drejtpërdrejt në kulmin e saj. Për shembull, nëse dy personazhe janë kthyer dhe prishur për një jetë për të kuptuar më në fund se e duan njëri-tjetrin, do të mjaftonte një "Pas kaq shumë lidhjesh dhe zgjidhjesh, nyja u bë më e fortë". Për shembull.

Luaj me fjalë

Ju mund të kërkoni të shkruani një histori rreth inatit dhe ta keni të vështirë të gjeni fjalët në atë histori që e përmbledhin atë. Për atë arsye, ose të paktën në rastin tim, unë mund të dal me një imazh, një që frymëzon pjesën tjetër të përmbajtjes më vete: çfarë emocioni ju frymëzon ai imazh? Çfarë historie përmban? Herë të tjera, një fjalë mund të jetë e mjaftueshme për të tërhequr ato të tjera përmes të cilave të ndërtojmë shkrimet. Për shembull, "drita" tërheq fjalë si "fireflies", "errësirë", "dielli" ... Luaj me të gjithë ata, sepse para së gjithash, tregimi i shkurtër gjithmonë mirëpret metaforat.

Një titull i mirë

Rrethrrethimi, nga Omar Lara

"Qëndro", i thashë.

Dhe unë e preka atë.

Gjetja e titullit të përsosur për punën tonë shpesh na merrte edhe më shumë kohë sesa vetë shkrimi i mikro-historisë. Sidoqoftë, shumë herë titulli mund ta plotësojë atë histori duke shtuar më shumë vlerë ose, madje, duke përfunduar kuptimin e saj. Për shembuj, e mrekullueshme "Rreth Shtetit".

A guxoni të blini një mikro-histori me ne?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.