DH Лоренс. Lубовник на Лејди Чатерли во 15 реченици.

Тоа е нова годишнина од раѓање во 1895 година од Д.Х. Лоренс, англискиот автор на Lубовникот на Лејди Чатерли, неговото најрепрезентативно дело. Брендиран скандалозен и цензуриран во своето време и во многу земји, овој роман е денес парадигма на еротска литература, покрај социолошката студија за класната борба и сега модерното зајакнување на жените. Го разгледувам истакнувањето 15 негови фрази.

Дејвид Херберт Лоренс

Тој беше син на рудар и учител и студираше на Универзитетот во Нотингем во 1908 година. Три години подоцна го објави својот прв роман, Белата мисирка. Во 1912 година се појави неговото второ дело, Мараторот. Тоа беше прв голем скандал поради експлицитни описи на сексуални сцени. Ова ги карактеризираше неговите подоцнежни дела и тоа продолжуваше да претставува повеќе проблеми со цензурата и моралот од тоа време.

En 1913 објавен Деца и loversубовници, портрет на неговата младост и одраз на неговата загриженост за тоа што може да значи почетното индустриско општество. Потоа дојде Виножитото, забрането од цензурата на вашата земја. Ова го принуди да замине. Напишал Прачка на Арон во Италија, по Првата светска војна, и продолжи со пишување на том литературна критика.

И оттаму отпатува за Австралија каде што пишуваше Кенгур. Потоа се пресели во Мексико, место и место што го инспирираше. Перната змија. Кога се врати во Фиренца, тој напиша Lубовник на Лејди Чатерли, што го објави во 1928 година, неговото најдобро познато дело и кое влијаеше, меѓу другите, и на Хенри Милер. Почина во Франција од туберкулоза.

Lубовникот на Лејди Чатерли

Lубовникот на Лејди Чатерли тој беше забрането 30 години во Велика Британија и САД, обвинет за порнографски и непристојни. Во Шпанија циркулираше на некој начин тајни и покрај цензурата во диктатурата. Воздвиженоста на важноста на сексуалноста за двата полаЈас го знам тоа Лоренс јасно и отворено не беше ниту смешно ниту погодно за општеството од тоа време.

Денес сè уште имате мешани реакции меѓу читателите. Постојат оние кои продолжуваат да ја сметаат за фундаментално дело на англосаксонската литература и за нејзината револуционерен или иновативен карактер во врска со прашањата со кои се занимава. Но, има и такви кои веќе го сметаат застарено за ова време струја и премногу преценета.

15 фрази

 1. Нашето време е во суштина трагично и токму затоа одбиваме да го сфатиме трагично. Катаклизмата веќе се случи, се наоѓаме меѓу урнатини, почнуваме да градиме нови места за живеење, почнуваме да имаме нови мали надежи. Не е лесна работа. Пред нас нема изедначен пат што води кон иднината. Но, ние ги заобиколуваме или ги надминуваме пречките. Ние мора да живееме, без разлика колку небеса паднаа врз нас. Горе-долу тоа е позицијата заземена од Констанс Чатерли.
 2. Целото тело стануваше досадно, тешко, нетранспарентно, незначителна супстанца. Тоа направи да се чувствува неизмерно депресивна и безнадежна. Каква надеж може да имам? Таа беше стара, стара на дваесет и седум години, без искра и сјај во месото. Старо од толку многу напуштање и толку многу оставки; да, оставка. Ofените на модата ги чуваа своите тела сјајни како нежен порцелан, за надворешно внимание. Во порцеланот немаше ништо; Но, таа дури и го немаше тој сјај Ментален живот! Одеднаш тој ја мразеше оваа измама со бесмислена бес!
 3. Навистина има толку многу тука со мене што е срамота што не сте сите покрај мене.
 4. Таа се чувствуваше слаба и бесконечно напуштена. Тој сакаше нешто да му дојде однадвор на помош. Помош што во никој случај не беше презентирана. Општеството беше ужасно затоа што беше лудо. Цивилизираното општество е глупост. Парите и таканаречената loveубов се неговите две големи хобија; со пари многу во водство. Во своето исклучено лудило, индивидуата се идентификува на овие два начина: пари и loveубов.
 5. Современиот свет, ослободувајќи емоции, успеа само да го популаризира. Она што ни треба е класичен домен.
 6. Што се однесува до сексуалноста, тоа беше само термин што се користеше во коктелите за да се означи возбуда која се забавуваше некое време, а потоа оставаше да тоне повеќе од порано ... Се чинеше дека ткаенината од која е направена е ефтина ткаенина и дека се носеше сè додека не се намали на ништо.
 7. Она што беше ново во неа не беше страста, туку гладното обожавање ... Трчаше како ергела, ергела која трчаше низ шумата во потрага по Јако, во потрага по заматениот фалус, за која немаше независна волја, бидејќи таа била само слугинка на жената. Човекот, за кој поединечно се сметаше, беше само слуга на храмот.
 8. Речиси се чини дека наскоро мажите нема да бидат од корист на површината на земјата, нема да има ништо друго освен машини.
 9. Силувано! Некој можеше да биде силуван без никогаш да го допрат. Силувани од мртви зборови кои станале непристојни и од мртви идеи што станале опсесии.
 10. Човекот е тој што го труе Универзумот. Легло е сопствено гнездо. Само човечките суштества сквернават.
 11. Мислам дека повеќе не боли жена да спие со неа отколку да танцува со неа ... па дури и да и кажува за времето. Тоа не е ништо повеќе од размена на сензации наместо идеи, па зошто да не?
 12. Сексуалност и коктел. Тие траат исто време, произведуваат ист ефект и значат исто нешто.
 13. Liked се допадна меморијата за чувството на месото на човекот како го допира нејзиното, дури и лепливоста на кожата на нејзината. во извесна смисла тоа беше света сензација.
 14. Но, такви се мажите. Неблагодарен и секогаш незадоволен. Кога ги одбиваат, тие мразат затоа што ги отфрлаат, а кога ќе попуштат, мразат и од некоја друга причина. Или без причина.
 15. Таа беше како шума, како темна мрежа од дабови гранки, со нечуен шепот на илјадници пупки што цветаа. И во меѓувреме птиците спиеја во огромниот сплет на лавиринтот на неговото тело.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.