Blacksad. Сè паѓа, од Хуанхо Гварнидо и Хуан Дијаз Каналес. Преглед

Blacksad 6. Сè што паѓа - Прв дел е новата приказна што ја презентираат Хуањо Гуанидо (цртеж) и Хуан Дијаз Каналес (скрипта) на ова детективска мачка од 50-тите години на минатиот век кој веќе наполни 20. И тоа е луксуз, како и претходните. Веќе зборував за нив и за него, па денес се фокусирам на второто. Ова е мое преглед.

Blacksad 6. Everything Falls - Прв дел - Преглед

На почетокот на Blacksad 6. Сè што паѓа - Прв дел ја гледаме сардоничната насмевка на а крокодил декламирање фрази на Бура, од Вилијам Шекспир. Тоа е првиот генијалец, како и останатите вињети до крај. Како врв на се, приказната започнува со овие зборови во режија на Џон Блексад, во неговата нарација во прво лице од почетокот на серијата со Место во сенка.

Дека животот не е ништо повеќе од шоу е нешто што сите ние го интуираме. А јас, без никаква вокација, станав професионална драма. Публика и актер со отворен бар од ниски страсти и човечка беда. Измачените и шарени момци ми се колешки. Со таква панорама, не разбирам зошто сè уште сакам театар.

И секако, добро, како не продолжувате? Мора да го направите тоа затоа што само знаете дека ќе прочитате и гледате уште една прекрасна приказна од оваа (парче) детективска мачка. Во овие 20 години постоење, навистина, малку е раскошно затоа што е такаНи кажа само 6 приказни, но какви се тие! А вториот, покрај тоа, е во 2 дела. Вториот е закажан за 2023 година, нешто што ќе треба да се цени бидејќи нема да биде 8-ката што ја зема.

Но, уште еднаш се докажува дека на нивните автори им треба толку долго, бидејќи секој од нив е скапоцен камен. Сега, со оваа поделба, приказната се одвива посмирено и е поелаборирана. Тоа може да се види и забележи не само во подеталните цртежи, во повеќе вињети кои се всушност кинематографски кадри, туку и во сценариото на Дијаз Каналес кој, пак, продолжува да го везе.

Се случува и тој и Гварнидо плус тоа време ги обликувале и усовршувале своите суштества на секој нов албум. Како и секогаш, ќе има и такви кои имаат свој омилен, но сите се добри, иако препорачливо е да се знае ова маче од раѓање.

Ќе има и такви кои оваа приказна - или целата серија - ќе ја наречат премногу предвидлива или полна со клишеа, но тоа е тоа клишеата работат, особено во овој жанр.

Блексад е исто толку тежок, толку и романтичен, а совршена почит на ноар покласичен, и литературни и кинематографски, од неговата естетика до сценаријата и, поконкретно, до северноамериканската. Да се ​​потонеш во неговите страници значи да го направиш тоа внатре Перверзност, вечен сон, пропаст, мрачна патека или одметници, каде што минуваат низ Филип Марлоу на Богарт или на Еф Бејли од Мичум на Врати се во минатото. И уште илјада и една референца за која титула и да потпишал Хамет, Чендлер o Гудис Или некој од тие филмови од златното доба на 40-тите и 50-тите во кино.

За што се работи и неговите ликови

En Blacksad 6. Сè што паѓа - Прв дел ние имаме Џон Блексад во градот по претходните случаи што се случија во Амарило (Тексас), Њу Орлеанс или Лас Вегас. А тој почеток со навидум мирна театарска претстава ќе доведе до а заговор за корупција и политички интереси во највисоките ешалони во кој се вклучени градоначалникот, важен градежник и директорот на таа театарска куќа.

Со нив имаме повторно Неделен, таблоидниот репортер и најкомичниот елемент, како и контрапункт на сериозноста и силата на Блексад. Сепак, овој пат тој игра а најважна и одлучувачка улога на крајот кој секако останува отворен со а Големо изненадување што, несомнено, има помал ефект. Напротив. Тоа е најдобриот хит карпа-менувач Англосаксонски, кој остава мед на усните и сè очекувања и желба од тој втор дел.

Секако и ние продолжуваме да уживаме во тоа антропоморфно создавање ликови тен шарен како шокантно и со А. бренд за експресивност на куќата Гварнидо, кој толку многу му должи на Дизни и, во исто време, го одзема целиот детски или невин ореол на друштвото со глувци.

Ништо како а надмена мисирка како темнината Градоначалник Шуман на Њујорк никогаш не спомнат, но јасно се рефлектира како во зградите, улиците и парковите, така и во урбаната суштина стопроцентна американска. И ништо како а јастреб со продорен поглед и моќно лежиште за претставување Соломон, тој градител кој си поигрува со се и секого од височините што несомнено доминира по природа.

И од тие височини се спуштаме до длабочините на земјата каде што, се разбира, се работниците молови, стаорци или глувци во темнината на Метро. Неговиот претставник Кенет Кларк е а лилјак сакаат да се тргнат од патот и затоа го ангажира Блексад, препорачан од Ајрис Ален (грациозна лама), театарскиот режисер на кој Блексад му избегна конфликт со полицијата со која започнува оваа приказна.

Така нашата мачка ќе се преправа дека е а повеќе работник за да го открие и запре платен убиец (Logan, жесток и бездушен кафеава мечка) што припаѓа на мафијашката банда која контролира некои плетења, секогаш со лош печат и потсетува на оние на Кој го изневерил зајакот Роџер?, уште една добра црна историја на киното, иако повеќе збунета и детска.

Исто така, за прв пат ќе го видиме изготвување на Што има ново, каде што работи Weekly, и ќе го запознаеме неговиот нов директор, жестока боцкаво прасе, која реши да се обложи на попосветено од сензационалистичко новинарство.

Помоќни секундарни се Олаф, немирна голема данска, Соломоновиот возач и послушник и Shelby, мистериозна галеб кој ја прави највалканата работа на јастребот, кој ја користи под закана.

Сите се измешани во овој театарски коктел, управување со политички и деловни моќи и стари сметки што ги чекаат. И сите завршуваат во вознемирувачки околности -Со тој ѕвезден изглед на крајот на еден многу важен лик за Blacksad-, кој навестува втор дел полн со емоции и интензитет.

На кратко

Најдобар: todo.

Најлошото: дека тие се само 58 белези.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)