5 совети за да сакате да читате

Прочитајте

Фотографија од © Кристина ЛФ преку Фликр: https://www.flickr.com/photos/xanetia/

Во светот има многу луѓе кои им се восхитуваат на оние што читаат и на навиката сами да се закачуваат за книга. Меѓутоа, кога ќе се обидат да започнат со читање, едвај ја поминуваат втората страница, мислејќи дека можеби литературата не е создадена за нив.

Следете ги овие 5 совети за да сакате да читате па дури и читањето повеќе ќе ги направи овие летни месеци ваш најдобар период на иницијација.

Започнете со деловни книги

Иако многу повраќаат штетници на книги како Самрак или 50 нијанси на сиво, не можеме да го негираме магнетот што значеле две саги кога станува збор за привлекување читатели кои претходно неколку пати отвориле книга. Започнувајќи со читање бестселер ви помага да читате, служејќи како мост кон многу други приказни за да ги проголта во иднина.

Не читајте од обврска

На училиште нè натераа да читаме неколку книги, од кои повеќе од една беше нешто просечна. Оттука, во зрелоста, изборот на која било книга е добар, без разлика дали станува збор за книга за самопомош или оригинални томови на Дон Кихот. Прашањето е да го најдеме читањето што најмногу ни одговара и што, на некој начин, нè привлекува, па ако започнете книга и не ви се допаѓа, оставете ја! Сигурен сум дека ќе има една од тие илјадници книги што беа напишани за вас.

Пронајдете го моментот

Наместо да лудувате со Покемон Го додека возите со метрото до работа, размислете да ги замените тие моменти помеѓу патувања за да започнете добра книга. Ако во вашиот случај, претпочитате да читате за да се опуштите, изберете да проголтате книга на крајот на денот без компјутери, телевизиски програми или серии помеѓу нив. Или можеби плажата е совршено место за да започнете книга. Секој мора да го најде својот момент.

Одвојте време

Како што ти кажав пред малку, бавното читање е насочено кон поголема концентрација на читање што ни овозможува подобро да ги „вкусиме“ оние приказни што често ги читаме во бегство со цел да преминеме на следното поглавје или да го завршиме. Кога читате, и ако ви се допаѓа книгата, посветете колку што ви треба време, уживајте во неа, истражувајте ја и обидете се да се потопите колку што е можно повеќе во приказната.

И опцијата за раскажување приказни?

Едно лице кое штотуку почнува да се за fondубува во читањето, се среќава со обемот на Дон Кихот и минимална точка на незаинтересираност е доволна за нејзината големина да инспирира поголема мрзеливост. Приказните и другите форми на расказ со години се наметнуваат како читања за луѓе кои се премногу зафатени или имаат малку време за читање. На овој начин, вие проголтате една приказна за една ноќ, а со тоа и цела книга.

Овие 5 совети за да сакате да читате Тие ќе ви помогнат да се потопите во светот на буквите за кои отсекогаш сте сакале да ве закачат, но за кои не можете да најдете време, желба или, особено, соодветни книги.

А ти, дали обично читаш многу? Дали сте ја одгледувале навиката за читање?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алберто Нозе dijo

    Ана е веќе решена. Извинете за непријатностите. Се најдобро.

бул (точно)