4 книги за „минатото“ Денот на трудот

Ручек во облакодери

2016 година навистина е ретка, барем ретка за многумина. Ако некои не се навикнаа на температурите и лудото време што ја напаѓа Шпанија, или на денот кој се додава на месец февруари, вчера не само што се славеше Денот на мајката, туку и се славеше на Денот на трудот.

Иако многу автономни заедници го поминаа празнувањето на овој ден до денес (барем 7 автономни заедници), затоа сметавме дека тоа би бил добар начин да се запамети и одбележи денот со четири важни книги за празникотБез да заборавиме на сите револуционери кои се бореа за нашите права, понекогаш со своите животи, но тоа е тема на друг напис.

Богатството на народите од Адам Смит

Богатството на народите Тоа беше пред и потоа во светот. Неговата перцепција за економијата отвори каков ќе биде идниот капитализам и со ова тој се обиде да ги модернизира работните места, почнувајќи од бидете свесни за работните односи. За многумина Адам Смит беше татко на капитализмот или поточно на модерната економија, но јас лично верувам во тоа Тоа беше важен дел во создавањето на вработувањето и тековната економија, не се сè, туку важен дел. Ако навистина не сте ја прочитале оваа книга, овдеможете да најдете копија од неа.

Комунистички манифест на К. Маркс и Ф. Енгелс

Иако поминаа многу години од неговото објавување, вистината е дека сè уште постои сомнеж за вистинското авторство на една од нив најважните дела во Историјата на човештвото. Ова дело беше микроб на марксизмот и почеток на работничката класа. За прв пат се зборуваше за пролетаријатот како социјална класа а тоа значеше дека работникот е препознаен во општеството. Знам дека ова дело има политички знаци, но навистина беше многу важен камен да се создадат тековни работни односи, особено во делот за работничките права, нешто што беше намалено за време на објавувањето. Ако сеуште го немате, овде можете да добиете копија.

Хенри Форд. Мојот живот и дело на Хенри Форд

Ова дело е автобиографијата на Хенри Форд, еден од револуционерите во трудовиот сектор. Познат е по својот Ford T и што значеше за моторниот свет, но всушност произведена е производството на овие автомобили компаниите и синџирската работа беа основани во многу економски сектори, нешто што исто така го погоди работникот, особено кај оној што започна да работи 8 часа во производствен ланец и што понекогаш ги става во опасност нивното здравје или екстремитетите.

Масовен штрајк, партија и синдикати на Роза де Луксембург

Иако рековме дека вчера се совпаднаа Денот на трудот и Денот на мајката, вистината е дека не е прв пат да се вкрстат светот на работата и светот на жените. Еден од борците за подобри услови за работа на работниците беше Роза де Луксембург, одлична фигура во марксизмот но и во рамките на борбата за правата на работниците и жените. Затоа Штрајкот на масите, партиите и синдикатите е интересно дело за читање на овој ден или во кое било време, бидејќи нивните идеи не беа залудно потрошени. Ова дело е напишано од самата Роза де Луксембург и интересно е да се прочита затоа што женската гледна точка на работата е позната, гледна точка што многумина од нас понекогаш ја забораваат и што е добро да се запамети.

Заклучок за делата на Денот на трудот

Ова се неколку важни дела што треба да се прочитаат поради нивното учество во работничките права, права што денес (или поточно вчера) ги славиме; Сепак, тие не се единствените дела што се интересни за читање, секоја има своја суштина и важност, нешто за паметење. Но, како што велат, тие не се сите што се, но тие се оние што се Со кој остануваш? Кое дело би го додале на оваа листа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)