36% од Шпанците не читаат книги

Читај побрзо

Понекогаш го сфаќаме како тема без многу конзистентност, другите како нај апсолутна реалност, но она што останува на крајот се бројките, а кога тие се однесуваат на читањето кај нас резултатот не е многу ентузијастички (особено ако го споредиме со други земји како Норвешка или Шведска, каде читањето е како да се прави кафе секое утро).

Да 36% од Шпанците не читаат според најновата студија на Центарот за социолошки истражувања (ЗНД).

Прочита?

моменти за читање

Според барометарот објавен пред неколку часа од ЗНД, 36.1% од Шпанците велат дека никогаш не читаат (18,3%) или скоро никогаш (17.8%), додека 28% велат дека тоа го прават секојдневно. Останатите проценти се поделени на оние кои читајте еднаш или двапати неделно (14.6%), еднаш месечно (12.8%) и еднаш четвртина (7.8%).

Во врска со бројот на колку книги што читаме за одреден временски период, 40.7% од анкетираните тврдат дека прочитале 2 до 4 книги во последните 12 години, 21.3% од 5 до 8 во иста временска рамка и 12.7% велат дека прочитале повеќе од 13 книги.

Во однос на книжевните жанрови, историскиот роман е најчитаниот жанр (23,8%), проследено со „роман воопшто“ (19,5%) и авантуристички роман (8,9%).

Конечно, истражувањето исто така го проценува влијанието на е-книгата во овие времиња, давајќи резултати во кои 21.7% потврдуваат дека ја познаваат електронската книга, додека 62.2% велат дека никогаш не прочитале во формат (Секој четврти укажува и на тоа дека немаат намера да го сторат тоа). На овој начин, истражувањето исто така го потврдува тоа хартија (78.6%) ја победи електронската книга (11.2%).

Како глазура, 70% од анкетираните признаваат дека во Шпанија луѓето не читаат многу.

И мислам дека нема да им го одземеме разумот.

Според најновото истражување на ЗНД, стапките на читање не се подобруваат во земја каде што 36% од Шпанците не читаат книги, и претпоставуваме дека меѓу две книги што биле прочитани во последните 12 години, 50 нијанси на сиво е една од нив.

Длабоко во нас сме многу предвидливи.

Во кои проценти се вклучувате себеси?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИЧИ dijo

    ТАКА МНОГУ СЕ

бул (точно)