Препорачано од РК: Херој 2

Со херојот 2, Дејвид рубин става крај на една од најдобрите дела што може да се најдат денес на полиците на книжарниците и специјализираните продавници. Не згрешив што не специфицирав и кажував стрип, стрип, графички роман или како што сакате да го наречете. Реков РАБОТА со сигурност да го користам изразот што сакав да го ставам. И, ако додадам МАЕСТРА на тој збор, не мислам дека читателите (оние што ја пробаа секоја од 568 страници што се додаваат во двата тома) ќе ме отфрлат како претерана.

Назад во Јуни 2011 година го објави она што ми се чинеше како прв том, прегледувајќи ги претходните публикации на Рубин (Циркус на обесхрабрување, чајџилница Малејска мечка o Бележник за бура) и сметано на мое изненадување, Херојот имаше поблиска (и почитувана) интерпретација на класичните стрипови за суперхерој, од она што Марвел или ДЦ го објавуваат овие денови. Галичкиот автор истражува во својствата што довеле до автори како на пр Jackек Кирби да бидат митови засновани на создавање митови, особено со серии како Тор, Фантастичниот 4, Вечните или Четвртиот свет. Не е изненадувачки што кралот Кирби е едно од јасните влијанија (само треба да ја видите првата страница од првиот том, со оној илустриран спомен на самиот Рубин како чита капетан Америка од Кирби) што Рубин го чува за да ја состави оваа хроника, заедно со веќе многу споменати, тука и во други прегледи, Пол Поуп, Франк Милер, Давид Мазучели o Max.

Кликнете на Продолжи со читање да продолжи со прегледот.

Како и да е, еден од застојот што го остава континуираното читање (се препорачува да се препрочитува Херојот 1 пред да се влезе во втората) е дека најголемата од задачите што Херакле мора да ги надмине е самиот живот што води од почеток до тој еп кој завршува со кој се соочува со најголемиот непријател Хера, оној што го има меѓу веѓите уште од раѓање. Мислам дека на крајот на денот, една од пораките што Рубин има намера да ја испрати е дека дури и Бог како Херакле мора да ги сноси ударите што му ги задава животот, со одлуките и грешките што го водат по патот до кој можеби беше како и да е, предодредено, хуманизирајќи ја неговата фигура, така што ние толку многу сочувствуваме со него. На крајот, станува збор за хуманизација на митолошки лик, претворање на него во завиден брат, неразбран син, татко кој не може да вежба како таков, неверен сопруг, обичен overубовник и пред се човек изгубен во поголемиот дел од своето витално патување . И не само што ваквите човечки чувства се ограничени на фигурата на Херакле, ако не и на останатите ликови, како што се Еуристео, Хера или Јолае, кои страдаат до степен да ги потроши jeубомората.

Но, без оглед на тоа колку е планирана приказната и колку е величествена сцената, чувството што останува откако ќе завршите со читање на последната страница од овој втор том е дека лицето што е одговорно за тоа ќе остави кожа на неа. Од витална енергија што ја дава секоја од акционите сцени, или чувството што ве обзема кога loveубовта, страста или трагедијата го тресат очигледно идиличното постоење на главниот јунак, ставете јасно до знаење дека ова не е стрип што ќе биде минлива и паѓаат во заборав со текот на годините, па дури и да беше, важно е дека за неговиот творец нема да биде само уште еден стрип што ќе се додаде на списокот на неговите дела до денес. Мислам дека ако досега Рубин имаше повеќе од интересни публикации, овие два тома што сочинуваат уникатна и истовремено универзална приказна, се точка во она што ќе го видиме од тука па натаму од неговата глава да го роди неговиот рака. Всушност, веќе видов порака на Фејсбук со предупредување за она што доаѓа и навистина сакам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.