На ден како денес почина Висенте Алеиксандре

висенте-алеиксандре

На ден како денес, поточно на 14 декември 1984 година, Висенте Алејхандре почина во Мадрид. Тој беше една од најважните поетски фигури на познатата генерација на 27, на нашата шпанска литература и денес сакаме да го запаметиме и да му оддадеме мала почит.

Ако не знаете малку за животот и делото на овој шпански автор, денес е време. Следно, ќе ги сумираме најважните белешки на животот и делото на Висенте Алеиксандре.

Lifeивот и работа

Висенте Алеиксандре е роден во Севилја Во средината на пролетта, на 26 април 1898 година, иако голем дел од неговото детство ќе помине во Малага, за подоцна да се пресели во Мадрид. Тие велат дека токму неговото слабо здравје утврдило дека овој автор се посветува целосно на поезијата. За време и по Граѓанската војна, тој остана во Шпанија, со што стана учител на новите поети што се појавуваа.

Неговата поетска продукција може да се подели во три главни фази:

  • La Primera Претходи на Граѓанската војна и се карактеризира со желба за комуникација и спојување со природата. Тој чувствува дека мора да се обедини со земјата и со растенијата и животните што живеат во неа, оставајќи ја настрана индивидуалната реалност на човечкото суштество. Ова можеби се должи на неговото чувство на слабост и слабост, во кое тој се најде како суштество инфериорно во однос на останатите кои постојано се изложени на страдање за неговиот голема чувствителност. Во тоа време е објавено „Мечеви како усни“ (1932) y „Уништување или loveубов“ (1935) Во неговите стихови, чувството на loveубов и смрт се тесно поврзани: loveубовта е замислена како нешто силно и позитивно што ја уништува индивидуалната перспектива на човечкото суштество.
  • Во вториот сцена, по Граѓанската војна, сметаме дека Висенте Алејхандре е најподдржувачки со дела од ваков вид „Сенка на рајот“ (1944) или «Историја на срцето» (1954).
  • Во него трето и последната фаза и поетска и витална, ја наоѓаме „Песни на потрошувачката“ y „Дијалози на знаење“ (1974), во која авторот станува свесен за сопствената старост и лично се соочува со идејата за смртта.

Во годината 1977, Висенте Алеиксандре го доби Нобелова награда за литература и исто така беше член на Кралската академија за јазик.

3 песни од Висенте Алеиксандре

висенте-алеиксандре-2

Следно, ви оставаме 3 песни од овој голем шпански автор:

LУБОВ

Што не сакам
е да ти дадам зборови од сонот,
ниту шири слика со усните
на твоето чело, дури ни со мојот бакнеж.
Врвот на прстот
со твојата розова шајка, за мојот гест
Јас земам, и, во воздухот направен,
Ти го давам.
Од вашата перница, благодат и шупливо.
И топлината на твоите очи, туѓа.
И светлината на твоите гради
тајни.
Како месечината во пролет
Прозорец
ни дава жолт оган. И тесен
бие
се чини дека се враќа кон тебе од мене.
Нели е тоа. Нема да биде. Вашето вистинско значење
остатокот веќе ми даде,
убавата тајна,
смешната дупка,
слаткото катче
и утрото
истегнување.

ЗАБОРУВАЕТО

Не е твојот крај како залудна чаша
дека треба да брзаш. Фрли ја кацигата и умри.

Затоа полека се кревате во вашата рака
сјај или негово спомнување, и прстите горат,
како ненадеен снег.
Тој е таму и не беше, но тој беше и молчи.
Студот гори и во твоите очи се раѓа
неговата меморија. Сеќавањето е непристојно
уште полошо: тажно е. Да се ​​заборави е да се умре.

Достоинствено почина. Неговата сенка преминува.

МЛАДИНА

Сончев престој:
Каде одиш, гледај?
Кон овие бели wallsидови
затворање на надежта.

Wallидови, таван, под:
тесен сегмент на време.
Затворено во него, моето тело.
Моето тело, живот, тенок.

Willе паднат еден ден
граници. Колку е божествено
голотија! Аџија
светло Среќа среќа!

Но, тие ќе бидат затворени
очите. Урнати
wallsидови До сатен,
starsвездите затворени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.