Судбината на хероите

Судбината на хероите

Судбината на хероите

Чуфо Ллоренс (1931-) го заработи своето место како еден од најистакнатите претставници на шпанскиот историски роман по своја заслуга. Не е изненадувачки што неговите книги се пофалени за точноста на поставките и дадените податоци. Судбината на хероите (2020 година), не е исклучок; уште еднаш, каталонскиот писател покажа реализација на маестрална документација.

Тоа е епска семејна сага што се одвива помеѓу париската боемска атмосфера и мадридскиот традиционализам од првите децении на 20 век. Тоа беше време обележано со два вооружени конфликти: Големата војна во Европа и Риф војната меѓу Шпанците и Мароканците. Во прилог на ова, во текстот се спојуваат заплети на неизвесност, акција, loveубов, jeубомора и преваријација.

Анализа и резиме на Судбината на хероите

Некои од настаните третирани во романот

 • Големата војна
 • Риф војната помеѓу Шпанија и Мароко
 • Пристигнување на првите железници во Шпанија
 • Првите телефони се појавија на територијата на Иберија.
 • Пронаоѓање на подморницата.

Карактерите

Главните јунаци се Хозе Сервера, аристократ од Мадрид и Луси Лакроз, ќерка на француска собарка. На почетокот, Хозе се за loveуби во Нахита, единствена ќерка на Индиец, кој случајно мина низ шпанската престолнина. Од своја страна, Луси го плени Герхард, млад германски сликар кој се стреми да стане учител.

Сепак, предрасудите на општеството и одредени посебни перипетии ги комплицираат влез опстанокот на обете страсти. Подоцна, состанокот помеѓу Хозе и Луси завршува во сентиментален сојуз. Значи, приказната се фокусира на патот на трите деца на двојката: Феликс Пабло и Николас.

Места и историски момент

Романот започнува во 1894 година, време во кое раскошот и култизмот на шпанската буржоазија тие се спротивставија на сиромаштијата и суровоста на најнеповолните класи. Оваа нееднаквост беше микроб на некои насилни социјални расправии и анархистички заговори.

Подоцна, секојдневниот живот на членовите на приказната драстично се менува поради Првата светска војна и војната во Риф. Како што се одвива заплетот, неколку од ликовите поминуваат низ страниците тен разновидна како пустината Сахара, Мелила, Лисабон, Париз и Каракас. Приказната кулминира во средината на 1920-тите.

Стил и елементи на историска фантастика во Судбината на хероите

Различните локации ги истакнуваат пресвртите на заплетот и промените на темпото. Исто така, повеќето од Порталите за литературна критика укажуваат дека документарната основа на оваа книга е достојна за проучување. Почнувајќи од овие цврсти темели, Лолоренс откажа фикција способна мајсторски да комбинира романтични сегменти со пасуси полни со авантури, метеж и врева и неизвесност.

Дополнително, деталните слики на костумбристите се совршено надополнети со веродостојни дијалози, со зборови типични за тоа време. Така, повеќе од романтична фантастика, книгата изгледа како хроника раскажана од очевидец. На овој начин, каталонскиот писател успева да ги задржи читателите во неизвесност за време на повеќе од 850 страници што ги опфаќа нарацијата.

Мислења

На веб-страниците на уредниците и на страниците посветени на литературата, Судбината на хероите има просечна оценка 8/10. На Амазон, максималната оценка со 5 везди ја доделија 60% од корисниците на Интернет; само 7% му дадоа помалку од 3 везди. Покрај тоа, следбениците на Чуфо Лоренс ја посочуваат оваа титула како негово најцелосно дело досега.

Собрани е авторот

Чуфо Лоренс е роден во Барселона во 1931 година. Пред да му се посвети на пишувањето, тој студирал Правни науки, иако поголемиот дел од неговата професионална кариера бил посветен на промовирање и продукција на емисии. По пензионирањето, во 1986 година тој започна Ништо не се случува во пресрет, нејзината литературна премиера, Оттогаш тој е специјализиран во жанрот на историски роман.

Во 2008 година, Лоренс објави Јас ќе ти ја дадам земјата, книга на која и посвети скоро пет години работа помеѓу истражување и пишување. Тој наслов стана пресвртница во неговата книжевна кариера благодарение на неговата 150.000 XNUMX копии vпродаден во текот на првата година од пуштањето. Списокот на неговите дела го надополнуваат книгите прикажани подолу:

 • Другата лепра (1993)
 • Каталина, бегалецот од Свети Бенедикт (2001)
 • Сагата на проклетиот (2003)
 • Огнено море (2011)
 • Закон за праведен (2015)
 • Судбината на хероите (2020).

Опсег на неговата работа

До денес, Книгите на Чуфо Лоренс надминаа еден милион продадени примероци, преведени на повеќе од десетина јазици. Тие јазици вклучуваат: германски, чешки, дански, фински, италијански, холандски, норвешки, полски, португалски, романски, српски и шведски. Поради оваа причина, неговата литературна репутација ги надмина границите на Шпанија; таа е призната низ цела Европа.

Карактеристики на историските романи на Чуфо Лоренс

Мотивации, влијанија и сценарија

Во интервју со Земјата (2008), Лолоренс изрази дека бумот на жанрот „се појави затоа што пазарот го побара тоа. Понудата и побарувачката е одличен регулатор на она што ги интересира и што не ги интересира, во ова време желбата да се знаат работите од минатото ги плени читателите и за мене историскиот роман е начин кон поамбициозни достигнувања како што се биографии или други теми на книги “ .

Исто така, каталонскиот автор го посочи Алехандро Нуез Алонсо како еден од највлијателните писатели во неговото делоили. Повеќето од неговите дела се сместени во градот Барселона, но заплетот генерално не е ограничен на еден град. Всушност, многу од приказните на Лоренс допираат различни делови на Европа и, на крајот, енклави на други континенти.

Војната како трансверзална оска

Насилните социјални пресврти и воените конфликти се две чести теми во романите на Чуфо Лоренс. Во ова конфликтно опкружување, се развиваат исклучително длабоки ликови, автентични, човечки, водени од сопствените амбиции и внатрешни борби. Се разбира - не може да биде поинаку во книгата на писателот на Барселона - сето тоа добро документирано и темелно опишано.

Епохи

Средновековните времиња во Барселона биле постојан извор на инспирација за Лолоренс во неговите први публикации. Таков е случајот на Каталина, бегалецот од Свети Бенедикт, Другата лепра y Сагата на проклетиот. Потоа во Закон за праведен y Судбината на хероите Каталонскиот автор се фокусираше на невралгичните настани - исто така во Барселона - од крајот на XNUMX-от и почетокот на XNUMX-от век, соодветно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)