Современи книги што наставниците треба да ги додадат во нивните списоци што мора да ги прочитате

деца кои читаат

Со враќањето на училиште, задолжителното читање за младите се враќа. Многу од списоците што наставниците ги подготвуваат се полни со класици, како на пр Грофот Луканор, Сватовникот, Квијот и голема разновидност на дела кои, на моменти, не се по вкусот на читателот. Иако не сакам да ги омаловажувам класиците со ова, едноставно, еден млад читател може да биде презаситен од овој вид на дело.

Од оваа причина, денес сакав да донесам современа серија книги што мислам дека би била идеална за младите читатели, читања што, ако бев учител, би ги додал на списокот за читање за ученици. Ова се современи книги кои добиле многу добри критики воопшто и кои го тераат читателот да размислува покрај наставата и да претпоставиме неколку пријатни, забавни и интересни читања за еден млад човек кој сè уште е на училиште.

„Јас сум Малала“ од Малала Јусафзаи

Почнувам со единствената книга на списокот што не сум ја прочитал. Иако не сум ја прочитал оваа книга, иако е меѓу моите во очекување, приказната на Малала е позната ширум светот и имам видено некои нејзини видеа во кои тие зборуваат. Малала е девојка која направи големо влијание и со добра причина, затоа мислам вашата книга треба да биде вистинска промена за умот на читателот.

Јас сум Малала ја раскажува приказната за Малала, ситуацијата на талибанците и како таа стана икона што е денес.

„Аристотел и Данте ги откриваат тајните на универзумот“ од Бенџамин Алире Саенц

Оваа книга е на шпански (Аристотел и Данте ги откриваат тајните на универзумот) но не во издание на Шпанија, туку на Мексико, сепак му е лесно достапно преку amazon Spain и различни продавници кои продаваат книги во epub формат.

Es современа книга за пријателството, семејството и loveубовта. Тоа е невина книга во која глуми срамежливо и интровертно момче кое се спријателува на про transparentирно момче. Книгата го покажува пријателството што се гради, како и начинот на кој главниот јунак го менува начинот на кој го гледа светот.

Од друга страна мислам дека може да биде добро прочитано на англиски јазик затоа што сметам дека е најдобрата книга за почеток со јазикот. Не е оценето читање, но има многу едноставно ниво, што не го нарушува шармот на книгата.

„Поволностите да се биде исфрлен“ од Стивен Чбоски

Предностите да се биде исфрлен ја раскажува приказната за Чарли, невино и наивно момче кое сака да чита и да размислува за животот, но кое нема пријатели. Неговиот живот почнува да се менува кога ќе се сретне со двете најпопуларни момчиња во училиште и целосно е во адолесценција.

Чарли е уникатен лик и, како таков, многу е curубопитно да се види неговиот начин на набудување на животот, бидејќи тој бега од мислата на конвенционален адолесцент. Тоа е едноставна приказна, но со шарм на визијата на наивно момче кое влегува во адолесценција, кое учи да се однесува и да се забавува, но без да го изгуби она што го карактеризира.

„Син“ од Алехандро Паломас

Земајќи го предвид видот на книгите што ги препорачувам, не можев да го прескокнам шпанскиот автор Алехандро Паломас, автор на неколку книги кои на читателот му претставуваат ново значење на животот.

Во „Еден син“, Алехандро Паломас ја раскажува визијата за Гил, интровертно момче со многу фантазија и самохран пријател. Покрај тоа што ни ја раскажа приказната од гледна точка на Гил, тој исто така ни ја покажува и од луѓето што се однесуваат на него, однесувајќи ја приказната до она што се крие зад тоа дете со трајна насмевка.

Син es книга што се движи и изненадува во еднакви делови за самиот човечки начин на прикажување на проблемите, како и мистеријата на она што главниот јунак го крие во позадина.

„Еленор и парк“ од Виножито Роуел

Еленора и парк Не само што ја раскажува слатката loveубовна приказна помеѓу двајца тинејџери, туку ја покажува и реалноста на секој од нив: онаа на полуазијско момче и девојка која се облекува чудно. Два многу различни лика кои на крајот се здружуваат и покрај тоа што изгледа дека немаат ништо заедничко. Романтична приказна, но исто така и сурова и реална.

„Лекцијата од август“ од J.Р. Паласио

Конечно би додал Лекција на август, приказна во која игра момче кое има деформирано лице и одлучува дека сака да оди на училиште наместо да одржува приватни часови. Повеќе од тоа да се биде книга за подобрување, што е тоа што може да изгледа, Книгата ни ја покажува не само суровоста што можат да ја имаат малите деца, туку исто така нè учи како да се справиме со овие типови на ситуации: без да покаже изненадување или одвратност.

 

Ова се некои од современите книги кои, ако бев учител, би ставил список за учениците да изберат други видови раскази, бидејќи класиците се многу добри, но потребно е да се воведе разновидност и, пред сè, да се дадат студентот опција да избере приказна што навистина ви се допаѓа.

Кои книги би додале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)