Современа латиноамериканска поезија (II)

Илустрација на Ана Хуан

Вчера ја започнавме оваа двојна статија, со првата рата «Современа шпанско-американска поезија« во кој разговаравме со вас за славни поети како Габриела Мистрал, Хозе Марти или Пабло Неруда. Во оваа рата ви донесуваме уште 3 не помалку славни од претходните. Е за Цезар Валехо, Висенте Хуидобро y Октавио Паз.

Ако сакате да продолжите да уживате во добрата поезија донесена од другата страна на езерцето, останете и прочитајте ја оваа статија. Ветуваме дека ќе уживате.

Цезар Валехо

ова Перуан од авангардна поезија родена 1982 година и починала во 1938 година се истакнал по своето многу значајно поетско дело. Негова работа „Црните хералди“ Објавено во 1919 година, тој зачувува одгласи на модернизмот, но многу од неговите песни, насочени кон страдање и болка, започнуваат со презентирање на неправилен метар и се напишани со неформален тон отколку што се гледа досега.

Како што пишува, гледаме како прогонството, смртта на неговата мајка, трагичната и груба шпанска граѓанска војна и неправдата воопшто, одземаат голем дел од неговата идна работа. Во овој краток фрагмент посветен на него, сакаме да ви понудиме малку „Црните хералди“, во која човечката болка е централен мотив на делото:

Има удари во животот, толку силни ... Не знам!
Дува како омраза кон Бога; како пред нив,
мамурлакот на сè претрпено
ќе се здружи во душата ... не знам!

Тие се малку; но тие се ... отвораат темни ровови
на најжестокото лице и најсилниот грб.
Можеби тоа ќе бидат ждребињата на варварите Атила;
или црните предвесници што ни ги испраќа Смртта.

Тие се длабоки падови на Христовите на душата
од некоја симпатична вера дека Судбината хули.
Тие крвави хитови се крцкавите
од малку леб што гори на вратата од рерната.

И човекот… Сиромашен… сиромашен! Превртете ги очите како
кога плескање ќе не повика преку рамото;
претвора луди очи, и сè живееше
се зближува, како базен на вина, во погледот.

Има удари во животот, толку силни ... Не знам!

Висенте Хуидобро

ова Чилеански писател, исто така, од авангардната ера на хиспано-американската поезија, како Цезар Ваjoехо, тој, покрај поезијата, негувал и романи и театар.

Беше еден од основачите на „креационизам“, наследник на ултраизмот и објавен во 1914 година со мотото „Несервиум“, што негира дека уметноста треба да ја имитира природата и тврди дека треба да создаде нови реалности преку зборот.

Хуидобро резимира во оваа песна што ќе ја видиме подолу за неговата визија за креативниот процес, сметајќи ја како манифест на неговата креационистичка теорија:

Поетска уметност

Стихот нека биде како клуч
Тоа отвора илјада врати.
Паѓа лист; нешто лета;
Колку изгледаат создадени очите,
И душата на слушателот останува да трепери.

Измислете нови светови и водете сметка за вашиот збор;
Кога придавката не дава живот, таа убива.

Ние сме во циклусот на нерви.
Мускулот виси,
Како што се сеќавам, во музеите;
Но, тоа не е причината зошто имаме помалку сила:
Вистинска енергија
Престојува во главата.

Зошто ја пееш розата, о поети!
Направете го да цвета во песната;

Само за нас
Сите работи живеат под Сонцето.

Поетот е малку Бог.

Октавио Паз

Современа хиспано-американска поезија

Октавио Паз, голем теоретичар за независноста на зборот во однос на реалноста: „Надвор од светот на знаците, што е свет на зборовите, не постои свет“. Во оваа песна од „Саламандер“ објавена во 1962 година, поетот мексиканско ги покренува оние граници помеѓу реалното и нереалното:

Ако белата светлина е вистинска
од оваа ламба, реално
раката што пишува, дали се вистински
очите што гледаат во напишаното?

Од еден до друг збор
ова што го велам згаснува.
Знам дека сум жив
помеѓу две загради.

И досега овој двоен напис на современата латиноамериканска поезија. Ако ви се допадна и сакате од време на време да гледаме повеќе наназад и да враќаме текстови и имиња на поети и други писатели кои ни понудија толку многу во тоа време (и продолжете да ни нудите), само треба да ни кажете во нашата коментари или од социјални мрежи. Среќен четврток навечер!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мелвин Ескалона (@ melvinviejo1) dijo

    На ист начин, со нетрпение ги очекувам следните публикации. Се надевам дека ќе се разбудам меѓу моите соученици од мојот Вертикален град, во Сиудад Палмита, во парохијата Санта Тереза ​​во градот Каракас Венецуела; од каде што ќе се појават некакви писатели, поети и хроничари со еко-културни души со сетила за живот