Сонце на крв, од Nо Несба. Преглед

Сонце од крв е најновиот роман штотуку објавен тука од Nо Несба. Пристигнува по четири години и допрва треба да дојде Кралството (Кралството), кој веќе е објавен во Норвешка и во други земји. Можев да го прочитам тогаш и ова беше мојот преглед што едвај го изменив откако ќе го препрочиташ. За оние од нас кои сме безусловни со Несба и читаат што е потребно за тоа. И за оние што не.

Сонце од крв - Nо Несба

Јас го чувам оригиналниот наслов, Полноќно сонце, променет тука од причини на маркетинг и коинциденција со друга од многу познатата сага за вампири. Но, искрено, не мислам дека читателите на обајцата ќе бидат збунети со она што сакаат да го прочитаат.

Факт е дека оригиналниот наслов го дефинира точно местото, климата и континуираното преминување помеѓу темнината и светлината што го прави главниот јунак, Јон Хансен -или Улф, како што вели да се нарече себеси под малку постигнатиот изглед на невин и бесмислен ловец - кога доаѓа во мал изгубен град северен најоддалечен север од сите северни.

Таму тој се среќава и чувствува со мешавина од оган, воздух, вера, атеизам, фанатизам, криминал, страв, осаменост, темнина со вечна јасност на тоа полноќно сонце во средината на август, кукавичлук, предавање, откуп, amor во сите нејзини форми, родителство, загуба, болка, безнадежност и надеж. За ова придонесува дека заедница што живее во градот е исто толку затворено ултраконзервативен

Хансен ќе најде Кнут, момче од десет години, и неговата мајка Lea, жена со лична приказна полна со драми и изненадувања.

Тие го рекоа тоа, но не знаеја. Никој не знае. Не јас, не ти, ниту свештеник, ниту атеист. Затоа имаме вера. Ние веруваме, затоа што е подобро отколку да сфатиме дека длабоко во нас не чека само едно, а тоа е темнината, студот. Смрт.

La лет Никаде на Хансен не му завршува. Ние сме повторно во 70-тите години на минатиот век и има направено претстава на Рибар, најголемата големо во мафијата во Осло (позната во.) Крв во снегот), и сега тие одат за тоа. Се за неговата неспособност, или поточно, за неговата неспособност да убие. Се смета себеси за кукавица, а патетичен губитник дека направил многу грешки и кога ќе стигне до тоа место покрај Арктикот, чувствува дека тоа може да му биде последно бегство.

Su врска со херметичкото население, но особено со малиот и испитувачки Кнут и неговата резервирана, но интуитивна мајка, тие ќе го принудат да донесе одлука еднаш засекогаш. Или да откажи се заедно.

Еве ме и те сакам. Исфрли ме ако треба, ако можеш. Но, јас овде ви ги нудам моите раце и тука е моето срце што чука.

Значи, ние мора да о Nesbø дефинитивно стана крајниот романтичар. Пишува криминалистички роман, да, но длабоко во себе е тој, романтичар. Можеби тоа може да биде возраста, потребата да се раскажува пократки и поинтимни приказни можеби за себе повеќе отколку за читателот (првиот раскажувач е идеален за тоа), или да стане рефлексии сопствени за верувања и чувства. Понекогаш ни треба тоа и само земаме позната приказна и ја раскажуваме на свој начин. И веќе знаеме како е стилот на господинот Несба.

Од една страна на крајот се плашев од најлошото, но бев изненаден што може да се случи потоа Крв во снегот. Од друга страна, повторно бев изненаден од тоа капацитет да се чита една работа што потоа станува друга, неизвесноста се одржува до последната минута и тој гротескен допир (кој и да го прочитал ќе се сети на таа огромна и есхатолошка сцена во Глави за глава) што тука оди повеќе на што Гор во друга многу графичка слика. Совет: има сличен и во филмот Роб Рој.

Јас го прочитав тоа стана мека, кој е воодушевен од првото лице на криминалци со добро потекло, дека вториот novelas тие се премногу кратко o предвидлив или бајки без супстанција. И, исто така, до верниот Хари дупка, кои мислат дека, освен за нивните приказни, останатото не ги убедува (Магбет, Наследникот…) И јас сум од Хол до срце, но тој што го пишува е Несбø. И тука и во целата своја работа тој останува цврст во својот критериум што го повторува одново и одново: дека loveубовта и смртта се основните теми на кои се врти сè.

Па, што ќе правам? Јас сакам. Во текот на.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.