Сагата Господар на прстените

Сагата Господар на прстените

Сагата Господар на прстените е составена од три книги. Сепак, овие не беа на усните на сите додека не беа направени филмските адаптации што го започнаа до успехот, иако приказната беше напишана многу одамна.

Денес скоро сите ги познаваат филмовите Господар на прстените, но ако го прашате за сага за господарот на прстените Во книгата, за оние работи што не се појавуваат во филмовите или за оние чудни пресврти на сценариото што им ги дадоа, не знам што да ти одговорам. И, во книгите, имаше многу работи што не се појавија во филмот, како и многу аспекти што се променија и не беа како во оригиналната приказна. Затоа, денес сакаме да разговараме директно со вас за книгите, нивниот творец и кои други романи се поврзани со нив.

Кој ја напиша сагата „Господар на прстените“

Сагата Господар на прстените

Она што многу писатели го сакаат е да бидат слушнати за нивните креации, а не за нив. Поради оваа причина, некои користат псевдоним или едноставно не сакаат да се појавуваат на интервјуа или потписи на книги за да ја задржат својата анонимност и да ја остават книгата да поведе.

Зошто ти го кажуваме ова? Па, ако го слушате Господарот на прстените, совршено знаете дека станува збор за книга што стана и филм (и телевизиска серија). Но, ако наместо тоа го слушате R.Р.Р. Толкин, можеби нема да го поврзете името на авторот со книгите што ги напишал.

R.Р.Р. Толкин или, неговото вистинско име, Johnон Роналд Реуел Толкин, беше писател роден во Јужна Африка (во негово време беше Блумфонтејн), од германски и англиски корени. Тој се насели во Англија откако ги помина првите три години во Африка. Неговиот татко почина ненадејно, кога се обидуваше да го заврши својот бизнис во Африка за да се обедини со семејството, поради што неговата сопруга и двете деца ги имаа без приход. Од оваа причина, тие завршија да живеат со своето мајчино семејство.

Мајката беше таа што се грижеше за образованието на децата, а Толкин беше еден од највредните. Тој сакаше ботаника, како и одење во шума близу до местото каде што живееја. Но, не беше лош ниту во учењето јазици, учејќи латиница на четиригодишна возраст (на таа возраст веќе знаеше да чита и пишува).

На само 14 години, Толкин ја губи својата мајка и свештеникот, отецот Франсис Ксавиер Морган, се грижи за него и неговиот брат. Нивното семејство не сакаше да знае ништо за нив, бидејќи тие се преобратија во католицизам. Токму со овој свештеник научил шпански јазик и уметност, особено сликарство.

БА од колеџот Ексетер, се стекна со почесна диплома на англиски јазик. Иако престана да учи за да се приклучи на британската армија во Првата светска војна. Поради болест бил префрлен во Англија каде закрепнувал. Во тоа време тој започна да ја пишува „Книгата на изгубените приказни“ (со тоа име нема да звучи познато, но ако ве наречеме „Силмарилион“, тогаш сигурно ќе се случи).

Но, навистина најпознатата книга по која е познат е напишана многу подоцна, во 1925 година, кога се вратил во Оксфорд како професор на колеџот Пемброк. Имаше време да ги напише книгите „Хобит“ и првите две „Господар на прстените“.

Првиот што го објави со еден издавач беше „Хобит“, во надеж дека ќе им се допадне на децата. Проблемот е што го читаа и возрасните, беше толку голем успех што побараа продолжение.

Ова не беше објавено дури во 1965 година, ова беше првото издание на „Господарот на прстените“ и доживеа уште неколку изданија до денес (каде беа вклучени нови документи, како во второто издание, каде што, во првиот дел (Заедницата на прстенот), а Белешка за архивите на Шире).

Колку книги ја сочинуваат сагата „Господар на прстените“

Колку книги ја сочинуваат сагата „Господар на прстените“

Едноставниот одговор во однос на книгите што ја сочинуваат сагата Господар на прстените е три. Меѓутоа, ако погледнеме малку во историјата на овие книги, а особено во различните изданија што беа создадени, можеме да зборуваме за комплетна книга со трите дела диференцирани едни од други; но и на поделбите што ги имале самите книги.

И тоа е тоа Сагата Господар на прстените, како што видовте, е напишана од авторот во три книги. Но, секоја од тие книги беше поделена на неколку.

  • Другарот на прстенот. Таа е прва книга и беше поделена на три дела: пролог и два различни дела: Прстенот е на пат и прстенот оди на југ.
  • Двете кули. Втората книга на Толкин за сагата „Господар на прстените“. Оваа книга е исто така поделена на два дела, и тоа „Предавството на Исенгард“ и „Прстенот оди на исток“ оние што авторот ги избрал за нив.
  • Враќањето на кралот. Последната од книгите Господар на прстените и, како што се случи порано, исто така беше поделена на два дела, „Војната на прстенот“ и „Крајот на третото доба“. Сепак, тие наслови беа отстранети. Покрај тоа, тој има епилог каде Сем им ја раскажува приказната на своите деца.

Книга пред ЛОТР

Колку книги ја сочинуваат сагата „Господар на прстените“

Иако сагата „Господар на прстените“ е веќе достигнување само по себе, врз тоа влијаеше книгата што ја напиша ЈРР Толкин порано. Зборуваме за Хобитот.

За оние кои се прашуваат, Хобит е целосна книга, без делови, и покрај фактот што самата филмска адаптација може да ве натера да размислите поинаку. Во него се раскажува приказната за Билбо Багинс, чичко на Фродо, и како во својата авантура го пронашол Голум. И, со него, Прстенот што го украде и го чуваше за себе.

Можеме да кажеме дека оваа книга дава многу објаснувања за одредени настани во историјата. Оттука, се препорачува да го прочитате претходно за да имате подобра состојба на целиот универзум што го создал авторот.

Книгата по Господарот на прстените (што е и претходно)

Конечно, не сакаме да ни оставиме уште една од книгите на сагата Господар на прстените што треба да ги знаете. И тоа е дека, иако се вели дека треба да се прочита по претходните, во реалноста она што е раскажано на овие страници се случи многу порано. R.Р.Р. Толкин сакаше да го обдари сопствениот универзум со комплетна историја, полна со антика и легенди. И тоа е она што тој го создаде.

„Силмарилион“, како што беше насловена книгата, содржи многу приказни, приказни и приказни за ликовите тесно поврзани со оние на „Хобит“ и „Господарот на прстените“. Но, од постар период, повикувајќи се на оние коментари што некои протагонисти ги дадоа во врска со војни или минати времиња.

Зошто треба да се прочита по Господарот на прстените? Па, затоа што е толку комплетно и поразително, што ако прво немате основа, тешко е да се прочита и потешко е да се разбере.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)