Романтика

романтика

Постојат многу книжевни жанрови, некои попознати од другите. И во жанрот на поезијата, како и наративот, можеме да најдеме романса.

Но Што е романса Што го карактеризира тоа? Зошто има двајца? Дали има големи автори на романса? Сето ова и многу повеќе е она за што ќе разговараме следно.

Што е романса

Што е романса

Терминот романса се однесува два различни концепта, обајцата литературни, но во исто време и различни меѓу нив. И тоа е дека можете да најдете:

 • Поема. Ова беше многу честа појава во шпанската усна традиција, иако може да се најде и во Јужна Америка. Таа се заснова на комбинирање на октозилабли кои се римуваат во асонанца во парни стихови.
 • Нарација. Тоа е да се каже, прилично долга приказна во која приказната за еден имагинарен свет беше кажано каде што ликовите се живее "прекрасни и необични" ситуации.

Како заклучок, можеме да разговараме со вас за романса на два различни начина. И за да биде појасно, ќе ги развиеме подолу.

Романтиката како песна

Романтиката, како што споменавме претходно, е всушност поема. Тоа беше многу карактеристично, и користени, во шпанската, ибериската и латиноамериканската традиција и популарни особено во петнаесеттиот век. Всушност, од кои први има докази (бидејќи не се знае дали имало уште порано), е оној на umeауме Олеса, од 1421 година.

И, што ја карактеризира романтиката на поезијата? Па ние зборуваме за Наративни песни, дизајнирани да ги пеат минијалци или минструли. Тие изјави на приказната со разновидна тема, и со различни ритми во зависност од областа во која живее.

Карактеристики на романтиката

Карактеристики на романтиката

Оваа песна се карактеризира со тоа што е формирана во групи стихови. Секој од овие стихови има 8 слогови и тие римуваат асонанца во парните стихови. Покрај тоа, вообичаено е да се сретнат повторувања на фразите (ритмички), слободно да ги употребува глаголските времиња, да прави варијации и да има ненадеен крај, како да е отсечен одеднаш.

Другите карактеристики се како што следува:

 • Нејзината усна традиција. Не треба да се заборави дека овие романси биле „испеани“ или раскажани преку минсури и трубадури, поради што авторите не се познати затоа што никој не го напишал она што го кажале И затоа исто така можете да најдете, од истата романса песна, неколку верзии во зависност од тоа кој ја слушал или од областа во која се пеела.
 • Нарацијата и дијалогот се мешаат. Ова е вообичаено во песните, но тука може да биде нормална карактеристика на романтиката. Всушност, постојат формули кои се повторуваат во неколку романси, како што се „Таму тој зборуваше ... добро ќе слушнете што ќе каже“, или „Тој му одговори ... таков одговор му беше даден“.
 • Се фокусира на одреден момент. Не е наратив што започнува со броење од почеток, туку се фокусира на факт или акција за да се каже што се случува. Сепак, завршува нагло, оставајќи ја мистеријата дека не знае кој е исходот од она што го раскажа.
 • Има неколку ресурси. На пример, повторувања, анафори, паралели, алитерации, сензорни слики, симили ...

Видови

Во рамките на оваа литературна фигура, можеме да најдеме разни видови романса, во зависност од начинот на кој ги каталогизираме.

Ако тоа се должи на нејзината хронологија, добиваме два вида:

 • Стариот Романцеро. Тоа е најстариот „оригинален“ и „традиционален“ во романтиката. Неговите автори се анонимни и тоа беше се користи во четиринаесеттиот и петнаесеттиот век на усно.
 • Нови балади. Во овој случај, тоа се песните што се појавија помеѓу XNUMX и XNUMX век. Тука знаеме некои автори како Антонио Мачадо, Квеведо, Сервантес, Луис де Гонгора, Хуан Рамон Хименес ...

Ако зборуваме за темата, романтиката може да се класифицира како:

 • Историски романси. Како што сугерира нивното име, тие раскажуваат за историски или легендарни моменти, особено поврзани со средновековниот шпански јазик. Некои од најпознатите се Ел Сид, Смртта на принцот Хуан, Bernardo del Carpio ...
 • Епски романси. Овие романси се задолжени да бидат сведоштво на историски херои, па оттука оние на Карло Велики, битката кај Ронсевалс или песните на дела може да спаѓаат во оваа категорија.
 • Граници. Овој термин се однесува на оние моменти што се случуваат на границата на Шпанија. Едно од најпознатите е, без сомнение, борбата за повторното освојување против Маврите.
 • Романтична романса. Инспириран од шпанскиот фолклор, наоѓате разновидни теми, но секогаш измислени, и засновани на субјективноста на оној што го пее или раскажува.
 • Традиционална или слепа романса. Тоа е најсензационалната романса. Оние кои зборуваа за експлоатации на разбојници, чуда, злосторства ... Едно од најпознатите е, без сомнение, оние на Франциско Естебан.

Примери

Ако сеуште се сомневате во тоа што е романса во поезијата или структурата не ви е јасна, ајде да ја видиме со неколку примери што ќе ги оставиме подолу. Забележете дека има многу варијанти, вистинското е octasyllable (има некои што беа романсилоси, со хексасилабилни стихови; неизвесна романса, кои беа хептазилабилни; или херојската, кои беа хендеказилабилни).

Кога зората ќе ме разбуди 8-

сеќавањата на другиот албас 8а

тие повторно се раѓаат во моите гради 8-

кои беа надежи. 8а

Сакам да ја заборавам мизеријата 8-

тоа те соборува, сиромашна Шпанија, 8а

фаталниот просјак 8-

од пустината на вашиот дом. 8а

За мувлосана кора 8-

продавате, браќа, утробата 8а

на крв зготвена во дремка 8-

што служи како твоја душа. 8а

Мигел де Унамуно

 

Да се ​​започне денот 8-

овој град, кој веќе има 8а

име на Сиудад Реал, 8-

се приклучи на галантниот господар 8а

две илјади луцидни доенчиња 8-

на неговите храбри вазали, 8а

и триста на коњ 8-

на лаици и фризори. 8а

Лопе де Вега. Фонтановејуна

 

Зелена те сакам зелена 8-

зелен ветер. Зелени гранки. 8а

Бродот на море 8-

И коњот на планината. 8а

Со сенката на струкот 8-

сонува на нејзината ограда, 8а

месо зелена, зелена коса, 8-

со очи ладно сребро. 8а

Зелена те сакам зелена 8-

под циганското сребро, 8а

работите ја гледаат 8-

и тие не можат да ги погледнат. 8а

Федерико Гарсија Лорка

Романтиката како наратив

како нарација

Од друга страна, имаме романса како наратив. Исто така познат како «римски», тоа е А. долга прозна приказна која се занимава со приказна за имагинарен свет. Во него, и ликовите и ситуациите се, во најмала рака, прекрасни и невообичаени.

Неговото потекло датира од високиот среден век, XNUMX и XNUMX век, кога латинскиот јазик еволуирал на различни начини во античкото римско царство. Така, тој ги нарече овие варијанти на римската лингва; додека на оние што го зачувале латинскиот јазик им било кажано дека тој е со висока култура. Кога латинските дела започнале да се преведуваат на романски јазици, се појавиле поимите enromanzier, romanzare и оттаму на romanz, romant или romanzo.

Во XNUMX век, и наративната романса и поетската романса коегзистирале заедно. Но, песната беше толку важна што наративот доби друго име за да не се збуни. И што беше тоа Па, зборуваме за „новела“, збор што значи „новина“ и кој ја опиша оваа романса како „кратка“ приказна за нешто ново и curубопитно.

Всушност, во Шпанија овој жанр беше наречен роман или книга, никогаш не ја доби квалификацијата за „романса“ како што тоа се случи во другите европски земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Големо благодарам!