Гибран Калил Гибран. Годишнина од неговото раѓање. Профитот.

Подигнете ја раката кој не прочитал НЕШТО од ibибран Калил Гибран. Нема никој, нели? Затоа што ако има, денес е најдобриот ден да се разгледаме и да погледнеме. Ново е исполнето годишнина од раѓање на овој либански поет, филозоф и сликар, кој е роден на ден како денес 1883. Неговото најдобро познато дело е можеби Профитот, но јас имам таму исто така Луда y Скршени крилја. Значи, да ве потсетам, еве неколку фрази и фрагменти избран.

Калил Gibran

Тој е роден во Ел Либано но двете децении од неговиот живот во кои живеел САД, каде почина на 48-годишна возраст. И иако голем дел од неговото дело е напишано на англиски јазик, во арапскиот свет се смета како еден од генијалците во своето време. Неговите текстови биле преведени на повеќе од 30 јазици а неговата работа е однесена во театар и во кино. И, неговата слика е изложена во главните сали на светот.

Неговата литература е полна со мистицизам и да ја бараме вистината преку него и неговите теми се универзални. Неговиот најпознат наслов е Ел Профета, и исто така нагласи Бунтовнички духови, споменатиот Скршени крилја (автобиографски текст) и Ел Локоили Исус Синот Човечки.

Ел Профета

Бранови зборови и одговори тоа, осум години пред неговата смрт и пред да го напушти градот во кој живееше, мудрец го води народот што ве прашува да разговарате за теми како што се loveубов, страст или слобода.

Frases

 1. Можете да го заборавите оној со кој сте се смееле, но не и оној со кој сте плачеле.
 2. Чувај ме од мудроста што не плаче, филозофијата што не се смее и големината што не им се поклонува на децата.
 3. Најубавиот збор на усните на човекот е зборот мајка, и најслаткиот повик: мајка ми.
 4. Ви велам дека радоста и тагата се неразделни.
 5. Ако ноќе плачете за Сонцето, солзите нема да ве остават да ги видите starsвездите.
 6. Тагата и сиромаштијата го прочистуваат срцето на човекот, иако нашите слаби умови не гледаат ништо од вредност во универзумот, освен удобност и среќа.
 7. Осаменоста е утеха за тагата на душата, која ги мрази оние околу неа исто како што ранетиот елен го напушта стадото, да се засолни во пештера каде што ќе за ringвони или умре.
 8. Loveубовта не ја открива целата своја длабочина освен во моментите на разделба.
 9. Не заборавајте дека земјата сака да ги чувствува вашите голи нозе и дека ветровите се радуваат кога си играат со вашата коса.
 10. Во роса на мали нешта срцето го наоѓа своето утро и се освежува.
 11. Во срцето на сите зими живее пулсирачки извор, а зад секоја вечер, доаѓа насмеана зора.

За loveубовта (фрагменти)

Loveубовта не дава повеќе од себе и не презема ништо освен себе.

Loveубовта не поседува, ниту се поседува

затоа што loveубовта е доволна за убовта.

Кога сакаш, не треба да велиш „Бог е во моето срце“,

туку повеќе „јас сум во срцето на Бога“.

И немој да мислиш дека можеш да го насочиш текот на убовта

зашто, ако ги најде достојни, ќе биде тој што ќе ги насочува нивните патишта.

Loveубовта нема желба освен да се исполни себеси.

Но, ако сакате и не можете да имате желби, нека бидат овие:

се топи и биди како поток што ја пее својата мелодија навечер,

знаат болка за чувство на премногу нежност,

повредени од идејата за loveубов

и доброволно и радосно крвари,

разбуди се во зори со крилја во твоето срце

и благодарам за уште еден dayубовен ден,

одмори се на пладне и медитирај со lovingубовна екстаза

а потоа навечер дојди дома со благодарност,

и спијте со молитва за саканата личност во срцето

и со пофална песна на нивните усни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.