Повеќе писатели и автори од едно место во Ла Манча наречена Ла Солана

Пред неколку дена направи почит и отвори прозорец кон светот за некои автори и писатели од мојот град, Ла Солана, меѓу кои ме вклучи и деби како романсиер. И, се разбира, неизбежно е да оставам имиња кои сакам да продолжам да ги опоравувам. Денес се овие три: двајца поети и историчар и новинар. Но, ќе спомнам и повеќе соланерозни автори на стихот и на театарската сцена. Те молам, погледнете не. Кој ги знае литературните богатства што допрва ќе бидат откриени.

Силфра - Дејвид Поликарпо Руиз Санта Квитерија

Овој млад поет 29-годишниот штотуку се приклучи на растечката група соланери кои пишуваат и објавуваат. Ова е неговото прво дело претставен пред неколку недели, а песни што тој успеа да го уреди благодарение на успешната кампања за покровителство.

Силфра е многу слободна поетска приказна, напишано едно утро пред компјутерот и родено од инспирацијата на пораката од сестрата на авторот каде зборуваше за Силфра, место во Исланд. Тој ја истражувал мрежата, видел фотографија и бил воодушевен од нејзината приказна. Тој дозволи да се понесе и сè излезе спонтано, па затоа оваа стихозбирка, како што вели авторот, „е повеќе да се почувствува отколку да се разбере“. Книгата може да се најде во хартиен и дигитален формат.

Ла Солана и срповите - Аурелио Марото

Новинарот Аурелио Марото е еден од најпознатите имиња на соланеровата културна сцена и тој е исто така син, внук и внук на автентични ковачи на српови, една од идентитетските знаци на Ла Солана. Изработка на српови Тоа беше повеќе од два века наша најголема и најдобра егзистенција и исто така нè направи најголем национален производител на оваа алатка. Па, кој подобро од Аурелио да ја раскаже својата приказна како почит кон неговата крв и на сите ковачи соланерос.
Ова дело е објавено en 2014 и тоа беше двегодишна работа која беше структурирана во 16 поглавја и повеќе од 230 страници. Ограничената библиографија пронајдена на оваа тема беше компензирана со бројни интервјуа со пензионирани ковачи и производители.

Од овој брег - Франсис Алхамбра

Франсис Алхамбра е можно најпознат и признат кантавтор на Ла Солана но, пред сè, тој е величествен поет кој исто така става најсоодветна музика и глас за своите стихови. Член на групата Житен Леб Од 1991 година, оној со најголема традиција и локална и регионална слава, тој го помина целиот свој живот со гитара во рацете и го толкуваше светот со неговата музика и неговите зборови.

Отиде во од деведесеттите години кога ќе започне да се развива на поважен начин неговиот аспект како кантавтор. Тие беа соло изведби додадени на соработка со други автори и уметници (поети, пејачи и разни културни и социјални здруженија на покраината). Учествува и на регионални фестивали и концерти.

Тој веќе објави песни во книгата од 1996 година Јасни ноќни стихови, том од збирката Еспига изменето од Пан де Триго, како и во кварталното списание на оваа книжевна група. Но, тоа е во 1997 кога решивте да објавите оваа сопствена поетска книга, Од овој брег.

Повеќе имиња

Бидејќи остануваат уште многу, скоро сите повеќе поети што го сочинуваат Пан де Триго како Роза Марин, Хуан Хозе Торијос или Марија Хозе Пачеко, Рамона Ромеро де Авила или Доминго Фернандез.

И не можам да го оставам можеби најпрепознатливиот историчар и официјален хроничар на Вилата де Ла Солана (со дозвола од неговиот наследник и неодамна пензиониран Паулино Санчез). Дон Антонио Ромеро Веласко, кого сè уште го паметам јасно затоа што тој беше голем пријател на мојот дедо и, исто така, тој голем историчар со неколку книги објавени како Историја на Ла Солана o Историски однос за изгледот, обожавањето, почитувањето и пренесувањето на Пресвета Богородица од Пењароја, да цитирам само неколку наслови.

И за крај, но не и последно, се осврнувам на друг напис објавен оваа пролет за мојот пријател, режисер, актерка и драматург Мари Кармен Родригез-Рабадан. И, тоа е што изминатата недела (повторно) ја изведе својата најнова работа, Соба 204, хирургија, што исто така имав среќа да го коригирам и, според тоа, да уживам и да се смеам пред некој друг со традиционална комедија, полна со хумор и надреализам што ја воодушеви јавноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.