Што има ново од Nо Несба. На есен Наследникот и… ќе го вратат Хари Хол

Nо Несбо Фото: (в) Дебра Хурфорд Браун.

Обемната парохија на верниците на Nо Несба сеуште со среќа оваа година. Во април имавме Магбет и октомври оди во продажба Наследникот (превод - или одлука на уредникот - многу бесплатно, се разбира за оригиналниот наслов, Сонен, лесно како Синот). Си го прочитав во негово време и Јас го препорачувам од сега па натаму.

И следната година, во Јули, огноотпорниот враќа (затоа што треба само да гори) комесар Хари дупка  во својата дванаесетта приказна, Нож (Не се осмелувам да преведувам, тогаш се случува она што се случува, но за момент и буквално е така Нож) Ајде да видиме за што се работи овој пар новини и се надевам дека наскоро ќе ги објават и другите два романи што допрва ќе доаѓаат од Несбо: Крв на снег y Полноќно сонце

Редовните читатели на Actualidad Literatura веќе мора да знаат за мене легендарна и интензивна loveубовна приказна со овој викинг бенд, Тој беше финансиска ајкула, успешен рокер (цело лето куглаше во тие фјордови на својата земја) и господар на крими-романот. Па сигурно не е изненадувачки што ја губам објективноста кога зборувам за него. Таму тие одат моите впечатоци за тоа што доаѓа и што недостасува.

El наследник

Следниот оди во продажба Октомври 11 и е втор независен роман после Глави за глава. Објавено е во 2014, така беше време да дојдам на овој начин. Што е со превод на наслов Јас веќе го коментирав тоа. Понекогаш смешните одлуки на уредниците за промена на оригиналот се смешни, што зависи од авторот, за тоа којзнае какви критериуми. Покрај тоа, со Несба до сега тие ги почитуваа своите оригинални титули. Како и да е…

За што се работи

Главниот јунак е Сони Лофтус. Тој има триесетина години и ги помина последните дванаесет години од својот живот во затвор за злосторства што не ги сторил. Оттогаш е зависен од хероин неговиот татко решил да изврши самоубиство пред да биде издвоен како корумпиран полицаец. Сони влезе во неволја и заврши во затвор.

Таму станува а вид гуру или исповедник на други затвореници, но тој е исто така во центарот на вниманието на многумина: службените лица и управникот, полицијата, адвокатите ... И сите сакаат тој да остане во затвор. И, пред сè, најважниот господар на криминалот во Осло.

Но, еден ден еден од затворениците му кажува на Сони Нешто многу важно за смртта на неговиот татко. Така Сони одлучува за тоа мора да избега како и да е. И тој ќе го стори тоа во една од оние епизоди кои изгледаат невозможни и се заштитен знак на куќата Несба. Потоа, само размислете за пребарување одмазда по секоја цена, од подземјето до високо рангирани закони, како и понатамошно истражување што всушност се случило. Но, тие исто така го прогонуваат. На пат ќе преминат Симон Кефас, полицаец-ветеран, кој исто така знае повеќе вистини за Сони и loveубов кон девојче тоа ќе ти помогне.

Она што го најдов

Секогаш има грижи на најпосветените и најпосветените читатели кога ќе одлучи тој колосално успешен автор со серија ликови промена трето и проветрувајте се со други приказни. Тоа е она што се случува со Несба. Неговиот Хари Хол е креација толку голем и кружен дека веќе надмина и дека засенува (и евентуално ќе засени веќе, сакал или не сака Несба) што и да напишам.

Тоа се случи со Глави за глава (промена на наративниот глас во прво лице, приказна исто толку оригинална, особено различна протагонистка ...). И тоа се случи повторно со МагбетДека ги подели своите верни во спротивставени мислења. Разбирливо е. Но, се разбира, Магбет е Магбет и Несбо не измисли ништо, тоа го кажа само на свој начин. Ова може да се случи повторно со Наследникот и оние што допрва ќе бидат објавени, многу пократки раскази и исто така многу различни од оние во кои глуми хаотичната норвешка полиција.

Можам само да го кажам тоа Наследникот го сакам тоаколку ми се допаѓаа Глави за глава, Крв на снег y Полноќно сонце. Она што ми се чинеше друго одлична приказна во стилот на куќата Несбо. Со своите пресврти, човештвото од неговите ликови, збунет од нејзините заговори и длабок романтизам тоа е во основата на сè. Да, Хари не е таму, но не е потребно. Има живот над него, има повеќе приказни. И тие вредат затоа што се од Несба.

Исто така, и како скромно Јас можам да зборувам од гледна точка на писателот, од време на време треба да го менуваме чипот, да замислуваме нови суштества и да создаваме нови светови. Но, исто така е точно дека не можеме секогаш да сакаме и исто така можеме да разочараме. Прашањето е дека ние го претпоставуваме. И овие етаблирани автори го имаат тоа повеќе од претпоставувано. Се разбира, со овој човек го имам јасно.

Нож

Но, во ред, никој не се грижи. Да, тој се враќа, нашата најголема зависност, нашиот сопствен Jimим Бим: Хари. И ќе биде со ова Нож. Иако, ако го сторат истото како и со претходниот, тогаш насловот ќе биде Работ, СечењетоНожот.

Во право си. Минатиот јули Несба објави дека дванаесетти Романот за Хари Хол ќе биде објавен 11 de julio de 2019. Очигледно на почетокот наоѓаме Хари како се буди со а страшно мамурлак и крвави раце и облека. Неволјата се задоволува, иако знаејќи ја Хол, веќе не сме изненадени што тој влегува во најлошото. Прашањето, во овој момент, е да видиме до каде ќе оди Несб (повторно) откако го натера ова суштество да помине низ толку многу злосторства.

Факт е дека романот исто така ќе го врати стар и смртоносен непријател на Хари. Се чини неверојатно дека тој останал по оние што веќе ги има. Но, тој ѓавол и расипан ум што го разликува Несба сигурно ќе продолжи да му создава најлошо. Иако, како што добро знаат оние што го обожаваат овој безнадежно несовршен полицаец, неговиот најмрачен противник секогаш ќе биде самиот тој.

Па тогаш

Ништо, да почекам и да продолжи да го чита Несбø. Без грижи, без страв од разочарување, без предрасуди. Покрај тоа, најдобро е да се формира најсоодветно мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.