Најдобри мексикански книги

Најдобри мексикански книги

Плодна и хипнотичка, мексиканска литература Секогаш беше обележана со погрешна генерација или влијание на мексиканска револуција што го претвори новинарскиот жанр во претходник на националистичките стории и автори. Наклон што експлодира во овие најдобри мексикански книги што мора да прочитате барем еднаш во животот.

Педро Парамо, од Хуан Рулфо

Педро Парамо од Хуан Рулфо

Ако има мексиканска книга, тоа е Педро Парамо, една од најуниверзални приказни за латиноамериканската литература. Претходи на не помалку препорачаната збирка раскази Рамницата што гори преку кој Хуан Рулфо веќе нè запозна со измислен град Комала, Педро Парамо предизвикува мистицизам на пустината Мексико, мистериозни гласови и пусти улици во центарот на кои наоѓаме две приказни: оној на Хуан Пресијадо, млад човек кој доаѓа во потрага по својот татко Педро Парамо и оној на вториот, кацие расипано од моќта. Објавено во 1955 година и многумина го сметаат за едно од први романи на познатиот латиноамерикански магичен реализам, Педро Парамо е еден од тие основните книги што секој треба да го прочита.

Како вода за чоколадо, од Лора Ескивел

Како вода за чоколадо од Лора Ескивел

Кога сите помислија дека горенаведениот магичен реализам завршил, 80-тите години завршиле со објавување на едно од најголемите дела на мексиканските букви. Сместена во државата Коахуила среде Мексиканската револуција, приказната раскажува за романсата помеѓу Тита, осудена да се грижи за нејзините родители умирајќи како секоја ќерка од Бенџамина и Педро, кому му е дадена рака на сестрата на Тита, Росаура . Сето ова, со мексикански печки, вкусови и јадења кои ги оживуваат медовите на романтиката. Како вода за чоколадо е само по себе рецепт кој игра со потребните состојки да биде неодолива: aубовна приказна зготвена на тивок оган, совршена комбинација на секојдневниот живот и магија и цреша во форма на незаборавен исход.

Лавиринт на самотијата, од Октавио Паз

Лавиринт на самотијата од Октавио Паз

Националистичка литература како последица на Мексиканска револуција Опфаќа различни дела во кои авторите се обиделе да ја истражат културата, суштината и однесувањето на Мексиканците. Добар пример е Лавиринтот на самотијата, ремек-дело на Октавио Паз објавено во 1950 година и формирано од девет испитувања преку кои писателот истражува во историските епизоди што предизвикаа, според него, одредена песимистички карактер во мексиканското општество. Подоцнежните изданија на делото го вклучуваат добро познатиот Постскрипт, мировна конференција на Универзитетот во Тексас во 1969 година заснована врз теоријата на книгата или Враќање во лавиринтот на самотијата, интервју во кое се размислува за мислата околу Мексиканецот кој секогаш „му се покорува на гласот на трката“.

Битки во пустината, од Хозе Емилио Пачеко

Битките во пустината од Хозе Емилио Пачеко

Првпат објавен во саботниот додаток во 1980 година, Битките во пустината Заврши да биде објавен како краток роман една година подоцна. Сместено во 1967 година, делото на Пачеко ги раскажува претходните дваесет години преку гласот на Карлос, еден млад човек од Р. Colonia Roma во Мексико Сити што станува совршен одраз на мексиканското општество од тоа време, кое и покрај напредувањето и прифаќањето на модернизацијата продолжи да влече фрактури кои на крајот ќе експлодираат во не толку далечна иднина. Еден од најдобри мексикански книги кога станува збор за разбирање на поновата историја на северноамериканската земја.

Заговор, од Хуан Хозе Ареола

Заговор на Хуан Хозе Ареола

Голем пријател на Хуан Рулфо и непрестаен уредник на различни книжевни публикации со голем успех во Мексико од 50-тите и 60-тите години, Ареола беше еден од најплодните автори од неговата генерација, во постојан контакт со различните авангарди и со земја во која тој стана еден од нејзините големи гласови. Заговор, објавена во 1952 година, е збир на раскази преку кои авторот истражувајте во универзалните чувства како што се loveубов, фрустрација или осаменост на современиот човек, во исто време дека претпоставува цела вежба за прочистување со вклучување на разни текстови од писателот кои беа збиени на помал број страници.

Смртта на Артемио Круз, од Карлос Фуентес

Смртта на Артемио Круз од Карлос Фуентес

И покрај тоа што не добив Нобелова награда за литература дека потврдил како предаден кога го примил Габриел Гарсија Маркез во 1982 година, Фуентес е еден од најголемите автори на латиноамериканските букви, добитник на други награди како што се принцот од Астуриас или Ромуло Галегос. Писател чија библиографија опфаќа моќни дела како Смртта на Артемио Круз, роман што се присетува на последиците од мексиканската револуција во популарниот колектив и, конкретно, на Артемио Круз кој, од својата смртна постела, ни ја раскажува својата историја поделена на фази, кои за возврат стапуваат во брак со преминот од традиционалното Мексико во онаа на помодерна, како онаа од 1962 година. Беше во истата година кога беше објавена Смртта на Артемио Круз сè додека не стана една од оние книги што се бараат кога станува збор за разбирање на мексиканската психологија од вчера, денес и утре.

Ilаволот чувар, од Ксавиер Веласко

Ilаволот чувар од Ксавиер Веласко

Еден од најсовремените референтни романи во мексиканската литература беше ова Devавол чувар добитник на наградата Алфагуара во 2003 година. Приказната, центрирана на уште една од клучните епизоди на мексиканската литература од XXI век, како што е имиграцијата, го раскажува патувањето на Виолета, петнаесетгодишна убителка на луксуз, која откако украде повеќе од сто илјади долари родителите тргнаа да ја преминат границата кон Newујорк, град каде нејзините ексцеси и lovesубови ја дефинираат новата етапа за главниот јунак.

Куќата на улицата Манго, од Сандра Сиснерос

Куќата на улицата Манго од Сандра Сиснерос

И покрај таткото кој секогаш го отфрлаше нејзиниот сон за пишување, Сандра Сиснерос успеа да фати дел од копнежите и жалењата на една генерација мексикански имигранти во САД како совршена основа за нејзиното најпознато дело. Придружуван од разни илустрации, Куќата на улицата Манго беше објавен во 1984 година станувајќи А. успех во продажбата и совршен рентген на латино-заедницата во предградијата на Чикаго чиј протагонист, младата Есперанца Кордеро, станува ветувањето на американскиот сон за латино население што во текот на последните триесет години роди цел универзум на приказни за дијаспората.

Кои се, според вас, најдобрите мексикански книги во историјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   СОФИЈА dijo

  Може ли да ја ставите годината на објавување на членот да го цитирате?

 2.   Дејл Емерт dijo

  Оние подолу, Маријано Азуела
  Шум на пчелите, од Софија Сеговија
  Изгубените деца од Валерија Луисели